Medžioklės reikmenys

Per sniegą, purvą ir lietų. Kas geriausiai apsaugo medžiotoją?0

Nuotrauka: unsplash.com

Kokią aprangą pasirinkti, kad ji geriausiai apsaugotų, mažiausiai peršlaptų, būtų šilčiausia, o medžiaga tyliausia? Norų daug, pasiūlymų dar daugiau. Šiame numeryje apibendrinome mūsų komandos medžiotojų, kasdien su įvairių gamintojų drabužiais vykstančių į medžioklę, patirtį. Išbandėme daug ir įvairių prekės ženklų, išmėginome jų gaminius realiausiomis sąlygomis, kokios tik įmanomos – nuo Baltijos šalių miškų iki tolimos Rusijos šiaurės.

Drabužius išbandėme skirtingais sezonais, atsižvelgdami į individualias medžiotojų reikmes ir poreikius. Aišku, visų gamintojų aprėpti neįmanoma, tad kai kurie (tarp jų ir populiariausi) liko už borto. Tačiau šiuo straipsniu niekas nesibaigia – laikui bėgant medžiodami įvertinsime ir kitus prekės ženklus. Drabužiai buvo vertinami pagal mūsų pačių asmeninę patirtį, nekreipiant didelio dėmesio į gamintojų nurodytus pranašumus. Stengėmės pabrėžti teigiamas ir neigiamas šių drabužių ypatybes, į ką juos įsigyjant reikia atkreipti dėmesį.

Pirmoji medžioklinė apranga – Deerhunter

Artūro Surmovičiaus patirtis

Renkantis medžioklės ekipuotę, nesvarbu, ar tai ginklas, ar apranga, pirmiausia reikia suprasti, kokiems tikslams ją planuojama naudoti. Visi sutiks, kad karabinas nėra tinkamiausias ginklas ančių medžioklei, – tokia pati logika tinka ir kalbant apie aprangą. Kadangi paprastai einu į tokią medžioklę, kurioje aktyviai judama, atitinkamos turi būti ir funkcinės aprangos ypatybės.

Taip išėjo, kad maždaug prieš 10 metų, renkantis pirmąją medžioklinę aprangą, į akis krito Deerhunter produkcija. Gamintojo svetainėje nurodyta, kad tai prekės ženklas medžiotojams ir žvejams, norintiems funkcionalios ir patvarios aprangos už protingą kainą. Mano patirtis tokį šūkį patvirtino, nes pirmąjį komplektą Big Wolf vilkėjau net 10 metų, kol pakeičiau jį to paties Deerhunter komplektu Cumberland Pro. Be to, keičiau ne todėl, kad pirmasis tapo netinkamas (jį vis dar galima vilkėti – nei įplyšo, nei iširo), o todėl, kad tiesiog atsibodo. Smulkiau apie Big Wolf rašyti nėra prasmės, nes jis seniai nebegaminamas ir nebeparduodamas, todėl kalbėsiu tik apie tai, ką naudojau pats ir ką galima įsigyti – demisezoninį komplektą Deerhunter Cumberland Pro (kelnės, striukė, pirštinės) ir tvido komplektą Deerhunter Moorland (bridžiai, liemenė, striukė).

Cumberland Pro, remiantis Deerhunter svetainės informacija, galima vilkėti nuo +15 iki –10 °C. Ji tyli ir lengva, nepralaidi vėjui ir drėgmei (aišku, tai ne naro kostiumas, tad stipriai lyjant gali sudrėkti). Teisingai pasirinkus kitus aprangos sluoksnius (termoaprangą ir džemperį), medžioklėje su varovais galima jaustis gana patogiai iki –20 °C.
Kaip pliusą reikia paminėti daugybę kišenių, komplekto pritaikymo galimybes ir sutvirtinimus iš patvarios medžiagos klešnių apačioje, sėdmenų ir alkūnių srityje. Beje, komplekte esanti striukė yra be gobtuvo, bet kadangi pats jo beveik nenaudojau ir anksčiau, tai nelaikau to dideliu trūkumu. Kišenių užtenka, ypač pamėgau kišenę ant nugaros, kurioje galima sudėti įvairias smulkmenas, bet pasigedau slaptos krūtinės kišenės, prie kurios įpratau vilkėdamas ankstesnį komplektą. Guminiai striukės antpečiai neleidžia slysti ginklo diržui.

Striukės šoninėse kišenėse skirtos vietos šoviniams, bet, deja, jose laikosi tik lygiavamzdžio šoviniai, o graižtvinio krinta. Būtų patogiau, jeigu vietos būtų ir jiems. Striukėje yra speciali racijai skirta kišenė bei raktų kišenė su sąsaga kelnėse. Apibendrinant – tai tikrai geras pasirinkimas, jeigu reikia universalios ir praktiškos aprangos aktyviai medžioklei (valandų valandas stovint –30 °C šaltyje jau niekas nepadės, bet nuolat judant –20 °C temperatūroje tai geras sprendimas), o kokybe ir patvarumu ji gerokai pranoksta savo kainą.

