
Žurnalo Medžioklė vyriausioji redaktorė Linda Dombrovska susitiko su Estijos medžiotojų sąjungos valdybos nariu Marko Vinni ir kalbėjosi apie tai, kaip Estijoje sugyvenama su lokiais, kokią žalą šie didieji plėšrūnai daro, kaip vyksta lokių medžioklė ir populiacijos valdymas – kokios taikomos taisyklės, apribojimai ir kaip vyksta medžioklės sezonas.
Rudųjų lokių populiacija Estijoje: augimas, medžioklė ir sugyvenimo iššūkiai
Estijoje rudasis lokys (Ursus arctos) yra vienas iš miškų simbolių, o pastaraisiais metais jo populiacija šalyje pastebimai išaugo. Estijos miškai, pelkynai ir mažai gyvenamos vietovės sudaro palankią buveinę šiam stambiam plėšrūnui. Dėl veiksmingos gamtosaugos politikos ir kontroliuojamos medžioklės praktikos, šiuo metu Estijoje gyvena viena didžiausių rudųjų lokių populiacijų Europos Sąjungoje.
2024 m. duomenimis, Estijoje gyvena apie 900–950 lokių. Dauguma jų aptinkami šalies šiaurės rytuose – ypač Ida-Viru ir Lääne-Viru apskrityse. Per pastaruosius 15 metų lokių skaičius ir paplitimas padidėjo, o populiacija laikoma stabili ir sveika.
Medžioklės kvotos ir sezonas
Estijoje leista medžioti lokius tik tam tikru laikotarpiu ir griežtai pagal nustatytas kvotas. 2024 metais Aplinkos departamentas nustatė 94 lokių medžioklės kvotą – tai apytiksliai atitinka metinį populiacijos prieaugį. Papildomai galima išduoti leidimus iki 8 vadinamųjų „probleminių“ lokių sumedžiojimui.
Medžioklės sezonas trunka nuo rugpjūčio 1 d. iki spalio 31 d. Kvotos paskirstomos pagal apskritis, įvertinant populiacijos tankį ir žmogaus bei gyvūno konfliktų dažnį. Pavyzdžiui, 2024 m. Ida-Viru apskrityje leista sumedžioti 17 lokių, o Lääne-Viru – 14.
Tikslas – saugumas ir konfliktų mažinimas
Pagrindinis lokių medžioklės tikslas Estijoje – užtikrinti visuomenės saugumą ir mažinti žmogaus ir laukinio gyvūno konfliktus. Aplinkos departamentas pabrėžia, kad saikinga medžioklė padeda išlaikyti lokių baimę žmogui, o tai labai svarbu siekiant išvengti jų artėjimo prie gyvenviečių.
2023 m. pirmoje metų pusėje užregistruoti 67 žalos atvejai, susiję su lokiais – mažiau nei 108 atvejai tuo pačiu laikotarpiu metais anksčiau.
Teisiniai iššūkiai
Nepaisant aiškaus reguliavimo, lokių medžioklė Estijoje susiduria su teisiniais ginčais. Gyvūnų teisių organizacija „Eesti Suurkiskjad“ pateikė ieškinį teismui prieš Aplinkos departamentą, teigdama, kad medžioklės leidimai išduoti neteisėtai. Ši organizacija jau laimėjo dvi bylas, o tai gali turėti įtakos būsimai medžioklės praktikai.
Palyginimas su Lietuva
Skirtingai nei Estijoje, Lietuvoje rudasis lokys yra griežtai saugoma rūšis, ir jo medžioklė draudžiama. Nors pastaraisiais metais Lietuvoje fiksuojama vis daugiau lokių pastebėjimų, gyventojų skaičius tebėra nedidelis – apie 60–80 individų, daugiausia šalies rytinėje dalyje.
Lietuvoje lokių stebėjimas laikomas gamtosauginiu reiškiniu, o jų apsauga – prioritetu. Tuo tarpu Estijoje, kur populiacija viršija 900 individų, taikoma aktyvi populiacijos valdymo praktika, įskaitant reguliuojamą medžioklę, siekiant išlaikyti pusiausvyrą tarp rūšies apsaugos ir visuomenės interesų.
Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!
