Medžioklės reikmenys

Membranos. Vandens testas, arba maudome Oskarą0

Nuotrauka: Linda Dombrovska

Kiekvienas save gerbiantis medžiotojas žino, kas yra Gore Tex. Jeigu nežino, kad tai speciali membrana, tai bent žino, kad šis prekės ženklas rodo viena – apranga ar avalynė su Gore Tex turi apsaugoti nuo drėgmės. Dar žinoma, kad apranga su šia membrana yra labai brangi.

Stambiausi aprangos gamintojai yra sukūrę savas membranas, pavyzdžiui, Swedteam turi Covertex, Seeland – Seetex, Härkila – Härkila Weather System. Taigi nusprendėme palyginti keturis gamintojus su keturiomis skirtingomis membranomis, jas išbandydami vėjuotu oru su padoriu lietumi – žiūrėsime, ar membranos praleis vandenį.

Eksperimento dalyvis

Oskaras Treilichas
Nuotrauka: Linda Dombrovska

Medžiotojas, tinklalaidės vedėjas, Latvijos tauriųjų elnių kvieslių klubo įkūrėjas Oskaras Treilichas

Eksperimente naudota

Härkila Lynx komplektas su Härkila Weather System
Seeland Climate su Seetex
Swedteam Axton su Covertex
Sasta ir Gore Tex

Eksperimento eiga

Vėjuotą dieną aprengiame Oskarą atitinkamais medžiokliniais drabužiais. Imame sodo žarną ir stipria čiurkšle maudome Oskarą 3–4 minutes – tiek, kiek jis gali išlaikyti (vanduo vis dėlto labai šaltas).

Eksperimentas

Pirmiausia reikia pasakyti, kad kiekvienas naudotas aprangos komplektas skirtas medžioklei – tai gana plonas išorinis sluoksnis, po kuriuo reikia pasivilkti oro sąlygas atitinkančius sluoksnius.

Nuo kitų naudotų aprangų skiriasi Seeland Climate, kuri greičiau skirta žiemai – šio prekės ženklo striukės ir kelnių medžiaga yra storesnė: ne mums įprasta stora žieminė striukė, bet kažkas per vidurį. Po šia striuke ypač šaltu oru reikėtų pasivilkti tik fliso džemperį. Šiaip visi komplektai apibūdinami kaip atsparūs vėjui ir drėgmei.

Härkila Lynx komplektas su Härkila Weather System

Po kelių minučių intensyvaus dušo Oskaras vis dar jaučiasi sausas. Akivaizdu, kad vanduo iš tiesų neprasiskverbia į aprangą, o dideliais lašais nuo jos nuteka. Oskaras pripažįsta, kad į vidų vanduo niekur nepersisunkė, kol jį liejome vandeniu. Taigi šiuo eksperimentu suprantame, koks svarbus gobtuvas, nes jis neleidžia vandeniui tekėti už apykaklės.

Rezultatas – geras, vandens bandymas išlaikytas. Net po geroko „lietaus“ Oskaras viduje sausas. Rankos šlapios, nes jo pirštinės – be membranos. Taip pat reikia nepamiršti, kad vanduo pradės sunktis, jeigu ant pečių bus kuprinė ar ginklas su diržu – tada drėgmė bus „įspausta“ į vidų. Aišku, mūsų laistymas vandeniu buvo labai intensyvus ir retai miške tokios liūtys pasitaikys.

Seeland Climate su Seetex

Ši apranga su neperšlampama membrana skirta vėsiam orui, o ypač – dinamiškai medžioklei. Reikia pripažinti, kad gamintojas daug dėmesio skyrė įvairiems niuansams, ypač siūlėms, kad neleistų į aprangą prasiskverbti vandeniui, nes dažnai būtent siūlės pirmos pasiduoda stipriam lietui. Deja, būtent pečių siūlės galų gale neatlaikė žarnos atakos ir šiek tiek ėmė leisti vandenį, nors per eksperimentą Oskaras teigė, kad dar jaučiasi komfortiškai.

Swedteam Axton su Covertex

Iš principo tokios pačios kategorijos ir funkcionalumo apranga kaip abi ankstesnės. Striukės ir kelnių pamušalas – su tinkleliu, išgarinančiu drėgmę, taip apsaugant medžiotoją nuo nemalonių pojūčių. Apranga bandyta ilgai – ji tikrai patvari ir apsaugos tiek nuo vandens, tiek nuo vėjo. Tai patvirtina ir mūsų eksperimentas. Nors intensyviai liejant dauguma lašų nuteka, bet atrodo, kad apranga iš išorės sumirkusi, nors Oskaras toliau teigia, kad viduje tikrai sausa. Po bandymo, nepaisant to, kad apranga atrodė visiškai šlapia, viduje vis dar buvo sausa.

Sasta ir Gore Tex

Tai itin plačiai dar nežinomas suomių gamintojas, bet Oskarui jis iš visų patiko labiausiai. Turime pripažinti, kad su juo jis ir atrodo geriausiai. Principas toks pats kaip ankstesnių – išorinis sluoksnis su membrana, galima pasivilkti įvairius sluoksnius pagal medžioklės rūšį ir orus. Šios aprangos membrana – klasikinis Gore Tex.

Taigi klausimas – ar ši žymiausia membrana išlaikys mūsų vandens bandymą? Oskarui teko nusivilkti sudrėkusią flisinę striukę, kurią dėvėjo per visus ankstesnius bandymus, ir jau visai netrukus jis pajuto skirtumą – vanduo šaltas ir be šilto sluoksnio šis eksperimentas darosi nemalonus. Ir ne todėl, kad apranga būtų sumirkusi – vienintelis mūsų dalyvis tik įrodė, kad rengtis sluoksniais labai svarbu. Rezultatas atitiko pažadus – ši membrana vandens bandymą išlaikė.

Vandens atsparumo apranga

Išvados

Sunku rasti universalią aprangą visoms įmanomoms situacijoms. Vis dėlto galima rasti aprangą konkrečiai medžioklei ir susikomplektuoti atitinkamus sluoksnius. Plona termoapranga, neperšlampama ir neperpučiama striukė bei kelnės pravers tada, kai numatyta intensyviai judėti. Na, o pridėjus dar vieną sluoksnį, pavyzdžiui, šiltą termoaprangą, jau galima pasiekti kitą efektą – intensyviai judėti šaltesniu oru.

Po išoriniu sluoksniu dar pasivilkus flisinę striukę, pasiekiamas šildantis efektas šaltu oru arba stovint vietoje. Jeigu apranga skirta būtent šaltam orui, gali būti, kad ji nebus tokia atspari drėgmei. Taip pat reikia prisiminti, kad membranas reikia tinkamai prižiūrėti ir skalbti, antraip jos gana greitai taps neveiksmingos.

Avėdami batus su membrana, pamirškite močiutės vilnones kojines, o aprangai reikia specialių skalbimo priemonių arba apskritai tik praskalauti. Mūsų bandymas parodė, kad visos membranos kurį laiką atsparios intensyviai liūčiai. Jeigu duše reikėtų stovėti visą dieną, jos tikrai imtų leisti vandenį.

Susiję straipsniai

Visi šie komplektai apsaugos nuo laikinos drėgmės ir užtikrins komfortą medžioklėje net nemaloniausiu oru. Medžiotojui telieka pasirinkti savo skoniui ir piniginei tinkamiausią prekės ženklą.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.