Pabaigoje pora žodžių apie Moorland tvido komplektą. Jis labiau skirtas iškilmingesnėms medžioklėms, bet jam tinka viskas, ką minėjau apie Cumberland Pro patvarumą ir kokybę. Kadangi šis komplektas skirtas paukščių medžioklei, striukėje ir liemenėje yra talpios kišenės šoviniams, taip pat specialūs dirželiai, laikantys striukės kišenes, kad būtų patogiau greitai pasiekti šovinius.

Man atradimas buvo šio komplekto bridžiai (angl. breeks) – labai patogus drabužis. Atrodytų, kad su bridžiais turėtų būti šalta ar nepatogu, bet iš tiesų ilgų kelnių nė nereikia, nes apatinė kojų dalis vis tiek batuose, kuriuos bridžiai siekia. Batuose kojų niekas nespaudžia ir netrina, kaip būna su auluose sulenktomis kelnėmis, o ta kojų dalis, kuri turi būti šiltai, yra tinkamai pridengta. Apibendrinant – šis komplektas yra geras pasirinkimas norint klasikinės angliško stiliaus aprangos iškilmingesnėms medžioklėms, o kartu ji bus labai praktiška ir patogi vilkėti kasdien, jeigu tik išdrįsite.

Pliusai

– daug kišenių
– komplekto pritaikymo galimybės
– kelnių klešnių, sėdmenų srities ir alkūnių sutvirtinimai iš patvarios medžiagos

Minusai

– nėra gobtuvo
– numatytos vietos šoviniams, bet telpa tik lygiavamzdžio

Seeland Arctic – patinka viskas, išskyrus sagas

Krišjanio Eichmanio patirtis

Seeland Arctic bandžiau beveik metus. Turiu pasakyti, kad prieš tai į šį gamintoją nekreipiau jokio dėmesio. Kai iš žurnalo Medžioklė gavau išbandyti aprangą, buvau net skeptiškai nusiteikęs. Originali šios aprangos paskirtis – dėvėti šaltu oru, tačiau galima kombinuoti pagal poreikį. Labai patinka aukšta kelnių užpakalinė dalis, jas galima mautis ir su petnešomis, o tai reiškia, kad nugara nešals. Svarbu, kad apranga labai atspari drėgmei. Spalio viduryje tris dienas medžiojau stipriai lyjant. Striukė galų gale stipriai sušlapo, bet pats buvau sausas.

Nesiskverbė nei į pečius, nei prie apykaklės. Kišenių daug ir jos patogios. Labai patinka, kad dokumentų kišenę galima pasiekti neatsegant pačios striukės, o tai svarbu, kai lauke šalta. Ir šoninės kišenės patogios, yra du skyriai. Vis dėlto didžiulis šių kišenių minusas – barškančios sagos, ir dėl to kišenės visada turi būti užsegtos. Jeigu gamintojas būtų naudojęs magnetukus, būtų buvę idealu. Kelnių kišenių užtrauktukai patogūs, jie irgi gerai apsaugo nuo drėgmės.

Didelis pliusas yra atsegamas pamušalas, kurio viena pusė mėlyna, kita oranžinė. Tai reiškia, kad rudenį galima vaikščioti arba tik su pamušalu, arba tik su striuke. Be to, jeigu į striukę įsegtas pamušalas, ją vis tiek patogu apsivilkti, niekas nekliba ir nesusitraukia į viršų.

Galėtų atrodyti, kad striukės ir kelnių medžiaga plona, bet porą kartų netyčia užkibus už kokios šakos nesuplyšo. Vadinasi, medžiaga patvari. Labai patogi kelnių apačia su užtrauktukais, kurie siekia beveik iki kelių – patogu jas užmauti ant batų aulų.

Aprangos dar neskalbiau, bet praskalavus ar tiesiog nubraukus šlapia šluoste purvas labai gerai nusivalo. Dar verta paminėti labai tylią aprangos medžiagą, kuri leidžia sėkmingai medžioti.

Pliusai

– minkšta ir tyli medžiaga
– neperšlampama
– patogios kišenės

Minusai

– barška striukės kišenių sagos
Bildes gaidu

Hillman leidžia likti nematomam

Indulio Burkos patirtis

Praeitą sezoną pasirinkau šiltą Hillman medžioklinę striukę ir kombinezono tipo kelnes. Kodėl būtent šis gamintojas? Kai drabužius įsigijau, itin patraukli atrodė kaina. Tai mano pirmoji medžioklinė apranga, kuriai naudotos membranų technologijos.

