Patirtis

Rengti trofėjų apžiūras numatyta deleguoti medžiotojų organizacijas0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Ši tema jau seniai kelia rūpestį medžiotojų bendruomenei – iškeltas klausimas, kodėl už tai atsakinga ministerija stengiasi kontroliuoti viską, kas susiję su trofėjų vertinimu: ji sudaro grafiką, patvirtina ekspertų komisiją ir rengia trofėjų apžiūras. Dar galiojantis aplinkos ministro įsakymas dėl Medžioklės trofėjų apžiūros ir medžioklės trofėjų ekspertų tarybos numato ministerijos ir nevyriausybinių medžiotojų organizacijų bendradarbiavimą šiuo klausimu. Kaip privačiuose pokalbiuose teigė keli trofėjų ekspertai, realybėje nuo medžiotojų niekas nepriklauso.

Atsižvelgdama į organizacijų nuomones, Aplinkos ministerijos (AM) Gamtos apsaugos politikos grupė parengė Medžioklės trofėjų apžiūros tvarkos aprašo projektą. Taip pat ruošiami Elninių žvėrių atrankinės medžioklės nuostatų pakeitimai, o negaliojančiu bus pripažintas minėtas įsakymas dėl Medžioklės trofėjų apžiūros ir medžioklės trofėjų ekspertų tarybos. Šiuo metu tęsiasi konsultacijos ir aptariamas trofėjų apžiūros tvarkos aprašo projektas, ir šiose diskusijose kviečiamos dalyvauti visos suinteresuotos šalys bei kiekvienas individualus medžiotojas.

Įsakymas dėl Medžioklės trofėjų apžiūros tvarkos aprašo patvirtinimo

Svarbiausia naujovė – privalomų medžioklės trofėjų apžiūrų rengimą deleguoti medžiotojų asociacijoms, jungiančioms klubus ir būrelius. Trofėjų vertinimui vadovaus šių asociacijų patvirtintos trofėjų vertinimo komisijos. Medžiotojų organizacijos turės teisę pačios sudaryti trofėjų apžiūrų grafikus ir burti komisijas. Jose bus ne mažiau kaip trys nariai, įskaitant Tarptautinės medžioklės ir medžiojamosios faunos apsaugos tarybos (CIC) matuotojus, medžioklės trofėjų ekspertus, tarptautinius trofėjų teisėjus. Komisijos pirmininku ir jo pavaduotoju bus skiriami sertifikuotas CIC matuotojas, medžioklės trofėjų ekspertas arba tarptautinis trofėjų teisėjas.

Anot Lietuvos medžiotojų draugijos (LMD) pirmininko Gedimino Vaitiekūno, naujoji tvarka vis dėlto nėra iki galo apgalvota: „Šita tvarka jau buvo sukritikuota visų medžiotojų asociacijų (LMD, medžiotojų sąjungos Gamta, Sūduvos medžiotojų sąjungos). Jeigu valstybė leidžia apžiūrų komisijų pirmininkų vietas užimti tik CIC matuotojams, tai ministerija turėtų perimti atstovavimą CIC ir visiems suteikti galimybę įgyti kvalifikaciją. Ši tvarka inicijuota Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos. Medžioklės įstatymo 5 straipsnyje aiškiai parašyta, ką daro ministerija ir kokias tvarkas ji nustato, ką daro veterinarijos tarnyba ir ką – medžiotojų draugijos.“

Trofėju apžiūra

LMD vadovas nurodė, kad dėl naujųjų Elninių žvėrių atrankinės medžioklės nuostatų pakeitimų šiuo metu ruošiamas bendras LMD, Gamtos ir Sūduvos medžiotojų sąjungos (SMS) laiškas. Jame bus išanalizuoti pateikto dokumento trūkumai ir pasiūlyti sprendimai. Ruošti laišką patikėta SMS vadovui Ramūnui Mažėčiui, nes, kaip savo komentare nurodė G. Vaitiekūnas, jis yra baigęs atitinkamus mokslus.

