Medžioklės reikmenys

Kokius naktinio matymo prietaisus galima turėti ir naudoti medžioklėje?0

Pastaruoju metu viešojoje erdvėje dažnai aptariamas naktinio matymo prietaisų naudojimas medžioklėje, o interneto portaluose aprašyta nemažai neteisėto tokių prietaisų naudojimo atvejų. Seimas jau ne kartą svarstė įstatymo projektus, kuriais buvo siekiama pakeisti draudimą civiliams naudoti naktinius taikiklius ir leisti juos naudoti medžioklėje, tačiau dauguma balsavusių parlamentarų siūlymų nepalaikė.

Platus pasirinkimas

Lietuvoje galima įsigyti įvairių naktinio matymo prietaisų. Apžvelkime aktualią teismų ir kitų institucijų praktiką ir bandykime atsakyti į klausimą, kokius naktinio matymo prietaisus galima įsigyti ir turėti bei naudoti medžioklėje.

Nesileidžiant į techniškai tikslią naktinio matymo prietaisų klasifikaciją, rinkoje siūlomos 4 pagrindinės naktinio matymo prietaisų rūšys – naktiniai taikikliai, vadinamosios dienos ir nakties sistemos, monokliai ir binokliai. Naktiniai taikikliai gali būti montuojami ant šautuvo vietoje įprastinio dieną naudojamo taikiklio ir naudojami medžioklėje naktį. Naktiniai taikikliai turi vaizdo priartinimo funkciją ir elektroninį taikiklį (kryžių). Dienos ir nakties sistemos skirtos pritaikyti dieną naudojamus optinius taikiklius medžioti tamsiuoju paros metu – tokios sistemos montuojamos prieš įprastinį optinį taikiklį ir su juo jungiamos gamintojo pateikiamomis jungtimis. Naktiniai monokliai ir binokliai skirti stebėti aplinkai naktį, jie gali būti montuojami prie šalmų arba, pritaikius savadarbę ar gamintojo pateikiamą jungtį, prie įvairių optinių prietaisų, fotokamerų (monokliai) ir pan.

Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatyme įtvirtintas A klasės ginklų ir jų priedėlių civilinėje apyvartoje draudimas. Šios klasės ginklams bei jų priedėliams priskiriami ir naktiniai taikikliai. Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatyme nurodoma, kad naktinis taikiklis tvirtinamas prie ginklo ir skirtas ginklui nutaikyti į taikinį prietaisas, kuriuo, pasinaudojus elektronika, išryškinamas silpnai apšviestas arba neapšviestas taikinys. Nekyla abejonių, kad įprastinė prekyba naktiniais taikikliais ir tokių prietaisų turėjimas kol Lietuvoje yra uždrausti įstatymo nuostatų. Už naktinių taikiklių ir kitų A klasės ginklų ir jų priedėlių įsigijimą, laikymą ir naudojimą administracine tvarka gali būti skirta bauda iki 115 Eur su tokių prietaisų konfiskavimu.

Situacija nevienprasmė

Skaitant Ginklų ir šaudmenų įstatymo nuostatas būtų logiška manyti, kad nėra draudžiama įsigyti, laikyti ar naudoti dienos ir nakties sistemas ir naktinius monoklius bei binoklius, nes šie prietaisai naktinio taikiklio sąvokos neatitinka. Tokios pozicijos savo 2010 metų gegužės 21 d. nutarime laikėsi ir Klaipėdos apygardos administracinis teismas, konstatuodamas, kad dienos ir nakties sistemos požymius atitinkantis naktinio matymo prietaisas „Dedal 470“ bei kiti panašūs naktinio matymo prietaisai nelaikytini A klasės ginklų priedėliais.

Vis dėlto gali būti kiek kitaip. Teisė priskirti daiktus ir įrenginių modelius ginklams ir konkrečiai jų kategorijai suteikta Ekspertų komisijai (EK). Ji 2010 metų lapkričio 16 d. nusprendė naktiniams monokuliarams (montuojamiems per jungtį/žiedą prie optinio taikiklio), kurių konstrukcija leidžia juos naudoti ir kaip naktinio stebėjimo prietaisus, ir kaip naktinius taikiklius, taikyti naktiniams taikikliams nustatytus apyvartos reikalavimus.

Toliau skaitykite straipsnį portale ukininkopatarejas.lt

Susiję straipsniai

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.