Nepaisant visko, ką skaičiau internete, apranga mane maloniai nustebino. Lengva ir patogi, nors, kaip dauguma membraninių drabužių, šiek tiek šlama. Taip pat ji puikiai apsaugo nuo lietaus ir neleidžia sukaisti, net traukiant sumedžiotą gyvūną. Aišku, reikia laikytis elementarių tiesų – vilktis atitinkamus apatinius ir striukę, padedančią išgarinti kūno drėgmę. Pirmoje medžioklėje, esant didesnei minusinei temperatūrai, nebuvo šalta, bet ir ne karšta – kaip tik tai, ko reikia aktyviai medžiojant.

Kelis kartus pavyko išbandyti ir kamufliažinio rašto privalumus. Pavasarį sėdėdamas pagriovyje ir laukdamas po šūvio priplaukiant bebro, už nugaros išgirdau smulkius žingsnelius. Stirna. Nejudėdamas sėdėjau ant suoliuko, tačiau smalsumas pamatyti atėjūnę buvo stipresnis. Lėtai pasukau galvą. Stirna, priėjusi per keturis metrus, labai nustebo, kai aplinka palei jos nosį sujudėjo. Mikliu šuoliu ji dingo krūmuose.

Na, o rudenį nusprendžiau pavėjui prieiti prie dviejų stirnų, besiganančių nupjautame kviečių lauke – grynai dėl eksperimento. Saulė ką tik buvo nusileidusi, kai lėtai išlindau iš krūmų. Iki stirnų buvo 200 metrų. Žingsnis po žingsnio prie jų artėjau. Gyvūnai kartkartėmis į mane pasižiūrėdavo, bet turbūt neatrodžiau pavojingas. Atstumas sumažėjo iki 60–70 metrų, kai kišenėje sudūzgė telefonas ir mano eksperimentas baigėsi.
Ši apranga puikiai išlaikė ir vandens atsparumo testą – teko iki liemens įlįsti į tvenkinį paskui medžioklinį šunį, kuris įsipainiojo vandens žolėse ir pradėjo skęsti. Sumirko kojinės, vanduo įsigėrė ir į batus, bet šiaip likau beveik sausas.

Dar vienas niuansas – striukėje yra speciali vieta telefonui. Deja, ji per maža išmaniajam, bet kitos kišenės iš abiejų pusių apsaugotos membraniniu audiniu, tad jose įdėti daiktai bus saugūs ir nuo lietaus, ir nuo prakaito.

Pliusai
– veikiantis kamufliažas
– saugo nuo drėgmės
– judant nesukaistama, stovint nešalta
Minusai
– šiek tiek čeža
– telefonui skirtoje kišenėje netelpa išmanusis

Alaska – puikus pasirinkimas už protingą kainą

Janio Misinio patirtis

Alaska pasirinkau prieš kelerius metus, kai ja pradėjo prekiauti Purnavu muiža. Nusipirkau pirmą komplektą, po kurio laiko dar vieną, o šią vasarą ir trečią.

Aišku, Alaska nėra vienintelė medžioklei skirta apranga mano drabužinėje – turėjau Cabela’s, Hillman, Seeland, Highland gaminių, šį tą iš Sitka. Beje, pastarojo gamintojo nedrįsau įsigyti viso komplekto. Pažįstu vyrukų, kurie su Sitka vaikšto miške kaip lėlės – logiška, kad bijo net susitepti, vilkėdami tūkstantį eurų. Na, o aliaskos negaila – ją įsigijau tam, kad naudočiau visose medžioklės situacijose, kokių tik būna – lietuje, sniege, purvynuose. Tik batai ne iš šio gamintojo – pamėgau Chiruca ir nieko neketinu keisti.

Turėjau Hillman aprangą, bet po metų ji pradėjo leisti drėgmę. Po lietingos dienos medžioklėje su varovais apačioje viskas buvo šlapia. Su Alaska per trejus metus nieko panašaus nepatyriau. Jeigu persistengdavau ir apsirengdavau per šiltai, suprakaituodavau, bet nepermirkdavau.

Nuotrauka: iš archyvo

Apranga, kurią renkuosi, turi būti kokybiška, patogi ir funkcionali. Jeigu išleidžiu pinigus ir laiką, vykstu į medžioklę, noriu ja mėgautis, o ne graužtis dėl ko nors, kas trukdo.

Šiuo metu nesu pasiruošęs mokėti už Sitka. Tai tikrai geri drabužiai, nors žinau konkretų atvejį, kai medžiotojas ant sitkos užsivilko aliaską.

Per trejus metus, kiek dėviu pirmąjį komplektą, sąnarių vietose jis neišdilo, niekas neplyšo, nors ir landžioju pro krūmus ir brendu per vandens pilnus griovius. Į mišką einu dažnai, be to, nemėgstu, kai apranga supurvinta ar kruvina. Aišku, jeigu reikia pašalinti briedžio vidurius, nieko nenusivelku. Jeigu viršutiniai drabužiai susitepa, iškart juos prie medžiotojų namelio nuplaunu vandeniu. Po medžioklės aprangą visada plaunu skalbyklėje. Galų gale yra afrikinio kiaulių maro rizika. Aišku, skalbiu delikatiems skalbiniams skirtu režimu be gręžimo, specialių membraninei aprangai skirtų priemonių nenaudoju.

