Patirtis

Ryžių grūdeliai stirnienoje. Kas tai?0

Nuotrauka: iš medžiotojo archyvo

Jau kelerius metus medžiotojus domina įdomus reiškinys – tarsi ryžių grūdeliai laukinių ančių krūtinėlėse. Tai – sarkocistozė, kuria serga šie paukščiai. Vis daugiau medžiotojų sumedžioję vandens paukštį perpjauna krūtinėlės odą, kad įsitikintų, ar paukštis neužsikrėtęs. Liga paplitusi ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje. Pasirodo, šia parazitine liga gali sirgti ir kiti gyvūnai, įskaitant stirnas. Tad nenustebino medžiotojo Kristapo Didžės atsiųsta nuotrauka, kurioje matyti maži balti ryžių grūdeliai stirnienoje. Tačiau yra vienas „bet“! Stirnų mėsoje sarkocistas plika akimi sunkiai pamatysi, tad kilo klausimas – koks tai naujas reiškinys? Per šį medžioklės sezoną Kristapas sumedžiojo du tokius stirninus, abu senus.

Neseniai taip pat Lietuvoje vienas medžiotojas tokį laimikį sumedžiojo ir pasidalino nuotraukomis.

Sarkocistozė stirnienoje

Instituto BIOR parazitologijos grupės vyr. mokslininkė Gunita Deksnė aiškina: „Panašu į uždegiminę reakciją po parazitų, galbūt sarkocistų invazijos, bet reikia suprasti, kad patys baltieji dariniai nėra sarkocistos. Šių gyvūnų sarkocistos būna mikroskopinės ir plika akimi neįžiūrimos! Baltieji dariniai yra uždegimo pasekmė.“

Pasak G. Deksnės, šios cistos stirnienoje žmogui nėra patogeniškos, bet šunims termiškai neapdorotos tokios mėsos nederėtų duoti, taip pat negalima palikti miške kitiems žvėrims. Geriau tokį gyvūną sunaikinti.

Nuotrauka: iš Kristapo Didžės archyvo

Sarkocistozė

Mokslininkų nuomone, yra daugiau kaip 200 zoonozių, kuriomis žmogus gali užsikrėsti kontaktuodamas su laukiniais gyvūnais. Sarkocistozė taip pat yra šiame sąraše. Sarkocistozė – parazitinė liga, kurią sukelia kokų grupės Sarcocystis genties pirmuonis, šeimininko organizme sudarantis cistas. Dažniausiai tarpiniais sarkocistų šeimininkais tampa žolėdžiai ir visaėdžiai: galvijai, arkliai, kiaulės, šernai, vilkai, lapės, barsukai, mangutai ir meškėnai, taip pat žmogus.

Šalia žmogaus gyvenantys gyvūnai, pvz., šunys, 90 proc. atvejų apsikrečia, ir šios sarkocistos yra patogeniškesnės nei tos, kurios parazituoja kačių organizme. Tarp elninių – briedžių, elnių ir stirnų – nustatomas labai aukštas sarkosporidijų paplitimo lygis: 77,7–94,2 proc. Dažniausiai sarkocistozė nustatoma laukiniams paukščiams.

Mokslinis pranešimas: Sarcocystis genties parazitai medžiojamuosiuose gyvūnuose

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv