Sprendimas priimti šuniuką reiškia naują gyvenimo etapą. Nesvarbu, tai pirmas, trečias ar penktas šuo. Nepamirškite, kad gyvenimas niekada nebebus toks, kaip anksčiau. Ir tai puiku!
Oficialūs reikalai
Pagal įstatymą šuniuką nusavinti – paimti iš veisėjo – galima sukakus aštuonioms savaitėms. Iš užsienio oficialiai galima įvežti penkiolikos savaičių amžiaus – po to, kai sukakus trims mėnesiams mažylis paskiepytas nuo pasiutligės ir išlauktas karantinas (trys savaitės).
Vokiečių trumpaplaukių paukštšunių augintoja iš Latvijos Evija Zvaigznė paaiškina praktinį šio reikalavimo pagrindą: „Mėnesio amžiaus paimtas šuniukas, kaip buvo leidžiama anksčiau, užmegs labai tvirtą ryšį su žmogumi, tai tiesa. Tokio amžiaus šuo pradeda aktyviai tyrinėti pasaulį ir mokytis. Tačiau daug svarbiau būsimojo medžioklės kompaniono psichikai ir patirčiai mokytis ne iš žmogaus, o iš savo motinos. Kalė moko šuniukus elgtis, bendrauti tarpusavyje ir su kitais šunimis, moko gyvenimo išminties bei medžioklės įgūdžių. O vėliau paimtas šuo – sulaukęs trijų ar keturių mėnesių – jau yra pernelyg savarankiškas, su savo užgaidomis, užsispyrimu. Tokį kiek sunkiau pripratinti prie tvarkos naujuose namuose, prie šeimininko įpročių ir išmokyti paklusnumo bei nuolankumo. Todėl šuniukus geriausia nusavinti jau dviejų mėnesių amžiaus.“
Jei perkate grynaveislį šuniuką iš veisėjo, kuris yra Tarptautinės kinologijos federacijos (FCI) narys, taip pat gausite šuniuko pardavimo sutartį ar kita dokumentą, patvirtinančią nuosavybės teisę, veisėjo ir naujojo savininko teises bei pareigas ir veikiančią kaip laikinas kilmės dokumentas. Tai bus pagrindas visaverčiams kilmės dokumentams gauti iš Lietuvos konologų draugijos. Iš užsienio eksporto kilmės dokumentų gali tekti laukti ilgiau, gal net porą mėnesių.
Fiziologija
Šuniukas, nors ir būsimasis medžioklinis šuo, iš tikrųjų yra labai pažeidžiama, silpna būtybė. Dviejų mėnesių amžiaus jo sąnarių kremzlės dar minkštos, o visas kūnelis laikosi dėl raumenų ir sausgyslių jėgos.
Fig 4. X ray of puppies hind legs (1) Užpakalinės šuniuko letenos 3, 26, 42 ir 55 dienų amžiaus
Todėl fizinis aktyvumas negali būti per didelis. Susidraugaujant su kitais šunimis reikia žiūrėti, kad šuniukas nebūtų vartomas ant žemės, prispaudžiamas ir, žinoma, kad nebūtų sukandžiotas. Negalima leisti šokinėti iš didelio aukščio, lipti laiptais.
Dantys
Kaip ir žmonių kūdikiai, šuniukai gimsta be dantų. Jų pirmasis pieninių dantų komplektas formuojasi 3–4 savaičių amžiaus. 3–5 mėnesių, gigantiškoms veislėms – vėliau, pieninius dantis pakeis tikri. Apytikriai šešių mėnesių amžiaus turėtų būti išdygę visi nuolatiniai dantys.
Kaip ir žmonių kūdikiai, šuniukai dantų dygimo laikotarpiu jaučia skausmą, dantenos sutinsta, jie gali karščiuoti ir jiems reikia kaip nors nukreipti dėmesį, be to, dantis būtina ir treniruoti. Kitaip tariant, būtina parūpinti graužimo objektų, kad šuniukas galėtų užsiimti, malšinti skausmą ir nerimą, taip pat greičiau atsikratyti pieninių dantukų. Šeimininkas turi apsišarvuoti kantrybe, nes šuniukas norės kandžioti, draskyti ir graužti viską, kas papuola, tačiau to priežastis yra būtent dantų keitimosi procesas, o ne bjaurus charakteris.
Gamtiniai reikalai
Šuniukas, kad ir kur būtų augęs, dažniausiai lengvinasi ten, kur prispiria reikalas. Kad šiuos reikalus būtina atlikti lauke, reikia išmokyti.
Paprasčiausias būdas nepraleisti balutės ir krūvelės yra kiekvieną kartą šuniukui paėdus ar pabudus iš miego išnešti ar išleisti jį į lauką. Jei paimsite šunį ant rankų, spėsite nusileisti ir iš trečio aukšto, nes ant rankų šuo nesišlapins. Dauguma šuniukų to nedaro ir ant minkštų baldų bei savo guolyje.
Jei pasitaikė avarija, nereikia šuniuko mušti ar garsiai ant jo šaukti. Užteks, jei sudrausminsite ir galbūt liepsite iš arčiau pažiūrėti į savo šunybės rezultatą. Ir iš karto į lauką, kad suprastų, kur tai reikėjo daryti.
Socializacija
Kasdien reikia skirti laiko šuniuko socializacijai. Tai pasivaikščiojimai vietose, kur yra mašinų, žmonių, vaikų, dviratininkų ir kitų šunų. Didelio šunų šeimininkų dėkingumo nusipelnė parduotuvės Depo savininkai, vadovai ir personalas, nes į šias parduotuves galime įeiti su šunimi ir šuniukui tai yra puiki galimybė socializuotis. Galima važiuoti automobiliu, viešuoju transportu, rodyti šuniukui visas įmanomas vietas ir situacijas. Kuo daugiau šuo žinos, tuo jis bus ramesnis ir adekvatesnis.
Mokymų pradžia
Šuniuko mokymas prasideda iškart atvykus į naujus namus. Pradedama nuo žodžio – pašaukimo komandos, kai galima mokyti kaip atlygį naudojant indą su maistu. Medžioklinius šunis rekomenduojama iš karto mokyti atsisėsti ir prie ėdalo prieiti gavus šeimininko leidimą. Tai bus paklusnumo ir tinkamo elgesio prie sumedžioto gyvūno pagrindas.
Lauke nuo pirmos dienos reikia mokyti komandos Pas mane arba Ateik. Su švilpuku ar be jo, bet būtinai apdovanojant. Tai gali būti ir skanėstas, ir smagus žaidimas.
Ir kontaktas. Tai ne visai komanda, o dėmesio patraukimas. Reikia pakviesti šunį, palaukti, kol pažiūrės šeimininkui į akis, ir duoti skanėstą. Kiekvieną kartą laikas, kurį šuo praleidžia žiūrėdamas į akis ir laukdamas skanėsto, turėtų būti ilginamas. Kontaktas padės išmokyti šunį laukti ir sutelkti dėmesį į užduotį, visada kreipti dėmesį į tai, ką sako šeimininkas.
Sėkmės!