Man patinka, kai apranga priglunda prie kūno, niekur niekas nekabo. Iškėlus rankas judesiai kiek apribojami. Galbūt, jeigu apranga būtų kiek laisvesnė, šio diskomforto nebūtų. Medžiokliniai drabužiai siuvami taip, kad jie būtų laisvi, tačiau priglundanti apranga yra mano pasirinkimas.

Alaska minusai: telefono kišenė nelaidi orui, tad telefonas joje sudrėksta nuo kūno šilumos. Vis dėlto nuo lietaus telefonas apsaugotas. Būtų gerai, jeigu jis būtų apsaugotas ir nuo kūno drėgmės. Pirmos kartos pirštinės neveikė su telefonu – atsakyti į skambutį buvo galima, bet ne paskambinti, bet žinau, kad ši problema dabar išspręsta. Kelnių apačios užtraukimas irgi galėjo būti patogesnis.

Manau, kad šiuo metu Alaska siūlo geriausią kainos, funkcionalumo ir kokybės santykį. Aišku, reikia įsigyti visą aprangos komplektą nuo apatinių iki viršutinių drabužių – tik tada bus galima pamatyti jos galimybes.

Pliusai
– neperšlampama
– patvari medžiaga
– gerai priglunda prie kūno
Minusai
– telefono kišenėje telefonas aprasoja

KUIU – mažai pažįstamas amerikietis

Haraldo Barviko patirtis

Latvijos medžiotojų asociacijos valdybos pirmininkas H. Barvikas medžioklei pasirinko Europoje gana mažai pažįstamus JAV kompanijos KUIU gaminius. Liūdna, kad šiemet žuvo šio prekės ženklo įkūrėjas Jasonas Hairstonas. Tikimės, kad tai nepaveiks tolesnės šio gamintojo plėtros.

Nuotrauka: iš archyvo

„KUIU apranga akivaizdžiai lengvesnė už visas mano išbandytas, įskaitant Sitka, kurios panašus šilumos išlaikymo koeficientas, – pasakoja Haraldas. – Pavyzdžiui, tos pačios klasės Sitka šilta viršutinė striukė sveria kiek daugiau nei 700 gramų, o KUIU – 375 gramus. Šie gramai labai svarbūs ilgesniuose žygiuose, per kuriuos reikia viską nešti pačiam.

Dar vienas niuansas, kurį teko planingai išbandyti medžioklėje Sibire, – šios aprangos atsparumas drėgmei. Sugebėjau su visu žiemos aprangos komplektu įkristi į ledinę upę. Nustebau, kad ne tik nesumirkau, bet jaučiausi kaip tikrame gelbėjimosi kombinezone, nes išplaukiau it plūdė. Vienintelė vieta, kur vandens gali patekti, yra palei rankoves ir batus. Aišku, neteigiu, kad taip galima valandą pliuškentis upėje, bet per dešimt minučių, kol grįžau į krantą, sušlapo tik kojinės. Daugiau nieko. Paskui penkias valandas plaukiau valtimi –5 °C šaltyje ir jaučiausi komfortabiliai.

Yra labai daug KUIU modelių ir visi aprangos sluoksniai – nuo apatinių iki viršutinių drabužių. Ar visus sluoksnius reikia pirkti iš vieno gamintojo? Nesu tikras. Ir kiti gamintojai siūlo puikių aprangos modelių.
Kainų kategorija: KUIU kiek pigesnis nei Sitka. Problema yra aprangą įsigyti, nes Baltijos šalyse nėra platintojo. Platinantys Sitka neprekiaus konkurento KUIU produkcija. Telieka pirkti aprangą internetu.“

Pliusai
– labai lengva
– puikiai apsaugo nuo drėgmės
Minusai
– neįmanoma įsigyti Lietuvoje

Sasta, Härkila ir Seeland

Oskaro Treilicho patirtis

Sasta Mehto Pro Camo

Šią aprangą pirmą kartą apsivilkau Suomijoje, baltauodegių elnių medžioklėje, tad apranga buvo iškart išbandyta rūsčiomis skandinaviško rudens sąlygomis. Labai patinka, kad apranga gerai priglunda prie kūno. Joks vėjo gūsis nepateks po striuke, nesupūs nugaros. Patogiai pritaikomas gobtuvas, kelnės su petnešomis prilaiko aprangą net aktyviai judant. Ilgą laiką teko praleisti ir stovint lietuje, brendant iki kelių vandenyje, klūpint drėgnose samanose. Susidarė įspūdis, kad galiu ramiai atsigulti ant žemės ir nusnūsti, kol baigs lyti. Drėgmė viduje nulinė, o tuo pasirūpina keli Gore-Tex membranos sluoksniai ir drėgmę sulaikantys užtrauktukai.