1993 metais miškų ūkio ministras savo įsakymu patvirtino respublikoje galiojančias medžioklės trofėjų ekspertų kategorijas: asistentas

Gamtos vadovas Raimondas Ribačiauskas irgi turi savo nuomonę dėl trofėjų ekspertų komisijų narių priklausymo CIC, ką nustato šiuo metu ruošiama trofėjų apžiūrų tvarka. Gamta savo laiške AM nurodė, kad 1993 metais miškų ūkio ministras savo įsakymu patvirtino respublikoje galiojančias medžioklės trofėjų ekspertų kategorijas: asistentas, jaunesnysis medžioklės trofėjų ekspertas, medžioklės trofėjų ekspertas, vyresnysis medžioklės trofėjų ekspertas. R. Ribačiauskas siūlo trofėjų apžiūrų tvarkoje naudoti šias kategorijas. Gamta savo laiške siūlo keisti Medžioklės trofėjų apžiūros tvarkos aprašo projekto 3 punktą – vietoj CIC ekspertų nurodyti medžioklės trofėjų eksperto ir vyresniojo medžioklės trofėjų eksperto kategoriją turinčius asmenis. 5 punktą siūloma keisti taip: „Jeigu medžioklės trofėjus įgyjamas medžioklėje, kurioje dalyvauja vyresn. medžioklės trofėjų ekspertas, kuris yra medžiotojų asociacijos komisijos pirmininkas, ir trofėjus iki trofėjų apžiūros išvežamas į užsienį, tai trofėjų apžiūra gali būti atliekama nedelsiant, vietoje surašant trofėjaus apžiūros protokolą (1 priedas) ir trofėjų nufotografuojant.“

Neformaliame pokalbyje vienas AM atstovas nurodė, kad jau dabar galvojama leisti trofėjų ekspertams vadovauti trofėjų vertinimo komisijoms, nesvarbu, ar jie tokiais pripažinti pagal CIC standartus, ar ne. Platesnių komentarų AM kol kas neteikia, nes laukia siūlymų iš medžiotojų organizacijų ir planuoja tęsti konsultacijas dėl Medžioklės trofėjų apžiūros tvarkos aprašo projekto.

Naujoji tvarka

Nepaisant pirmiau minėtų atnaujinimų, Medžioklės trofėjų apžiūros tvarkos aprašo projekte yra dar keli pakeitimai, kuriuos medžiotojų organizacijos ir kitos suinteresuotos pusės kviečiamos vertinti.

Naujajame Medžioklės trofėjų apžiūros tvarkos apraše vis dar nustatyta, kad apžiūrai privaloma pateikti tik praeitą sezoną sumedžiotų elninių trofėjus. Ragai komisijai pateikiami pagal sumedžiojimo rajoną ar medžiotojo gyvenamąją vietą. Ekspertams vertinti bus galima pateikti ir kitus medžioklės trofėjus, kurių apžiūra neprivaloma (šernų iltys, vilkų, lapių, mangutų ir barsukų kaukolės, vilkų kailiai ir kt.), bet tam, kad jie galėtų būti pasiūlyti įvertinti medžioklės trofėjų parodoje pagal tarptautines medžioklės trofėjų vertinimo formules.

Naujovė ta, kad bus galima įvertinti elninių trofėjus vietoje, vykstant medžioklei, jeigu joje dalyvauja CIC matuotojas, medžioklės trofėjų ekspertas arba tarptautinis trofėjų teisėjas, kuris yra medžiotojų asociacijos komisijos pirmininkas arba pavaduotojas. Ekspertas įvertins trofėjų ir užpildys trofėjaus apžiūros protokolą, pridėdamas ragų nuotrauką.

Naujoji tvarka numato, kad medžiojamųjų gyvūnų išteklių naudotojas (klubas arba būrelis) privalės sudaryti sumedžiotų elninių patinų sąrašą ir iki kovo 1 d. pateikti jį medžiotojų asociacijai, kurios narys jis yra ar su kuria susitarta dėl trofėjų apžiūros.

Valstybinių miškų urėdija trofėjų vertinimo komisijoms pateiks profesionalios medžioklės plotuose sumedžiotų elninių trofėjų vertinimo protokolus, kuriuos užpildė užsienio medžiotojai. Medžioklės trofėjų paruošimo ir atrankos vertinimo sąlygos naujojoje tvarkoje liks nepakitusios. Visi punktai lieka galioti.

