Patirtis

Ramūnas Leonavičius: biblioteka medžiotojams0

Nuotrauka: R.Leonavičius

Tekstas ir nuotraukos: Ramūnas Leonavičius

Sveiki, Medžioklės žurnalo pirkėjai ir prenumeratoriai! Kažkada, senais laikais, Lietuvoje buvo leidžiami net keli žurnalai apie medžioklę: Medžiotojas ir medžioklė, Medžiotojas ir meškeriotojas, leidyklos Lututė ir kitų leidžiami leidiniai tiek suaugusiems, tiek vaikams apie gamtą. Viskas baigėsi ir išgaravo kaip ryto rūkas… Lietuvos medžiotojai liko be savo leidinių. Apie jų sunykimo priežastis nesiplėsiu.

Kadangi mūsų medžiotojai pasyvūs, kaip ir visa tauta, šią nišą perėmė aktyvūs Latvijos medžiotojai. Džiugu, kad dabar mes, Lietuvos medžiotojai, turime storą spalvotą žurnalą Medžioklė lietuvių kalba! Vis šioks toks leidinys Lietuvos medžiotojams tapo alternatyva.

Mano straipsniukas šiandien suksis kita linkme. Kiekvienas žmogas (čia naujas terminas) turi savo pomėgius, kažkokius tikslus ir pan. Vieni, kiek žinau, kolekcionuoja ženkliukus medžioklės tematika, kiti renka klubų ar būrelių atributiką, dar kiti renka kažkokią informaciją apie savo ar bendrai klubų ir būrelių istoriją. Kiekvienas medžiojantis žmogas turi kokią nors užslėptą aistrą pomėgiams.

Mano pomėgis pastaraisiais metais pasireiškė medžioklinės literatūros rinkimu. Šiais laikais knygos rusų kalba tapo beveik neįkandamos jaunimui, bendraujančiam anglų kalba. Bet yra vienas „bet“! Dauguma lietuviškų knygų yra verstos iš rusų kalbos! Kaip sakė a. a. mano Tėvukas: „Medžioklė yra šiek tiek paslaptinga.“ Taip! Medžioklė yra kiekvieną kartą nenuspėjama ir paslaptinga.

Socialiniuose tinkluose radau vieno medžiotojo iš Ukrainos skelbimą apie dovanojamas knygas medžioklės tematika. Susisiekiau. Pasirodo, žmogus turi begalę knygų medžioklės tematika rusų ir ukrainiečių kalbomis. Atsiuntė man savo turimos literatūros sąrašą ir man net pakinklius pakirto: Viešpatėli brangiausias! Tai tikras lobis! Suprantu, kad mūsų jaunimas šiuo laikotarpiu rusų kalbos nesupranta, jiems anglų kalba yra prioritetas. Tačiau jei norite, jaunime, pažinti medžioklės meną ir paslaptis, teks skaityti literatūrą rusų arba, jei rasite, lietuvių kalba.

Matyt, čia aš kaip senas medžiotojas jums ir galėsiu padėti. Turiu sukaupęs gana daug literatūros lietuvių ir rusų kalbomis. Šiuo metu mano bibliotekoje yra 205 knygos medžioklės tematika. Dar keletas dėžių yra per pandeminį laikotarpį užstrigusios Ukrainoje, bet tikiuosi, kad visos jos pasieks mano bibliotekos lentynas. Teko diskutuoti su vienu medžiokliu, dabar laikinai gyvenančiu užsienyje. Sako, kam tau reikalinga šita makulatūra? O aš žinau, kad jo pomėgis – kolekcionuoti šachmatus. Sakau jam – o kam tau tie šachmatai? „Na, čia mano aistra.“ Tai va, mano dabartinė aistra – literatūra medžioklės tematika!

Medžioklė per amžius buvo ir bus! Nieko naujo joje neišrasi. Keičiasi šautuvų, amunicijos modeliai, atsiranda naujų prietaisų, tačiau medžioklės būdai, aprašyti knygose, niekuo nepasikeitė. Na, anksčiau sėdėdavome ant kokios šieno kupetos ar medyje sukaltų kopėčių, o dabar tūnome puikiai įrengtuose bokšteliuose, tačiau ir tie pastatyti šalia žvėrių takų.

Bebrus kažkada buvo galima medžioti su spąstais, sugriebiančiais gyvūną už galūnių, dabar selektyviniais, tačiau statymo būdai beveik nepakito – gali statyti spąstus tiek ant pratakos, tiek žvėrelių išlipimo vietose. Knygose labai daug informacijos apie medžiojimo būdus, pėdsakų pažinimą, gyvūnų maitinimo vietų įrengimą, orientaciją vietovėje, sumedžioto žvėries lupimo technologijas ir būdus ir pan. Gaila, aišku, kad viskas rusų kalba, tačiau visa lietuviška literatūra remiasi vertimais iš rusiškų knygų.

Yra mano bibliotekoje keliasdešimt knygų, kurios turi tikrai didelę vertę. Jei jos ir yra pas Lietuvos medžiotojus, tai jie niekur apie tai neskelbia ir nesiafišuoja. O mano tikslas – suteikti galimybę bet kuriam Lietuvos medžiotojui šią literatūrą paskaityti. Nežinau, ar bus daug norinčių, tačiau tokia galimybė bus suteikta visiems! Mano sukaupta literatūra bus prieinama kiekvienam Lietuvos medžiotojui.

Mano, senio, svajonė buvo daugumą šitų knygų išversti į lietuvių kalbą. Tačiau susisiekus su atitinkamomis instancijomis paaiškėjo, kad tai be 75 metų cenzo – neįmanoma! Tep, ginklo broliai, turim, ką turim… Aš, matyt, po truputį versiu medžioklinę literatūrą, ir po kažkiek laiko Lietuvos medžiokliai turės savo ir vertimą į gimtąją kalbą.

Susiję straipsniai

Šiuo metu ieškau tinkamos spintos sukauptoms knygoms. Mano knygų kolekcija virs į mini medžiotojų biblioteką! Kas norės paskaityti – rašykite ar skambinkite. Visus norinčius pasinaudoti, pasisemti žinių kviečiu susisiekti su manimi el. paštu: ramas.medziotojas@gmail.com. Visa mano sukaupta medžioklinė literatūra – jūsų paslaugoms!

Norite nusipirkti žurnalą internetu arba jį užsiprenumeruoti?

LA.lv