Pati membrana yra gana garsiai čežanti medžiaga, tačiau kartu su minkštu Gore Optifade rašto audiniu ji neįtikėtinai tyli. Kišenių striukėje nedaug ir jos labiau tinka medžiotojui su graižtviniu ginklu, nes būtent tokiems šaudmenims skirta vieta, tačiau kišenių trūkumą striukėje kompensuoja kelnės, kur galima papildomai ką nors įsidėti. Aišku, žiemą, minusinėje temperatūroje, membrana tampa garsesnė, bet apskritai ji netinka vilkėti per šalčius, nebent medžioklėje su varovais ir apsivilkus kelis sluoksnius. Mano komplekte – kepurė su snapeliu, ryškiai raudona užverčiama puse ir ausų apdangalais. Ideali apranga drėgnoje rudeninėje medžioklėje su varovais.

Pliusai
– Gore-Tex membrana (keli sluoksniai) nepraleidžia vėjo ir drėgmės
– plona ir tyli
– efektyvus Gore Optifade raštas
– patogus sukirpimas
Minusai
– karštu oru prakaituojama
– nepigi
– prie audinio kimba lakišiai ir kibiai
– palyginti mažai kišenių

Seeland Key-Point

Viena mano patogiausių aprangų. Labai patinka spalvų derinys. Šią striukę galima dėvėti ir kasdien, neatkreipiant į save dėmesio kaip su kamufliažu. Mano nuomone, ši apranga labai tinka paukščių medžioklei, nes yra didelės plačios kišenės ir specialus dirželis, kuriuo galima prisegti atvirą kišenę, kad ji neužsidengtų ir būtų galima greitai bei patogiai išimti šovinius. Labai daug patogių kišenių, kuriose galima susidėti ne tik šaudmenis, bet ir dokumentus, peilį, raciją ir kitų daiktų.

Striukė nepraleidžia vėjo, bet nesu jos išbandęs smarkiai lyjant, o lengvame lietutyje likau sausas. Medvilninis drabužis apdorotas vašku, o tai audiniui suteikia papildomo atsparumo drėgmei. Deja, dėl to drabužis tampa garsesnis nei konkurentų, nors ančių ar žąsų medžioklėje ar sėlinant su šunimis garsas neturi didelės reikšmės. Apranga kiek greičiau susitepa, bet ją valyti lengva. Panašiai kaip kitų mano turimų komplektų, šioje aprangoje yra vėdinimo angos – striukėje prie pažastų, kelnėse. Tai padeda greičiau išgarinti drėgmę, kai aktyviai judi.

Pliusai
– Seetex membrana (du sluoksniai) nepraleidžia vėjo ir drėgmės
– vaškuota medvilnė WaxFinish
– spalva: žalia su ruda, galima dėvėti kasdien
– daug kišenių, didžiosios labai patogios šaudmenims
– papildomos kišenės rankoms šildyti
– kaina
Minusai
– ne tokia tyli
– lengvai purvinasi, bet patogu valyti

Naujoji Härkila Lynx

Lengvas, efektyvus kamufliažas ir malonus audinys – taip trumpai apibūdinčiau šią technologinę aprangą. Galbūt tai nebus pati šilčiausia apranga labai šaltą žiemą, bet jeigu aktyviai medžiojame, vadinasi, vilkime kelis sluoksnius – naudojame termoaprangą ir flisą. Membrana ir neperšlampantys užtrauktukai apsaugo nuo vėjo ir drėgmės. Per elnių rują labai ilgai buvau miške tiek per vėją, tiek per lietų.

Audinys laiko puikiai. Kadangi striukė plona, vienu metu atrodė, kad drėksta ranka, tačiau tai buvo tik per ranką jaučiama vėsa nuo vandens. Vidus buvo sausas. Kaip šio modelio minusą paminėčiau tai, kad po striuke prapūtė vėjas, tačiau tai galima lengvai išspręsti sutraukiant striukės apačią. Kišenių nedaug, bet jos funkcionalios – tikrai galima susidėti viską, kas svarbiausia. Speciali kišenė racijai su anga antenai, o tai, tarp kitko, dar kartą rodo, kad tai aktyviai medžioklei skirta apranga, kai reikia operatyvios komunikacijos, pavyzdžiui, medžioklėje su varovais.

Seeland Key-Point aprangoje tokios specialios racijos kišenės nėra, nes iš tikro jos ir nereikia, bet galų gale raciją galima įsidėti į vieną iš didžiųjų kišenių. Patinka gobtuvas su lanksčia vielute, jį galima pritaikyti pagal poreikį, jeigu nešiojate ir kepurę.

