Patirtis

Naujame žurnalo priede: Stirnino amžiaus nustatymas.0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Medžiojamųjų gyvūnų amžiaus nustatymas pagal išorinius požymius – ragus, elgesį, kūno kontūrus, snukį – yra vienas iš sudėtingesnių medžiotojų uždavinių, reikalaujančių patirties, žinių ir laiko.

Tiksliai nustatyti amžių galima pagal dantis, patikint šią užduotį mokslininkams, nors manoma, kad šis metodas irgi nėra 100 procentų tikslus. Pats medžiotojas tai gali maždaug nujausti, ilgai stebėdamas skirtingus individus, lygindamas sumedžiotų trofėjų požymius ir, sudėjęs mintyse šią dėlionę, padaryti tinkamas išvadas. Taigi, naudinga į mišką pasiimti fotoaparatą, fotografuoti gyvūnus ir tada lyginti. Svarbiausia nepamiršti: klysti lengva, tad reikia išlavinti akį, kad suprastum, kas yra kas.

Metų amžiaus stirninas

Tai pirmieji stirniuko ragai, be rožių. Iš pažiūros galva maža, atrodo minkšta, gal net apvaloka, vaikiškos išvaizdos. Šiame amžiuje snukis beveik vienspalvis, akivaizdžiai tamsus. Aplink nosį siauras, šviesus pusmėnulis, ne toks ryškus kaip dvimečio stirnino. Kaklas liaunas ir ilgas, laikomas pakeltas. Kūnas liesas, kojos atrodo ilgos ir plonos. Elgiasi padaužiškai, vaikiškai smalsiai. Vakarais pirmi išeina iš miško, ryte paskutiniai grįžta. Per rują tik stebi.

Medžioklė. Medžiojami tie šios amžiaus grupės stirninai, kurių ragai trumpesni už ausis, taip pat tie, kurie pastebimai turi kokių nors sutrikimų. Šie stirniukai į švilpimą nereaguoja, nebent gali pasižiūrėti iš smalsumo.

Dvimetis stirninas

Šios amžiaus grupės gyvūnai irgi dažnai pastebimi. Tipiškai jų galvos atrodo kiek stipresnės nei metinukų, nebe tokios apvalios, šiek tiek ištemptos. Ir kaklas stipresnis, bet vis dar lieknas, galva laikoma pakelta. Kūnas sutvirtėjęs, nors vis dar jaunatviškas. Šio amžiaus stirninas elgiasi drąsiai, iš slėptuvės išeina anksti. Jis jau dalyvauja rujoje, bet vengia stipresnių stirninų. Ragus valo gegužės pabaigoje, numeta gruodį. Šio amžiaus stirninams ant snukio ryškiai matosi baltas pusmėnulis aplink nosį, riba ryški, nėra lengvo perėjimo iš vienos spalvos į kitą. Tamsus snukis irgi labai ryškus, tad atpažinti labai lengva.

Susiję straipsniai

Medžioklė. Gerų šio amžiaus stirninų ragai jau būna masyvūs, o pagrindinė masė – ragų viršuje, ne apačioje. Reikia medžioti stirniukus, turinčius ryškių sutrikimų, neišsivysčiusiais smulkiais rageliais. Šios amžiaus grupės stirniukai jau atsiliepia į švilpimą, ateina greitai ir sparčiai.

Naujasis žurnalo priedas jau prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.