
Pärnu apskrityje, Lihuloje, savaitgalį buvo sumedžiotas vilkas, kuris turėjo ryškius niežų simptomus. Tai jau antras toks atvejis šiame regione, praneša Estijos medžiotojų asociacija.
Medžiotojas Tarmas Sokolovas pažymi, kad per dvi savaites nuo vilkų medžioklės sezono pradžios tai jau antras sergantis vilkas. „Per aštuonias dienas man pavyko sumedžioti du jaunus patinus, kurių būklė buvo panaši. Šiuos vilkus skyrė vos vieno kilometro atstumas“, – sakė medžiotojas.
Abu sumedžioti vilkai buvo jauni ir stipriai pažeisti niežų infekcijos. „Tikėtina, kad kiti gaujos nariai vis dar juda šiame regione su panašiais simptomais“, – pridūrė Sokolovas.

Savaitgalį sumedžiotas vilkas buvo apsistojęs apleistame pastate, kaip rodo rasti pėdsakai. Medžiotojo teigimu, tokie sergantys vilkai žiemą neišgyventų ir patirtų skausmingą mirtį. Tokius gyvūnus svarbu greitai sumedžioti, kad jie neplatintų ligos. Be to, niežomis sergantys gyvūnai nebegali patys rasti maisto, todėl dažnai ieško grobio arčiau žmonių gyvenviečių.
Niežai yra odos liga, kurią sukelia ektoparazitai – smulkios niežinės erkės (Sarcoptes scabiei), ir ji gali paveikti ne tik naminius gyvūnus, bet ir laukinius, įskaitant vilkus. Ši liga kelia rimtą grėsmę gyvūnų sveikatai, ypač jei laiku nėra imtasi priemonių.
Kaip niežai veikia vilkus?
Niežai sukelia stiprų odos uždegimą, kailio slinkimą, niežėjimą ir šašus. Vilkai nusilpsta, praranda gebėjimą rasti maistą ir dažnai miršta nuo bado ar šalčio. Sunkiais atvejais sergantys vilkai ieško prieglobsčio arčiau gyvenviečių, tikėdamiesi lengviau pasiekiamo maisto, pavyzdžiui, atliekų ar naminių gyvūnų. Tokiose situacijose jie gali kelti grėsmę ir žmonėms.
Niežai Lietuvoje
Lietuvoje niežai tarp vilkų yra gana retas reiškinys, tačiau pavieniai atvejai yra užfiksuoti. Liga dažniau plinta, kai populiacija yra tanki, o gyvūnų mitybos galimybės ribotos. Vilkai taip pat gali užsikrėsti niežomis, medžiodami ar ėsdami sergančius mangutus.
Kokios yra pasekmės?
Sergantys vilkai dažnai ieško prieglobsčio netoli gyvenviečių. – Jie ieško lengviau pasiekiamo maisto, kas gali sukelti konfliktus su žmonėmis. – Be gydymo ar kontrolės, sergantys vilkai dažnai miršta skausminga mirtimi. – Užkrečiamos ligos, tokios kaip niežai, gali stipriai sumažinti vilkų populiaciją, ypač jei liga greitai plinta.
Kaip elgtis pastebėjus sergantį vilką?
Pranešti atsakingoms institucijoms. – Sergančių vilkų medžioklė padeda stabdyti infekcijos plitimą ir mažina pavojų kitiems gyvūnams bei žmonėms.
Prevencija ir sprendimai
Niežus sustabdyti svarbu reguliuoti vilkų populiaciją, ypač tose vietovėse, kur liga plinta. Reguliarus laukinių gyvūnų sveikatos stebėjimas, medžiotojų pranešimai ir prevencinės priemonės padeda laiku nustatyti ir valdyti ligos židinius.
Niežai dar kartą primena, kaip svarbu išlaikyti pusiausvyrą tarp žmogaus ir gamtos, užtikrinant sveiką aplinką laukiniams gyvūnams.
!PRENUMERUOKITE žurnalą!

Naujausias žurnalo numeris jau čia!