Medžioklės centras “Purnavu Muiža”
Nuotrauka: iš archyvo

Pliusai
– Härkila Weather System, HWS® membrana (du sluoksniai) nepraleidžia vėjo ir drėgmės
– lengva, plona apranga
– efektyvus kamufliažas
– pritaikomas gobtuvas
Minusai
– kaina
– netinka šaltam orui
– mažai kišenių

Swedteam Axton

Swedteam apranga kadaise buvo naujiena, ir ją kurį laiką naudojau tykodamas ar sėlindamas vėlyvose vasaros ar aktyviose rudens medžioklėse, tad galiu pakomentuoti tik seną modelį. Lengva apranga iš tylaus audinio ir palyginti tylios Cover-Tex membranos.

Membrana ir audinys vienas nuo kito visiškai nepriklausomi ir nesuderinti, tad judant girdisi nedidelis čežesys. Aktyvioje medžioklėje ir lyjant apranga buvo ideali, apsaugojo nuo drėgmės, tačiau sėdėdamas bokštelyje tylų vakarą turėjau nusivilkti striukę, kad neišbaidyčiau netoliese išlindusių šerniukų.

Lyjant pastebėjau nedidelį „šalutinį poveikį“, kai per audinį persigėręs lietus sustojo prie membranos. Tai supratau tik tada, kai pakabinau drabužius džiūti, nes viduje esantis vanduo pradėjo lašėti ir namuose susidarė nedidelės balutės. Apibendrinant – gera apranga aktyviai medžioklei, puikiai sulaikys lietų ir drėgmę. Trūkumų nepaisyti padeda palyginti žema kaina.

Pliusai
– nepraleidžia vėjo ir drėgmės
– žalia spalva – striukę galima dėvėti kasdien
– tylus viršutinis audinys
– lengva apranga
– kaina
Minusai
– drėgmė gali kauptis tarp išorinio audinio ir membranos, o džiūstant lėtai ištekėti
– dėvint kasdien greitai nuplyšo pakabinimo kilpa, rekomenduoju naudoti petukus
– garsą kelianti membrana

Ispanų HART medžioklei mūsų sąlygomis

Katarynos Šternos patirtis

Šiais laikais medžiotojams nebereikia į mišką eiti su sena kariškio uniforma, veltiniais ir vatine striuke. Medžioklinės aprangos daug, galima rinktis iš visų kainų kategorijų. Brangiojo sektoriaus pasirinkimas gal net kiek mažesnis nei biudžetinio. Aišku, kad didžiausia pirkėjų masė ieško ekonomiškiausių variantų, todėl ir paklausa platesnė. Šalia žinomų įmonių, pavyzdžiui, Deerhunter ar Seeland, galima statyti ir HART – Ispanijos aprangos gamintoją, kuris pristatomas kaip ekonomiškesnis ir prieinamesnis nei Härkila.

Pirmą kartą šio gamintojo produkciją pamačiau Vilniuje, parodoje Hunting Horn Show. Pačiupinėjau medžiagą, pasimatavau, pasidomėjau kainomis bei technologijomis ir nusprendžiau, kad reikia iš šio gamintojo ką nors nusipirkti. Pasinaudojusi asmeniniais ryšiais ir bendrais interesais gavau progą įsigyti HART pirmosios kolekcijos pavasarinės-rudeninės medžioklinės aprangos komplektą iš pirmos siuntos Lietuvoje. Parduotuvė Medžioklis siūlo įsigyti drabužių vietoje arba užsisakyti iš HART katalogo, kurį, beje, galima apžiūrėti ir internete.

Apie produktą. Pasirinkau komplektą Latok, kuriame yra kelnės ir dvipusė striukė be pamušalo ir gobtuvo. Pagrindinė spalva – dvimatis natūralių atspalvių maskavimosi piešinys. Striukę galima išversti į kitą pusę, kurios raštas yra blaze camo – ryškiai oranžinės spalvos su lapų ir šakų piešiniais. Abiejose striukės pusėse yra krūtinės kišenės. Šoninės kišenės irgi pasiekiamos iš abiejų pusių. Palikus abu užtrauktukus neužtrauktus, rankas galima prakišti per striukę į kelnių kišenes. Tai patogu, jeigu reikia ką nors greitai išimti ar vėlų rudenį pradeda šalti pirštai – įkiši rankas į kelnių kišenes ir susišildai.

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Kelnėse yra manžetės iš storo ir patvaraus sintetinio audinio, apsaugančio nuo dilimo. Yra užpakalinės kišenės su antsiuvu nuo lietaus, šoninės kišenės, o ant klešnių – kišenės su užtrauktuku. Taip pat yra kišenė peiliui.
HART Latok pagamintas iš trijų sintetinio audinio sluoksnių. Pirmas striukės sluoksnis – iš poliesterio (pūkuotas viršus), vidurinis – iš laminuotos PU membranos, paskui vėl poliesteris. Audinys nepraleidžia vėjo ir vandens – taip rašoma kataloge. Pirmas kelnių sluoksnis – poliesteris, antras – nailonas, trečias – PU membrana.

