Patirtis

Medžiotojai kviečiami prisiimti naujų pareigų. Pavojinga infekcija toliau plinta Europoje0

Nuotrauka: iš archyvo

Europos veterinarijos įstaigos ir toliau praneša apie naujus atvejus. Atsižvelgiant į tai, kad ši liga gali plisti tiek gamtoje, tiek oru, kyla klausimas – kaip galimam ligos patekimo į Lietuvos gamtą scenarijui ruošiasi mūsų šalies institucijos?

Pavyzdžiui, kai Skandinavijos šalyse buvo nustatyta lėtinė elnių išsekimo liga, kuri, tikėtina, pateko ten iš JAV su viliojamaisiais jaukais, pagamintais iš elnių šlapimo, Europoje buvo pradėta plataus masto šios ligos stebėsenos programa. JAV lėtinė išsekimo liga tarp elninių gyvūnų yra labai paplitusi. Stebėsenos programos metu keliose Europos šalyse medžiotojai turėjo perduoti sumedžiotų elninių žvėrių kaukoles su smegenimis arba pačias smegenis, kad mokslininkai galėtų ištirti, ar gyvūnai neužsikrėtę šia itin pavojinga liga. Laimei, naujų protrūkių nebuvo nustatyta, ir stebėsena buvo nutraukta.

Norėdamas sužinoti, ar dėl snukio ir nagų ligos neplanuojama pradėti panašios akcijos, žurnalas kreipėsi į Maisto ir veterinarijos tarnybą.

Kovo 19 d. vykusiame Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdyje atitinkamoms institucijoms buvo pavesta imtis konkrečių veiksmų. Vadovaudamasi šiais nurodymais, Aplinkos ministerija informavo medžiotojų būrelius, zoologijos sodus, Lietuvos sveikatos mokslų universitetą (LSMU) ir kitas susijusias institucijas apie būtinas saugos priemones, siekiant užkirsti kelią ligos plitimui Lietuvoje.

Taip pat glaudžiai bendradarbiaujama su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ir kitomis atsakingomis institucijomis dėl laukinių gyvūnų užkrečiamųjų ligų stebėsenos. Šiuo metu stebima situacija ir analizuojama informacija apie Europoje plintančią snukio ir nagų ligą (SNL), mėlynojo liežuvio ligą (MLL) bei kitas pavojingas užkrečiamąsias ligas.

Atsižvelgiant į VMVT rekomendacijas, didžiausias dėmesys turi būti skiriamas biologinio saugumo priemonių taikymui ir prevencijai. Medžiotojai bei kiti kontaktą su gyvūnais turintys asmenys yra raginami laikytis griežtų higienos reikalavimų, vengti kontakto su gyvūnais ir lankymosi rizikos zonose, dezinfekuoti avalinę, rankas, gyvūnų transportavimui naudojamas transporto priemones. VMVT savo puslapyje jau yra pateikusi informaciją apie tai, kad SNL gali sirgti laukiniai porakanopiai gyvūnai, įskaitant šernus, stirnas, danielius, tauriuosius elnius, briedžius, stumbrus ir muflonus.

Situacija yra nuolat stebima ir atsižvelgus į epidemiologinius rodiklius gali būti priimti atitinkami sprendimai dėl papildomų prevencinių veiksmų, taip pat ir dėl monitoringo.

Išsamią ir naujausią bei aktualiausią informaciją apie SNL, MLL bei kitas užkrečiamąsias gyvūnų ligas galite rasti VMVT tinklalapyje.

Snukio ir nagų liga

Tai labai užkrečiama virusinė liga, kuri paveikia naminius ir laukinius porakanopius gyvūnus, tokius kaip galvijai, kiaulės, avys, ožkos ir elniniai. Liga pasireiškia pūslelėmis ir žaizdomis burnos gleivinėje, ant liežuvio, snukio, taip pat aplink nagas, dėl ko gyvūnai sunkiai ėda ir juda. Virusas plinta per tiesioginį kontaktą, orą, užterštą pašarą, įrankius ar transporto priemones.
Nors liga žmonėms pavojinga itin retai, jos protrūkiai sukelia didelį ekonominį nuostolį žemės ūkiui dėl būtinybės naikinti užsikrėtusius gyvulius ir taikyti prekybos apribojimus.

Naujausias žurnalo numeris jau čia!

Susiję straipsniai

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.