Ne kartą teko girdėti, kad joks save gerbiantis medžiotojas nesinaudoja šaudymo atramomis. Tačiau šiuolaikinės, tvarios ir atsakingos medžioklės kontekste šis teiginys jau nebeatrodo deramas. Dėl atramos medžiotojas įgauna daugiau pasitikėjimo ir galimybę paleisti tikslų šūvį. Tai nereiškia, kad nereikia treniruotis šaudykloje ir mokėti šaudyti iš rankos, bet medžioklėse atrama labai praverčia. Kokią atramą pasirinkti ir kuri patogesnė toje ar kitoje situacijoje – tai kiekvienas nusprendžia pats. Mes pabandysime papasakoti apie atramų įvairovę, pliusus ir minusus.
Einant į medžioklę sėlinant ar tykant, tiks beveik bet kokios konfigūracijos stovas, kuris konkrečiam medžiotojui atrodo patogus. Renkantis įrangą, reikėtų atsižvelgti į tai, kokio tankumo yra augmenija, kokios geologinės sąlygos, kokie biotopai vyrauja medžioklės plotuose. Štai medžioklėje su varovais galima naudoti tik tokias atramas, kurios suteikia mobilumo ir, žinoma, yra saugios naudoti.
Vienakojai
Vienakojė šaudymo atrama yra pirmoji į ją panašių eibėje ir tikriausiai buvo išrasta vienu metu su šaunamuoju ginklu, kurį galėjo neštis vienas žmogus.
Paraką atrado kinų vienuoliai IX mūsų eros amžiuje. Kaip daugelio mokyklų ir šalių mokslininkai, tais laikais jie ieškojo gyvenimo pratęsimo eliksyro ir netyčia susprogdino vienuolyną (žinoma, istorija sutirštinta). Eksperimentuojant su įvairiomis medžiagomis broliams vienuoliams pavyko sukurti greitai degantį ir sprogų mišinį, sudarytą iš salietros (kalio nitrato), sieros ir medžio anglies mišinio.
Nuo parako atradimo iki pirmųjų pabūklų praėjo nemažai laiko, tačiau XII–XIII a. eigoje tie patys kinai sukūrė pirmąsias patrankas. XV a. buvo pagaminta pirmoji rankinė patranka. Manytina, kad tuo pačiu metu atsirado ir šaudymo atramos. Tad galima teigti, kad ši mūsų medžioklės įrangos dalis yra ir istorinis objektas, kurio sukūrimas nepelnytai liko kitų išradimų šešėlyje.
JAV šaltiniai teigia, kad šaudymo atramos atsirado Laukiniuose Vakaruose. Pavyzdžiui, Wayne‘as Guardas savo kvapą gniaužiančioje knygoje Didžioji bizonų medžioklė atskleidė šlovingą medžiotojų ir Amerikos Vakarų istoriją. Knygoje jis pasakoja, kaip medžiotojai, kurie tuo metu stambiųjų žolėdžių medžioklėje prerijų platybėse naudojo sunkius – 54 mm kalibro per vamzdį užtaisomus – Hawken šautuvus, medžioklės rezultatams gerinti naudojo šaudymo atramas. Jų sprendimas taip pat buvo vienakojis su šakės formos viršūne, pagamintas iš tinkamų medžių ar krūmų šakų.
Kai kurie medžiotojai naudojo dvi sukryžiuotas lazdas, suspausdami jas viena ranka aukščiui kontroliuoti.
Vienakojai dažniausiai būna iš medžio, anglies, plastiko, jie būna standartiniai, teleskopiniai, sulankstomi ir mechaniniai, kuriuos medžiotojas montuoja ir reguliuoja paspaudęs svirtį ant rankenos. Tokį labai paprasta pasigaminti patiems, pasirinkus tinkamą jauno lazdyno ar kito medelio kamieną.
Tokios elementarios atramos privalumai yra mobilumas, patogumas ir paprastumas. Patogu nešiotis ir montuoti. Pastatyti vienakojį ir uždėti ant jo ginklą galima vienu judesiu, nepriklausomai nuo to, ar medžiotojas yra žole apaugusioje, ar akmenuotoje vietoje, krūmuose ar atžalyne.