Gamintojas pabrėžia, kad šis komplektas skirtas medžioklei sėlinant. Jis leidžia gerai užsimaskuoti žolėse ir krūmuose. Prisišliejęs prie medžio ir nejudėdamas žmogus praktiškai nepastebimas. Aišku, reikia pagalvoti apie pirštines ir kaukę, nes rankos ir veidas dar ilgai boluoja po to, kai mūsų akys sutemus neįžvelgia net kelmo už 20 metrų.

Tiek informacijos apie produktą, o dabar – mano išvados. HART Latok dėviu jau metus, medžiodama daug, įvairiomis sąlygomis ir skirtingose vietose.

Apranga labai lengva. Su Soft Shell medžiaga jautiesi tarsi su antra oda, aprangos praktiškai nejusti. Ji minkšta, maloni ir tyli – liesdamasi su augalais ir šakomis nešiugžda, taip pat ir judant. Vidinis kelnių sluoksnis kiek čeža, trindamasis į odą ar termoaprangą, drėgnu oru labiau nei saulėtą dieną.

Kišenės patogios ir gerose vietose. Sagtys apsaugotos neperšlampama medžiaga, o iš viršaus jas dengia audinys. Užtrauktukai tylūs, jų uodegėlės neslysta.

Audinys ryškus ir atsparus mechaniniam dėvėjimuisi. Per metus spalvos neišbluko, o mechaninio poveikio praktiškai nematyti, nors medžioti einu vidutiniškai 2–3 kartus per savaitę.

HART Latok idealus aktyviai medžioklei. Slėptuvėje su šiuo komplektu galima sėdėti nuo vidutiniškai ankstyvo pavasario iki rudens šalnų. Aišku, tinkamai apsirengus.

Vanduo. Kadangi Soft Shell medžiagos siūlių negalima apdoroti klijais (taip uždaroma vandens apsaugos sistema), kostiumas Latok nėra šimtu procentų neperšlampamas. Jis atlaiko lengvą rasą, nedidelį lietų ir net normalų lietų, bet neilgai. Maždaug po pusvalandžio drėgmė pradeda sunktis per siūles į pečius ir rankoves, jos prisikaupia ant viso striukės paviršiaus. Negalima sakyti, kad viduje šlapia, bet drėgmės pakanka, kad rudeninis tykojimas taptų nejaukus.

Vis dėlto negali norėti, kad aktyviai medžioklei skirta apranga tiktų ir žiemą sėdint bokštelyje, ir medžioklėje su varovais smarkiai lyjant. Latok tiks aktyviems medžiotojams nuo ankstyvo pavasario iki vėlaus rudens. Žiemą su tinkama termoapranga ir kitais aprangos sluoksniais kostiumas gana patogus, nes apsaugo nuo vėjo. Lyjant reikia striukės nuo lietaus ar lietpalčio – tada medžioklė gali tęstis, kad ir koks aktyvus medžiotojas esate.

Per drėgmę ir šaltį su Nomad UK

Lindos Dombrovskos patirtis

Šiuos drabužius gamina nedidelė įmonė, siekianti sukurti tokią aprangą, kuri idealiai tiktų drėgnam, vėsiam ir nenuspėjamam Škotijos orui. Todėl ir toks klasikinis tvido raštas, o apranga pagaminta iš specialaus fliso su membrana. Nomad UK siela ir kūrėjas Philipas Wrightas labai rimtai dirba prie aprangos kokybės.

Apranga brangi, bet ir suteikia tai, ką žada. Išbandyti aprangą gavau šių metų vasarį parodoje Jagd und Hund Vokietijoje. Pirmasis bandymas buvo vieną drėgną ir vėsią pavasario dieną, kai pas mus dar nebuvo nutirpęs paskutinis sniegas. Diena nemaloni ir vėjuota. Po striuke ir kelnėmis termoapranga, po ja – marškinėliai. Tik po pietų supratau, kad per dieną, nepaisant šlykštaus viruso, taip ir nepajutau šalčio, o tai man labai nebūdinga, nes beveik visada sušąlu.

Taip pat šią aprangą dėvėjau per bebrų medžioklę pavasarį, kai tyliai sėdėjau prie kanalo. Tiksliau, buvau išsitiesusi ant žemės, ir nors iki perkūnijos dar buvo toli, žemės vėsos taip ir nepajutau. Vasarą ši apranga visiškai netinka, bet rudenį pradėjau ją dėvėti per žąsų medžioklę. Vos termometro stulpelis pakyla į pliusą, su šia apranga karšta, bet pradėjus drėkti ir vėsti viskas puiku.

Su draugais prie Liepojos ežero iki tamsos tykojome žąsų. Staigiai atvėso ir drėgnu oru visi aplinkui drebėjo. Aš po striuke turėjau tik viršutinę termoaprangos dalį, o dėl šiltos dienos apatinės net nesivilkau, tačiau vėsumo kauluose taip ir nepajutau. Šalo rankos ir nosis, bet kūnui šalta nebuvo, nors ir nebuvau daug prisirengusi. Koks iš tiesų vėsus oras, supratau tik tada, kai prie automobilio nusivilkau striukę. Nustebau, kaip gerai ši apranga laiko šilumą, todėl norėtųsi ją toliau išbandyti šaltesniu ir lietingesniu oru.

