Patirtis

Lokių skaičius išaugo 10 kartų. Rodo naujausio Latvijos monitoringo duomenys0


Ir Lietuvoje meškų pastebima vis dažniau. Klausimas – ar ateityje tai taps problema?
Ir Lietuvoje meškų pastebima vis dažniau. Klausimas – ar ateityje tai taps problema?
Nuotrauka: Žurnalas medžioklė

Jau seniai ne naujiena, kad meškos gyvena Baltijos šalyse. Estijoje jų yra apie 1100, o sumedžiojus iš populiacijos kasmet leidžiama pašalinti apie 10 proc. Meškos stebimos ir Lietuvoje, bet pas mus visi vis dar įsitikinę, kad tai tik imigrantai… Tas pats buvo ir mūsų kaimynėse – Latvijoje, kur mokslininkai dar ilgai nebuvo pasiruošę pripažinti, kad lokių daugėja.

2013 metais oficialiuose leidiniuose buvo pripažinta, kad Latvijoje gali būti apie 10-15 meškų, nors medžiotojams tokia statistika jau kilo abejonių.

Latvijos miškų instituto „Silava“ mokslininkai pernai pradėjo ambicingą lokių populiacijos monitoringą, kuris tęsis iki 2025 m. Tyrimas atliktas Latvijos gamtos apsaugos valdybos užsakymu, jo kaina – 120 000 eurų.

Keliose „Nature 2000“ teritorijose ir kitose vietose, kur dažniausiai stebimas meškų buvimas, mokslininkai įrengė plaukų gaudykles – specialiai sukurtas vietas, kur meškos, eidamos pro šalį, palieka vilną, ir stebėjimo kameras. Kartu atliekamas obelų sodų ir avilių, kuriuose renkama genetinė medžiaga, žalos atvejų tyrimas.

Stebėtojai taip pat turės kasmet rengti mokymus ar kalibravimo seminarus DAP darbuotojams, medžiotojams, miško darbininkams, bitininkams, pasieniečiams ir kitiems suinteresuotiems asmenims/gamtos draugams, kurie dėl savo veiklos specifikos turi galimybę rasti mėginių, kuriuose yra rudos spalvos. meškos pėdsakai ar genetinė medžiaga.

Neseniai įvyko pirmasis seminaras. Pagal pirmųjų metų rezultatus Latvijoje šiuo metu gyvena 130 lokių! Tai yra dešimt kartų daugiau nei prieš dešimt metų.

Nuo 2021 metų patvirtinta įrodymų, kad Latvijos teritorijoje dauginasi lokiai. 2023 metais Latvijos teritorijoje patvirtinta 16 meškų veisimosi atvejų (atsižvelgiant į pranešimo iš Latvijos pasienio su kaimyninėmis šalimis datą ir vietą) – pastebėtos meškos su nuo 1 iki 4 pirmametinių jauniklių. Gauti trys pranešimai apie lokių žiemojimo vietas.
Paklausti, kokio dydžio lokių populiacija būtų priimtina Latvijoje, mokslininkai atkreipia dėmesį, kad moksliškai galima pagrįsti tik minimalų izoliuotos populiacijos skaičių, o lokių atveju tai gali būti 500 individų tokiame amžiuje, kuris leidžia daugintis, pripažįstant, kad reikia pradėti diskusiją apie optimalią populiaciją, kad ateityje būtų išvengta žmonių ir plėšrūnų konfliktų skaičiaus didėjimo.

Kai motina meška saugo savo jauniklius nuo stambaus patino užpuolimo

Susiję straipsniai

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

LA.lv