Patirtis

Rivnės srityje nuo metų pradžios jau 10 pasiutligės atvejų. 30 žmonių gresia užsikrėtimo pavojus0

Nuotrauka: Unsplash.com

Rivnės srityje per nepilną 2025 metų sausį užregistruota jau 10 pasiutligės atvejų tarp gyvūnų. Dėl kontakto su pasiutlige sergančiais gyvūnais užsikrėtimo rizikai buvo veikiami daugiau nei 30 žmonių, tarp jų – penki vaikai. Apie tai praneša Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (Держпродспоживслужба) Rivnės srities vyriausioji valdyba, rašo myslyvets.com.ua.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai kruopščiai tiria kiekvieną atvejį ir nustato asmenis, kurie galėjo turėti kontaktą su užsikrėtusiais gyvūnais. Visi galimai užsikrėtę asmenys nukreipiami konsultacijai pas traumatologą-rabiologą, kuris sprendžia dėl vakcinacijos būtinybės ir jos atlikimo.

Į garažą įsibrauna pasiutusi lapė

Situacija reikalauja ypatingo dėmesio, nes pasiutligė išlieka mirtinai pavojinga liga, kuriai iki šiol nėra gydymo metodų. Vienintelis veiksmingas būdas išvengti mirtinos baigties – laiku atlikta vakcinacija po kontakto su užsikrėtusiu gyvūnu.

Vienas iš naujausių užfiksuotų atvejų įvyko Nemovičių kaime, Sarnų rajone – sausio 22 d. laboratoriniai tyrimai patvirtino pasiutligę karvei. Kaip teigia Sarnų rajono Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Anatolijus Titečka, kurį cituoja „Suspline“, gyvūnas susirgo po graužiko įkandimo.

„Gyvūnas labai siautėjo, nusilaužė ragus, iš burnos tekėjo seilės. Buvo akivaizdūs pasiutligės simptomai. Kitą dieną jis nugaišo. Greičiausiai susirgo dėl pelių, voverių ar ondatrų įkandimų, nes šie graužikai galėjo patekti į tvartą“, – paaiškino pareigūnas.

Sarnų rajono karinės administracijos komisijos sprendimu Nemovičių kaimo ir aplinkinių teritorijų vietovėse įvesti karantino apribojimai. Ypatingą susirūpinimą kelia tai, kad keli žmonės spėjo vartoti užsikrėtusios karvės pieną.

„Nors viruso perdavimas per pieną nebuvo patvirtintas, pagal instrukcijas pienas turi būti pasterizuojamas, o žmonės buvo nukreipti pas gydytoją apžiūrai“, – pažymėjo Anatolijus Titečka.

Medžioklės draudimo poveikis

Po Rusijos invazijos į Ukrainą valdžios institucijos paskelbė medžioklės moratoriumą, kuris turėjo didelį poveikį laukinių gyvūnų populiacijoms. Sparčiai daugėja plėšrūnų, plinta ligos, įskaitant 100 % mirtiną pasiutligę.
Kai kuriuose Ukrainos rajonuose atnaujinta medžioklė, ypatingą dėmesį skiriant plėšrūnų medžioklei ir šernų populiacijos kontrolei, nes per medžioklės moratoriumą šalyje taip pat pradėjo plisti afrikinis kiaulių maras.

Kas yra pasiutligė?

Pasiutligė (lot. rabies) – virusinė liga, pažeidžianti centrinę nervų sistemą. Žmogus šia liga užsikrečia įkandus pasiutusiam gyvuliui ir su jo seilėmis virusui patekus į žaizdą. Labai retai galima užsikrėsti seilėms patekus ant sužeistos odos ar gleivinės. Žmogui pasireiškus pasiutligės simptomams, ligos baigtis beveik visada būna mirtina.

Pagrindiniai simptomai:
Agresyvumas
Bendras silpnumas
Haliucinacijos
Sutrikęs miegas
Nežymus karščiavimas
Traukuliai
Rijimo sutrikimai
Paralyžius
Sąmonės sutrikimas
Pažeistos vietos deginimas, paraudimas

Liga prasideda įkandimo vietos patinimu, paraudimu, jos skausmingumu. Blogėja bendra savijauta, šiek tiek pakyla temperatūra, atsiranda nemiga, baimė. Vėliau, mėginant gerti skysčius ar pamačius vandenį, užeina skausmingi rijimo raumenų traukuliai, ligonis negali praryti seilių. Traukulius gali sukelti ir stipri šviesa, triukšmas, skersvėjis. Sutrikus sąmonei, atsiranda haliucinacijos, kalba tampa nerišli, ligonis būna agresyvus, gali įkąsti aplinkiniams. Prasidėjus paralyžiui ligonis gali mirti dėl kvėpavimo sustojimo.

Ligos inkubacinis periodas trunka nuo 10 dienų iki 1 metų, dažniausiai – po 30-60 dienų nuo įkandimo. Tai priklauso nuo įkandimo vietos, žaizdos gylio, nukentėjusiojo amžiaus ir paskiepijimo laiko. Mirštama 5-7, retesniais atvejais 10-12 parą nuo ligos pasireiškimo.

Nustatyta, kad daugiausia (85 %) pasiutligės platintojų sudaro rudosios lapės, o antrasis pagal dydį pasiutligės šaltinis yra usūriniai šunys.

Naujausias žurnalo numeris jau čia!

Susiję straipsniai

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.