Vasaros pabaigoje į mano rankas pateko naujasis optinis taikiklis Vector Optics Continental ZOOM ×8 2-16×50 SFP.
Šį taikiklį ir kitus gaminius rasite Angelarms.eu
Didelis prieblandos koeficientas
Aktyvus stirninų medžioklės sezonas tuo metu jau buvo pasibaigęs, tačiau prasidėjo elnių ir briedžių rujos sezonas. Vienas iš skirtumų – dienos ilgumas. Rugsėjį saulė nusileidžia apie 20 val. vakaro, todėl vakaras būna daug trumpesnis nei vasarą. Sutemos yra aktyviausias gyvūnų judėjimo laikas, kai dar galime juos pamatyti ir, jei pasiseks, sumedžioti.
Galvojant apie medžioklę ryte ir vakare, renkantis optinį taikiklį labai svarbus vadinamasis prieblandos koeficientas. Man, kaip ir daugeliui kitų medžiotojų, jis labai svarbus, o tai, ką matau žvelgdama į savo naujuosius Vector Optics taikiklius, verčia susimąstyti, kodėl čia viskas taip gerai?
ZOOOOM! Idealus biudžetinis optinis taikiklis iš Vector Optics
Rāmītī Prieblandos koeficientas – tai optinio taikiklio arba žiūronų efektyvumo esant silpnam apšvietimui matas. Kuo didesnis prieblandos koeficientas, tuo geriau taikiklis pritaikytas naudoti prasto matomumo sąlygomis. Prieblandos koeficiento nustatymo formulė yra tokia: didinimo kvadratinė šaknis padauginta iš objektyvo skersmens.
Šio konkretaus taikiklio prieblandos koeficientas yra kvadratinė šaknis iš 16×50=800, ir tai yra 28,28. Kuo didesnis prieblandos koeficientas, tuo geriau matysite. Pavyzdžiui, iki dvylikos kartų didinantis Zeiss su 56 mm objektyvu sutemus rodys prasčiau, nes šio taikiklio savitasis koeficientas yra mažesnis – 25,92.
Stiklo skaidrumas ir kokybė yra beveik pagrindinis kriterijus renkantis taikiklį. Tiesą sakant, man labai patinka Vector Optics lęšiai, nesvarbu, ar tai būtų optinis taikiklis, ar žiūronai. Žiūrint į taikinį pro šio gamintojo prietaisus vaizdas yra labai aiškus, ryškus ir be jokių atspalvių, visiškai natūralių spalvų. Tamsiuoju paros metu jis dar šviesesnis ir aiškesnis nei plika akimi.
Bendraudama su Janiu Saulyte iš Angelarms.eu sužinojau įdomų faktą, kad kai kurie aukščiausios klasės gamintojai, gamindami lęšius, į stiklą deda tam tikrų priedų, kurie leidžia matyti spalvas ryškiau ir kartu sumažina kontrastą tamsiuoju paros metu. Tai daroma siekiant pagerinti ornitologams, gamtos stebėtojams, kraštovaizdžio fotografams ir kitiems su medžiokle nesusijusiems mokslininkams bei gamtos mylėtojams skirtų prietaisų stebėjimo kokybę.
Lęšio santykis
Yra dar vienas faktorius, susijęs su optikos naudojimu šviesiuoju paros metu – lęšio santykis, arba išėjimo vyzdys (angl. Exit pupil). Tai šviesa, kuri pasiekia medžiotojo akį. Ją galima apskaičiuoti padalijus objektyvo skersmenį iš didinimo. Šio taikiklio aprašyme nurodyta vertė yra 6,5–2,8 mm.
Užsienio šaltinių duomenimis, naktį žmogaus akies vyzdys atsiveria vidutiniškai iki 7 mm skersmens, o tai riboja didžiausią naudingą išėjimo vyzdį. Žmogui senstant, sensta ir akis, todėl vyresnio amžiaus medžiotojai neturėtų pirkti žiūronų su 7 mm lęšio santykiu, nes akies vyzdys negalės aprėpti daugiau nei maždaug 5 mm.
Bendras Vokietijos ir Kinijos produktas
Vector Optics žiūronai surinkti Kinijos gamykloje, tačiau juose naudojami Vokietijoje pagaminti mechanizmai ir lęšiai, kurie užtikrina puikų vaizdą ir patikimą šaudymą įvairiais atstumais. Taikiklis atlaiko bet kokias oro sąlygas ir puikiai išlaiko fiksaciją. Tai reiškia, kad kartą iššovus nereikia tikrinti šūvio tikslumo, nebent nutiktų kas nors nenuspėjamo ir taikiklis nukristų, sutrikdydamas šūvį.
Matymo laukas
Didžiausias šio taikiklio didinimas yra 16 kartų, todėl juo galima stebėti net mažus ir tolimus objektus, o mažiausias dviejų kartų didinimas suteikia platų regėjimo lauką ir leidžia išsirinkti gyvūną iš bandos, rasti gyvūną žolėje ar krūmuose, trumpai tariant, pamatyti ir išstudijuoti potencialų taikinį.
Lengvas, patikimas ir su skydeliu
Vector Optics Continental ZOOM ×8 2-16×50 SFP yra palyginti nedidelis optinis taikiklis. Jo bendras ilgis – 34 cm, o centrinio korpuso vamzdžio skersmuo – 30 mm. Taikiklis lengvas ir elegantiškas.
Į komplektą įeina montavimo žiedai. Tai vadinamieji greitieji kariniai laikikliai. Jie neturi dangtelio, kaip įprasti greitieji laikikliai, tačiau juos vis tiek galima lengvai uždėti ir nuimti. Aš naudoju 12-os taškų veržliaraktį, tačiau šiuos žiedus galima uždėti ir nuimti nuo bėgelio tinkamo skersmens šešiakampiu raktu arba tiesiog plieniniu strypeliu.
Prie taikiklio taip pat pridedamas saulės skydelis, kuris prisukamas prie taikiklio ir apsaugo lęšį nuo tiesioginių saulės spindulių. Net ir medžiojant mėnesienoje gali atsitikti taip, kad mėnulio spinduliai prasiskverbs pro lęšį ir sukels blyksnių bei atspindžių, kurie gali atimti iš medžiotojo lemtingą akimirką ir taip prastomis taikymosi sąlygomis.
Privalumai
Vokiška optikos sistema
Skaidrus ED lęšis, praleidžiantis iki 93 proc. šviesos
Paralakso reguliavimo galimybės
Nedidelis svoris
Trūkumai
Išėjimo skersmuo galėtų būti didesnis
Vis dar reikalingi greitai atsukami laikikliai
Specifikacijos
Taktinis VECON-CDM matinio stiklo apšviestas BDC taikiklis, 95 mm (3,8 colio) akių reljefas
LaREE lęšis ir VePRO FMC itin mažos dispersijos stiklas, didinimas: 2–16 k.
Objektyvo skersmuo: 50 mm
Židinio plokštuma: SFP (antroji židinio plokštuma)
Apšvietimas: taip
Šoninis fokusavimas / paralaksas: nuo 20 jardų iki ∞
Išėjimo santykis: 6,5–2,8 mm
Akių reljefas: 95 mm (3,8 col.)
Matymo laukas: 20,5–2,56 m iš 100 m
Nulinio stabdymo funkcija
Svoris: 630 g
Ilgis: 345 mm