Šūvio stabilumas yra tiesiogiai proporcingas medžiotojo fizinei ir psichinei būklei, taip pat šaudymo įgūdžiams. Norint padėti ginklą ant vienakojo atramos reikia mokėti suvaldyti savo kūną: kvėpavimą, adrenalino ir nuovargio poveikį, dėl kurių rankos ir visas kūnas juda, dreba ir siūbuoja.
Vienakojis pritaikytas naudoti individualioje medžioklėje patyrusiems, gebantiems valdytis medžiotojams. Ne mažiau svarbu yra kontrolė ir supratimas, jei atrama naudojama medžioklėje su varovais, kur kiekvienas medžiotojas yra atsakingas už kolegų ir savo saugumą. Naudojant vienakojį ar bet kokią kitą atramą medžioklėje su varovais, reikia atsiminti, kad negalima nukreipti vamzdžio į medžiotojų liniją, pavienį medžiotoją, varovus ar šunis. Taigi, jei gyvūnas bėga, reikia sugebėti įvertinti situaciją ir ginklą uždėti ant atramos tik tada, kai šauti saugu. Greitiems šauliams ir tiems, kurie teikia pirmenybę mėsai, šaudymo atramų medžioklėje su varovais nerekomenduojama naudoti saugumo sumetimais…
Visa tai galioja ir dvikojams – stovams su dviem kojomis ir šakės formos atrama viršuje.
Gamintojai: Firefield, Vanguard, Primos, Allen, Huntpal ir kiti.
Trikojis
Trikojės šaudymo atramos labiau pravers individualioje medžioklėje. Žinoma, šokant aplink trikojį medžioklėje su varovais nebus įmanoma laikytis saugos reikalavimų. O ir šūvis, atliekant visus tuos kūno judesius, būtinus ginklui išlaikyti ant atramos ir sekti gyvūną, greičiausiai nebus sėkmingas. Todėl trikojai tinkami tik individualiai medžioklei.
Beveik visos trikojės šaudymo atramos turi judantį ir besisukantį šakės formos laikiklį, į kurį galima įguldyti ginklą. Atramos teleskopinės kojos gali būti pagamintos iš plastiko, anglies arba aliuminio, su sukamu arba spaudžiamu fiksatoriumi ant kiekvienos sekcijos.
Kai kuriose šaudymo atramose net įmontuotas gulsčiukas. Jis praverčia, jei rinkinyje naudojamas ginklo tvirtinimas gnybtais. Mūsų šalyje ir bendrai visoje Europoje jis nėra labai populiarus. O štai JAV trikojus su ginklo fiksatoriumi medžiotojai naudoja labai aktyviai. Ten toks rinkinys dažniausiai pasitelkiamas smulkiųjų plėšrūnų ir kitų gyvūnų, pavyzdžiui, meškėnų ir laukinių kiaulių, medžioklėje.
Įdomu tai, kad pastaraisiais metais prekybininkai Baltijos šalyse pradėjo siūlyti šaudymo atramas su tokiu laikikliu, o nedidelės medžioklės inventoriaus prekybos ir gamybos įmonės jau pradėjo gaminti tokius gnybtų laikiklius pasitelkdamos šiuolaikines technologijas – 3D spausdintuvus.
Trikojėms atramoms gamintojai siūlo papildomus horizontalius laikiklius su dviem ginklo laikikliais, kurie sudaro labai stabilią, nors ir gana sudėtingą bei masyvią konstrukciją.
Gamintojai: Rekon, Dorr, Primos, Ultrec, Vanguard, BOG.
V ir W tipo atramos
V formos šaudymo stovas turi vieną atramos tašką apačioje ir du viršuje. Dėl to pats šaulys gali apsisukti 360 laipsnių kampu aplink atramos tašką arba, stovėdamas vietoje, laisvai judinti ant atramos padėtą ginklą. Papildomi atramos taškai yra šaulio tvirtai ant žemės pastatytos kojos ir pats kūnas, tačiau vis tiek V formos atrama, taip pat kaip ir ant vienos, dviejų ar trijų kojų atramos esanti šakė, nesuteikia ypatingo stabilumo šaunant.
W formos šaudymo stovas turi du atramos taškus ant žemės ir du viršuje. Žiūrint iš viršaus, jie sudaro kryžių, kuris užtikrina vieną stabiliausių padėčių. Taip pat pats šaulys, tvirtai atsistodamas viena koja priekyje, kita – už nugaros, fiksuoja ginklo judėjimą pirmyn ir atgal.