Gamintojas apie savo aprangą sako, kad žmonėms ji arba patinka, arba ne. Vieni teigia, kad ji gerai laiko šilumą ir neleidžia drėgmės, o kiti – kad sugeria vandenį ir ilgai džiūva. Man pačiai atrodo, kad tai labai puikus sprendimas. Apranga gali pasirodyti per sunki ar per standi, su ja bus sunku greitai kur nors bėgti, tačiau lėtai eiti, stovėti ar sėdėti turėtų būti patogu. Kiek teko ją dėvėti, visada buvau labai patenkinta. Gerai, kad kelnių apačioje yra užtrauktukai, leidžiantys užmauti jas ant batų. Kišenių britai pašykštėjo, bet tos, kurios yra, gana didelės.

Pliusai
– puikiai laiko šilumą
– labai atspari drėgmei
– nestora
Minusai
– kaina
– neparduodama Baltijos šalyse
– sunkoka

Sasta Mehto Pro Camo moteriška versija

Tas pats drabužis, apie kurį rašo Oskaras, tik moteriška versija. Sukurtas Suomijoje reiklioms šiaurės sąlygoms, patrakusiems suomių medžiotojams. Tiesą sakant, šią aprangą pastaruosius du sezonus dėvėjau daugiausia, beveik bet kokiomis oro sąlygomis, išskyrus patį vasaros karštį ir šalčiausią žiemą. Ji puikiai laiko drėgmę, galima net ropoti drėgnomis samanomis, su ja apskritai patogu vaikščioti, o tai reiškia, kad ji skirta tiems, kuriems patinka medžioklėje daug judėti. Visada norisi pasivilkti termoaprangą, o kartais to ir užtenka.

Apranga lengva, patogiai plaunama. Jeigu kelnių apačioje daug purvo, jis tiesiog nusiplauna vandeniu, o kitą kartą galima nupurkšti kercheriu. Kelnės švarios, kojos sausos. Šią aprangą dėjau ir į skalbyklę, bet tiesiog praskalavau be skalbimo priemonių, ir reikia pasakyti, kad membrana toliau nepriekaištingai tarnauja. Didžiausias minusas – mažokai kišenių, o neužtraukus užtrauktukų iš striukės kišenių viskas byra. Užtat kelnių kišenės gana gilios ir patogios. Kartkartėmis pabandau telefoną įkišti į kairėje esančią specialią kišenę, bet ją visada sunku traukinėti, ir šis procesas kartais ima erzinti.

Šiek tiek neapmąstyti atrodo rankovių apačios lipukai, nes ant jų greitai prikimba visokių šiukšlių. Kiti gamintojai prie šių vietų padirbėjo uoliau. Tą patį galiu pasakyti apie kelnių apačias – po dviejų intensyvių sezonų kai kur nudilo, bet kol kas apranga dėvisi labai gerai. Nepaisant minėtų smulkmenų, didelių priekaištų neturiu.

Pliusai
– lengva ir patogi
– neperšlampa
– funkcionali
Minusai
– galėjo būti patvaresnė
– netobuli rankovių ir kelnių apačios lipukai

Härkila Pro Hunter moteriška versija

Šis modelis – vienas populiariausių iš Härkilos pasiūlos. Šią aprangą dėviu nuo 2015 metų žiemos ir iš pradžių buvau labai sužavėta, nes membrana veikė puikiai. Galėjau stovėti beprotiškoje liūtyje, apranga iš išorės mirko, bet pati buvau sausa. Vis dėlto sykį membrana nustojo veikti taip, kaip turėtų. Galbūt ją pribaigė skalbimas? Nors ir naudojau specialias skalbimo priemones, lietuje membrana nebeveikia kaip iš pradžių.

Užtat kai pernai rudenį turėjau garbės per penkias minutes tris kartus išsimaudyti, drėgmė kūną pasiekė tik per rankoves ir batus. Visa kita liko sausa, o tai reiškia, kad apranga toliau atliko savo pagrindinę funkciją. Šios aprangos medžiaga kietoka, ir tai didžiausias jos minusas. Jeigu patenka purvo, ji sukietėja, bet nešvarumus patogu nuskalauti vandeniu. Taip pat užpakalinėje dalyje trūksta kilpelių diržui, kuris tada tiesiog nuslysta. Specialios sąsagos kelnių apačioje suplyšo po antro sezono. Striukė nelabai tinka medžioklei labai šaltu ar labai šiltu oru.

Pliusai
– kol membrana veikia, gerai saugo nuo drėgmės
– labai patvari
Minusai
– sunkoka
– aplipusi purvu sukietėja

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.