Medžioklės trofėjų apžiūros tvarkos aprašo projekto 12 punktas šiek tiek pakeistas ir dabar jį siūloma formuluoti taip: „Jeigu medžioklės trofėjų įgijęs medžiotojas, gyvenantis kitame rajone, nei buvo įgytas trofėjus, pristato šį trofėjų apžiūrai pagal savo gyvenamąją vietą, komisija, apžiūrėjusi trofėjų, išduoda jį įgijusiam medžiotojui nustatytos formos pažymą apie trofėjaus apžiūrą (3 priedas), o per dvi savaites Aplinkos apsaugos departamentui (toliau – AAD) pateikia trofėjaus apžiūros protokolą (1 priedas).“

Pagal projekto 13 punktą, apžiūrėjusi pateiktus medžioklės trofėjus komisija užpildo Elninių žvėrių trofėjų sąrašo ir Medžioklės trofėjų apžiūros protokolo formas ir ne vėliau kaip per 1 mėnesį po apžiūros AAD pateikia jų kopijas. Pagal 14 punktą, visus ginčus dėl trofėjų apžiūros rezultatų sprendžia medžiotojų asociacija.

Medžioklės trofėjų apžiūros tvarkos aprašo projektą galima rasti portale e-seimas.lrs.lt. Tiesiog spustelėjus vieną mygtuką pačiame portale ir nusiuntus laišką galima pateikti savo mintis ir siūlymus šio projekto sudarytojams.

Reikia ketvirto įstatymo projekto?

Taip pat keliamas klausimas panaikinti medžiotojo selekcininko statusą, sujungiant abi mokymų programas ar sukuriant naują medžiotojų kursų metodiką, į kurią būtų įtrauktos ir žinios apie elninių patinų medžioklės ir atrankos principus. Keletas medžiotojų sakė, kad dabar tinkamas laikas parengti ketvirtą įstatymo projektą ir iš Medžioklės taisyklių išbraukti medžiotojo selekcininko apibrėžtį. Mokymų kokybė dėl to nenukentėtų, o būsimi medžiotojai neturėtų mokėti už dvi mokymo programas ir leisti dvigubai daugiau laiko.

Vienas iš šios idėjos rėmėjų yra CIC sertifikuotas matuotojas G. Vaitiekūnas. Ilgametis trofėjų vertinimo ekspertas jau seniai siūlo medžiotojų bendruomenei diskutuoti šia tema, nes yra įsitikinęs, kad kanopinių populiacija ir trofėjų kokybė nuo to nenukentėtų.

Vis dėlto panaikinti medžiotojo selekcininko statusą, nemažos dalies kitų medžiotojų nuomone, reikštų kone atšaukti selekcinės medžioklės principus.

Mes trisdešimt metų puoselėjome selekcinės medžioklės principus, ir rezultatai iš tiesų geri.
Susiję straipsniai

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos konsultantas biologijos, medžioklėtvarkos ir žuvininkystės klausimais Egidijus Bukelskis teigė, kad ši idėja nepriimtina. „Mes trisdešimt metų puoselėjome selekcinės medžioklės principus, ir rezultatai iš tiesų geri. Seku juos, tyrinėju, kaip kinta trofėjų kokybė bėgant metams pagal rajonus. Šiuo metu Lietuvoje per metus gaunama apie 1500 medalinių elninių trofėjų. Latvijoje, kur selekcinės medžioklės principų laikytis nebūtina, šis skaičius beveik du kartus mažesnis – 800. Ir tai yra mūsų metodo rezultatas. Aišku, klaidos neišvengiamos, tačiau šį rezultatą davė mūsų selekcininkų mokymo kursai, trofėjų apžiūros ir teisinė bazė, o ne savarankiška medžiotojų veikla ir valstybės kontrolės nebuvimas, kaip kitose šalyse“, – sakė E. Bukelskis.

Apklausa: medžiotojai yra už selekcinės medžioklės principų išsaugojimą

Atlikus medžiotojų apklausą uždaroje feisbuko grupėje Hunting in Lithuania paaiškėjo, kad dauguma narių norėtų išsaugoti selekcinės medžioklės principus, bet neprieštarautų, jeigu teisės aktuose neliktų atsakomybės ir bausmių.
60,3 proc. apklaustųjų mano, kad teisės aktuose reikėtų apibrėžti tik atrankinės medžioklės principus, o ne atsakomybę ir bausmes.
28,2 proc. atsakė, kad medžiotojai gali patys nuspręsti, ką medžioti.
11,5 proc. pritaria dabartinei situacijai, kai tiesės aktuose apibrėžti selekcinės medžioklės principai ir medžiotojų atsakomybė už jų laikymąsi.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.