Patirtis

Medžioklės kultūros festivalis kviečia į Paežerių dvarą: pirmą kartą – Lietuvos elnių kvieslių čempionatas Vilkaviškyje0

Medžioklės kultūros festivalis
2025 m. liepos 26 d., šeštadienį, 12 valandą Paežerių dvare (Vilkaviškis) nuaidės vienas ryškiausių šios vasaros renginių – Medžioklės kultūros festivalis, skirtas visai šeimai. Šventės metu lankytojai kviečiami atrasti, pažinti ir patirti gyvąsias Lietuvos medžioklės, miškų bei gamtosaugos tradicijas.

Be to, festivalio vieta – Paežerių dvaras Vilkaviškio rajone – yra valdomas Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro–muziejaus, kuris taip pat dalyvauja organizuojant renginio programą bei erdvių paruošimą

Išskirtinis akcentas – elnių kvieslių čempionatas

Pirmą kartą Vilkaviškyje vyks Lietuvos elnių kvieslių čempionatas, į kurį susirinks geriausi šios srities meistrai iš visos šalies. Dalyviai demonstruos įgūdžius, paremtus ilgametėmis tradicijomis, gamtos pajauta ir giliomis žiniomis apie gyvūnų elgseną. Šis čempionatas ne tik intriguoja, bet ir edukuoja – jis atskleidžia senovinį ryšį tarp žmogaus ir laukinio žvėries.

Plati programa ir veiklos visai šeimai

Festivalį organizuoja Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija (LMŽD), bendradarbiaudama su Aplinkos apsaugos departamentu, miškininkais, žvejų bendruomenėmis, šaulių sąjunga, žirgų augintojais, medžioklinių šunų klubu, sakalininku ir kitais gamtos bei kultūros puoselėtojais.

Festivalio lankytojų laukia:
• Medžioklės ragų ansamblio pasirodymai
• Žvejų ir medžiotojų kiemeliai su edukacijomis, parodomis, pristatymais
• Miškininkų ir aplinkosaugininkų veiklos, aktualios gamtosaugos temoms
• Šaulių zona su demonstracijomis ir veiklomis vaikams
• Žirgai ir pajodinėjimo galimybė
• Medžioklinių šunų pasirodymai
• Sakalininko programa, supažindinanti su sakalininkystės paveldu
• Lauko virtuvė ir autentiški patiekalai
• Gyva muzika ir pramogos vaikams

Paežerių dvaras – ypatinga šventės vieta

Paežerių dvaras, esantis Vilkaviškio rajone, ant to paties pavadinimo ežero kranto, šiandien yra vienas ryškiausių ir geriausiai išlikusių klasicistinių dvaro architektūros pavyzdžių Lietuvoje. Iš pirmo žvilgsnio jis gali pasirodyti tarsi romantinis paveikslas – balti rūmai su kolonomis, ramus ežero vanduo, žaluma ir senas parkas, kuriame dar girdėti istoriniai aidai.

Dvaro istorija prasideda XVIII amžiaus pabaigoje, kai LDK generolas Simonas Zabiela pasitelkė žinomą architektą Martyną Knakfusą ir 1795–1799 metais pastatė klasicistinius rūmus. Vėliau dvarą paveldėjo Gavronskių šeima, kuri rūpinosi interjerais ir ansamblio tobulinimu. Laikui bėgant čia buvo pastatyta oficina, ūkiniai pastatai, o XIX amžiaus antroje pusėje dvarą papuošė neogotikinis belvederio bokštas – šiandien vienas iš ryškiausių akcentų, nuo kurio atsiveria nuostabus vaizdas į apylinkes.

Rūmų architektūroje dominuoja aiškios, grakščios linijos, didingas portikas ir išraiškingi bareljefai, vaizduojantys „Muziką“ ir „Dailę“. Šie meniški elementai liudija apie kultūros svarbą dvaro šeimininkams. Tačiau Paežerių dvaras niekada nebuvo vien tik puošni rezidencija – čia pulsavo ir ūkinis gyvenimas, ir kultūrinė veikla.

XX amžiaus pradžioje dvarą įsigijo žinomas visuomenės veikėjas Jonas Vailokaitis. Antrojo pasaulinio karo metais čia buvo įkurta žemės ūkio mokykla, o sovietmečiu dvaro kompleksas atiteko valstybinėms institucijoms. Tik 1994 metais dvaras atgavo savo kultūrinę tapatybę – čia įsikūrė Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus, kuris iki šiol rūpinasi dvaro išsaugojimu, restauravimu ir gyvybe.

Šiandien Paežerių dvaras – ne tik architektūros paminklas, bet ir gyvas kultūros centras. Jo erdvėse vyksta koncertai, parodos, edukacijos ir tradiciniai renginiai. Vienas iš ryškiausių – Paežerių dvaro festivalis, kiekvieną vasarą suburiantis klasikinės muzikos gerbėjus.

Rami aplinka, didingas ežero peizažas, senas parkas ir istorinė dvasia paverčia Paežerių dvarą ypatinga vieta – ne tik istorikų ar architektūros gerbėjų akimis, bet ir visiems, ieškantiems prasmės, grožio ir atokvėpio nuo kasdienybės.

Susiję straipsniai
Nuotrauka: iš archyvo

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.