Vienas iš šio tipo šaudymo stovų gamybos pionierių yra Prancūzijos kompanija 4StableStick, siūlanti atramas dinaminei ir tykojimo medžioklei. Skiriasi apdaila – odinis apvalkalas arba guminiai žiedai triukšmui mažinti ir kad būtų patogiau nešiotis. Viršutinėje dalyje lovelio ir buožės atramos papildytos guminiais voleliais ir danga, mažinančia triukšmą ir apsaugančia nuo ginklo slydimo. 4StableStick šaudymo atramos yra maksimaliai paprastos, be papildomų dirželių ir nereikalingų judančių dalių.
Gana greitai Lietuvos rinkoje pasirodė ir kitų gamintojų šaudymo atramų, kurios buvo pagamintos pasiskolinant prancūzų idėją.
Papildomos kojos, dirželiai ir laikikliai
V ir W formos stovai dažnai turi papildomus dirželius, fiksuojančius atstumą tarp atraminių kojų. Šaulys pats gali reguliuoti šio dirželio ilgį, dėl to bus galima visada greitai pastatyti atramą. Ji kiekvieną kartą išsiskleis tiek, kad ant jos būtų galima tiksliai padėti ginklo lovelį ir buožę.
W tipo atramos paprastai turi penktą koją. Tai skamba kaip kažkas nereikalingo, maždaug kaip žuviai skėtis, bet taip toli gražu nėra. Kai viršutiniuose taškuose įtaisyti tvirti ginklo laikikliai, dėl penktosios kojos ginklą galima padėti ant atramos ir palikti jį stovėti. Medžiotojui nebereikia visą laiką laikyti stovo ir saugotis, kad ginklas nenukristų. Lygiai taip pat, kaip tai galite pasiekti naudodami trikojį su gnybtų tipo laikikliu ginklui, kurį minėjome anksčiau.
W tipo šaudymo atramą prireikus galima paversti į V tipo, pavyzdžiui, sėdint kur nors krūmuose arba kai reikia greitai atremti ginklą.
Šaudymo kojos
Šaudymo kojos – tai speciali atramų kategorija, skirta šaudyti iš gulimos padėties, pavyzdžiui, tolimajam šaudymui, nuo natūralios arba dirbtinės atramos. Jos paprastai būna įvairaus aukščio ir sudėtingumo. Kainos svyruoja nuo kelių dešimčių iki šimtų eurų.
Tokias atramines kojas dažnai naudoja skandinavų medžiotojai plėšrūnų ir kitų gyvūnų medžioklėje kalnuotose vietovėse.
Individuali šaudymo atrama
Galima sakyti, kad visos bet kuriam medžiotojui priklausančios šaudymo atramos yra individualios, tačiau ši yra speciali, ant kūno tvirtinama šaudymo atrama, kurią patogu neštis ir naudoti. Gali būti, kad tokio tipo šaudymo atrama yra patogiausia ir saugiausia naudoti medžioklėje su varovais.
Kaip padėti ginklą
Ant tų atramų, kur ginklui skirtas tik vienas laikiklis, ginklą reikia padėti taip, kad jis būtų maždaug ties lovelio viduriu. Ant W ir V tipo stovo ginklą reikia uždėti taip, kad vienas laikiklis būtų po laiveliu, per vidurį, arba arčiau priekinio galo, o kitas remtų buožę iš karto už rankenos. Nerekomenduojama dėti galinio laikiklio prieš nuleistuko sąvaržą arba ant pačios buožės – taip ginklo padėtis nebus stabili ir ribos judesius.
Geriausios 2023 m. šaudymo atramos
Vienakojai: Primos Hunting Trigger Stick GEN3, Axial EZ-Stik ir Huntpal Aluminum Hunting Monopod Shooting Stick su diržu, kad būtų patogiau nešiotis.
Dvikojai: Primos Hunting Trigger Stick GEN3 Tall, Hammers 39″ Collapsible Shooting Sticks, Vanguard Scout B62.
Trikojai: Hammers Telescopic Shooting Tripod Yoke Max, Leader Accessories Lightweight Aluminum shooting stick, Primos Trigger Stick GEN3.
W tipo (angl. Quad) šaudymo atramos: 4StableStick Ultimate Leather, Viper-Flex Styx Elite, Bushwear, Seeland Shooting Black OSFA.