Patirtis

Rekordinis pilkųjų ruonių skaičius užfiksuotas Batijos jūroje0

Nuotrauka: marinefinland.fi

Šaltinis: Marinefinland.fi

Pilkasis ruonis, t. y. Halichoerus grypus, yra didžiausia ir gausiausia Baltijos jūros ruonių rūšis. Šiuo metu Baltijos jūroje gyvena apie 42 000 individų, iš kurių trečdalis gyvena Suomijos jūros rajonuose. Pilkųjų ruonių skaičius apskaičiuojamas pagal pavasarį, kai ruoniai peri, atliekamus įvertinimo skrydžius. Suaugusius patinus lengva atpažinti dėl jų „romėniškų nosių“, o jų svoris gali siekti iki 300 kg. Pilkųjų ruonių patelės yra blyškesnės spalvos ir liesesnės, jų kūno svoris paprastai neviršija 150 kg.

Pilkieji ruoniai yra socialūs gyvūnai ir buriasi į dideles grupes, kurias sudaro iki 1 000 individų. Ramiomis vasaros naktimis jų „giesmė“ gali nuvilnyti dešimtis kilometrų. Pilkieji ruoniai yra klajokliai ir per savaitę gali nukeliauti iki 500 kilometrų.

Ruonių jaunikliai gimsta ankstyvą pavasarį

Vasario-kovo mėnesiais patelės ant atviro ledo arba ant išorinio skardžio atsiveda vieną apie 12 kg sveriantį jauniklį. Patelės jauniklius maitina tris savaites, per tą laiką jie sparčiai penimi ir jų kūno svoris padidėja iki 40 ar 50 kilogramų. Storiausi jaunikliai auga ant atviro ledo, o ant salelių ir skėrių – mažesnio svorio.

Žindymo laikotarpiu ruonių jaunikliai baltą, banguotą kūdikių kailį keičia į trumpesnį suaugusiųjų kailį. Patelės rujoja baigiantis maitinimo periodui, o suaugę patinai didžiąją laiko dalį praleidžia netoli salelių, kur yra ruoniukų lopšeliai. Kasmet gegužės-birželio mėn. vyresni nei vienerių metų pilkieji ruoniai išperi kailį ant atokiausių skardžių.

Pilkieji ruoniai kasdien suėda daugiau kaip penkis kilogramus žuvies

Nors suaugęs pilkasis ruonis per dieną suvalgo nuo penkių iki aštuonių kilogramų žuvies, jų suvartojamo maisto kiekis labai skiriasi pagal sezoną. Visų amžiaus grupių pilkųjų ruonių mitybos pagrindą sudaro gausios silkės.

Pilkieji ruoniai taip pat labai mėgsta lašišą, kurią jie lengviausiai sugauna iš žvejų spąstų ir tinklų. Kai kurie suaugę patinai netgi specializuojasi plėšti žvejybos įrankius. Baltijos jūroje daugiausia žalos verslinei žvejybai padaro pilkieji ruoniai. Suvalgytas laimikis ir sulaužyti žvejybos įrankiai sukelia nemažai problemų žvejams verslininkams.

Susiję straipsniai

Trijų Baltijos jūroje reguliariai sutinkamų ruonių rūšių – paprastojo (Phoca vitulina), dėmėtojo (Pusa hispida) ir pilkojo ruonio (Halichoerus grypus) – populiacijos stebimos jų buveinėse sausumoje metinio ruonių tuoktuvių ir jauniklių atsivedimo metu, siekiant įvertinti jų gausumą ir tendencijas (ruonių tuoktuvių skaičius) bei jauniklių kiekį (jauniklių atsivedimo skaičius).

Dėmesio! Pajūryje susidūrę su ruoniu laikykitės saugaus atstumo!

Patogu ir greita! Prenumeruokite arba pirkite žurnalą internetu!


LA.lv