Medžioklės reikmenys

Taikikliai. Aimpoint – ne taikytis!0

Nuotrauka: Aimpoint

Tekstas: Janis Zandbergas

„Šis taikiklis skirtas ne taikytis!“ – tokiais žodžiais prasidėjo vieno populiariausių taikymosi sistemų gamintojo Aimpoint medžioklinio šaudymo meistrų klasės renginys. Juo švedų įmonė siekė suburti medžioklinio šaudymo entuziastus ir ne tik parodyti jiems taikiklių srities naujienas, bet ir supažindinti su įmonės sukurtu šaudymo metodu, naudojant Aimpoint taikymosi įrenginius.

Pradėsiu nuo mane labiausiai šokiravusio dalyko. Ilgus metus medžioklėje ir šaudykloje įgyta šaudymo technika man atrodė gana gera ir metodiška, tačiau dviejų dienų švedų šaudymo kursas privertė peržiūrėti savo šaudymo metodą iš pačių pagrindų. Svarbiausia, į ką atkreiptas dėmesys, buvo taikymuisi skirtas laikas, kai taikinys atpažintas ir yra saugaus šūvio sektoriuje. Vis dėlto ir tai nebuvo vienintelis dalykas, privertęs susimąstyti apie šaudymo technikos pilkąsias zonas. Bet apie viską iš eilės.

Aimpoint taikiklis skirtas ne taikytis! Ši frazė per šaudymo mokymus buvo kartojama nuolat, nesvarbu, ar šaudyta graižtviniu, ar lygiavamzdžiu, ar net pistoletu.

Tad kokia šio „nesitaikymo“ koncepcija? Pirma, šaulys visiškai pasitiki savo įranga ir instinktais. Užuot ilgą laiką bandydamas suderinti planuojamą pataikymo vietą su taikiklio tašku ar kryželiu, jis naudoja visiškai kitą techniką, kuri stipriai sutrumpina taikymosi laiką. Šaudykloje šaudoma į nejudantį popierinį taikinį, tad mums užtenka laiko vėl ir vėl įsitikinti, kad taikymosi taškas sutampa su optikos kryželiu, jaučiamės patogiai ir pasirengę nuspausti nuleistuką. Tačiau medžioklėje, kad iššautume tiksliai, turime elgtis greitai, nedelsdami. Tiksliai ir ilgai taikytis medžioklėje ne tik netinka, bet ir nereikia, nes čia turime pataikyti ne į popierinio taikinio centrą, o į gyvūno gyvybinius organus, kurie iš esmės yra krūtinės ląstos srityje – plaučiai, širdis.

Aimpoint metodas numato tris žingsnius tiksliam ir humaniškam šūviui medžioklėje. Pirmas žingsnis – pamatyti ir atpažinti taikinį: pastebėti medžiojamąjį gyvūną ir sutelkti žvilgsnį į vietą, kur planuojama paleisti kulką. Antras žingsnis – pasistatyti ginklą ant peties ir nusitaikyti. Ginklas taikinio kryptimi juda iš apačios, nes taip neuždengiamas šūvio sektorius ir netrukdomas matomumas. Ši taisyklė labai svarbi būtent saugumo sumetimais. Ginklo judėjimas laisvas ir „tekantis“. Taikomasi atmerkus abi akis ir išlaikant žvilgsnį į planuojamą taikymosi vietą gyvūno kūne. Trečias žingsnis – akimirką, kai taikymosi taškas vizualiai susiliečia su vieta, į kurią sutelktas žvilgsnis, iššaunama.

Iš pažiūros atrodo logiška ir savaime suprantama, tačiau praktikoje tam reikia gana daug treniruočių, nes mūsų visų viduje kirba noras vėl ir vėl įsitikinti, kad nusitaikėme tinkamai ir tiksliai. Taip prarandame medžioklei labai svarbų laiką situacijai įvertinti, gyvūnas mus pastebi ir nubėga. Jeigu kiekvienas sąžiningai pažiūrėtume į savo medžioklės patirtį, turėtume padaryti išvadą, kad labai dažnai iššaunama po to, kai gyvūnas medžiotoją pastebėjo, ypač medžioklėje su varovais. Ši Aimpoint taikymosi sistema yra puikus metodas pagerinti tikslumą ir saugumą medžioklėje.

Bet tai dar ne viskas! Naudojantiems tokius raudonojo taško taikiklius kaip Aimpoint medžioklė visada prasideda galvojant, kokio ryškumo turi būti taškas, kad jis netrukdytų. Ir man tai visada atrodė individualus klausimas, todėl visada rinkdavausi tokį ryškumą, kad tašką lengvai pastebėčiau, bet jis neįkyrėtų. Aimpoint atstovai šiuo klausimu turi visiškai kitokį požiūrį.

Nuotrauka: Aimpoint

Kadangi Aimpoint taikikliuose nėra paralakso, nesvarbu, ar taškas taikantis būna taikiklio centre, ar nukreiptas į kurią nors pusę – svarbiausia, kad jis būtų matomas, o pataikoma ten, kur jis yra. Iš čia ir kitas pamokymas: žvilgsnį reikia sutelkti į planuojamą pataikymo vietą, todėl taškas turi būti toks ryškus, kad net mintis nekiltų akimis jo specialiai ieškoti. Ką tai reiškia realybėje? Sureguliavę pageidaujamą raudonojo taško ryškumą, pridedame dar bent vieną ar du ryškumo reguliavimo spragtelėjimus. Tokio ryškumo raudonasis taškas leis jums medžioklės situacijoje veikti greitai ir užtikrintai.

Vis dėlto, norint pritaikyti aprašytą Aimpoint taikymosi metodą, svarbiausia išmokti taikytis atmerkus abi akis, nes taip neapribojate savo matymo kampo, išlaikote atstumo pojūtį ir geriau kontroliuojate situaciją. Taikydamiesi atmerkę abi akis, net jeigu priekinis taikiklio dangtelis nenuimtas ir optikoje matysite tik juodą dėmę su raudonuoju tašku centre, galėsite iššauti tiksliai. Žmogaus rega yra jautrus, subtilus ir labai stiprus instrumentas, o Aimpoint užduotis – šį jos potencialą visiškai išnaudoti, leidžiant veikti greitai, instinktyviai ir tiksliai, o svarbiausia – užtikrintai bet kurioje medžioklės situacijoje.

Namuose mokykitės pastatyti ginklą ant peties žiūrėdami į konkretų tašką ir kartokite šiuos judesius, kol nebegalvosite, kaip nuosekliai pastatyti ginklą, pridėti skruostą prie buožės ir apie jėgą, kuria laikote ginklą rankose. Jeigu jaučiate, kad ginklas kelia diskomfortą, reikia kažką keisti. Medžioklės reikmenų parduotuvėse galite įsigyti papildomų aksesuarų, leidžiančių ginklą individualiai pritaikyti. Šaukite pro šalį ir nė plauko!

Medžioklės centras Purnavu muiža

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

Susiję straipsniai

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.