Medžioklės reikmenys

Kirvis medžiotojui – kaip išsirinkti?0

Nuotrauka: aaknives.eu

Apie tai, koks turėtų būti medžiotojo kirvis, diskusijų jau buvo daug. Matyt, kiekvienas turi savo požiūrį apie reikiamas kirvio ypatybes ir savo patirtį. Kiekviena nuomonė bus grįsta neginčijamais argumentais vienos ar kitos kirvio rūšies naudai. Kuo labiau priprantame prie patogumų, tuo ypatingesnius reikalavimus keliame naudojamiems įrankiams. Tai reiškia tik viena: skirtingiems darbams atlikti reikės skirtingų įrankių, o tikro medžiotojo arsenale bus ir įvairių kirvių.

Ką gi šiuolaikiniam medžiotojui miške veikti su kirviu? Atmetus medžiotojų pasakas, kaip tikslus kirvio metimas padėjo išsigelbėti nuo staiga iš miško tankmės išpuolusio įsiutusio šerno, kirviui lieka vien praktiniai darbeliai: malkų skaldymas medžiotojų namelio ugniakurui, šakų kirtimas medžioklės vietoje, nukirstos medienos genėjimas. Jo prireiks ir ruošiant bei kalant kuolus į žemę, pavyzdžiui, įrenginėjant spąstus bebrams. Dar galėtume prisiminti pastogės įrengimą, kai miške netikėtai užklumpa naktis.

Specialus kirvis galėtų praversti ir dalijant laimikį bei kertant kaulus. Čia galėčiau pasiginčyti, nes pažinojau vyrą, kuris net seną briedį gebėjo padalyti nedideliu medžiokliniu peiliu. Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad jis buvo chirurgas – turėjo galimybių įgūdžius lavinti kitur… Apskritai didelių kaulų kirtimas kirviu nėra gero tono požymis. Yra gana daug įrankių kaulams pjauti – taip išvengsite kaulų atplaišų sultinyje ar mėsos troškinyje.

Taigi lieka trys kirvio paskirtys: malkoms kapoti, turizmo reikmėms ir mėsai dalyti.

Kirvis malkoms skaldyti

Nėra taip paprasta išsirinkti kirvį malkoms, kaip galėtų pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Reikia objektyviai įvertinti savo paties fizinius duomenis, trinkų skersmenį ir medžio rūšį. Svarbu žinoti, sausą ar šlapią medieną teks skaldyti. Gamintojai stengiasi sukurti tobulą kirvio formą, tačiau metalas, iš kurio pagamintas kirvis, yra svarbiausias dalykas.

Didelė koto reikšmė

Pirmiausia įvertinkite kirvio kotą. Malkų skaldymo kirvių kotas būna tiesesnis ir ilgesnis nei kitų rūšių kirvių. Tokia forma leidžia atlikti galingesnį kirtį. Vidutinio dydžio malkų skaldymo kirvio kotas būna apie 60–80 cm ilgio. Jei skaldysite storesnes trinkas, rinkitės ilgesnį kotą. Optimaliu laikomas rankos ilgį atitinkantis kotas: kirvį suimkite po geležte – koto galas turėtų būti ties pažastimi.

Parduodami ir kirviai metaliniais ar stiklo pluošto kotais. Pasirinkę pastarąjį turėkite omenyje, kad dėl smūgių, ypač kotu pataikant į medį, laikui bėgant stiklo pluošto kotas suirs. Jeigu plastikas panaudotas kaip koto įtvaras, pageidautina, kad greta geležtės būtų nerūdijančiojo plieno apsauga – taip pratęsite kirvio tarnavimo laiką. Be to, daugelio kirvių kotai būna padengti neslidžia guma, įtaisytas didesnis kablys rankenos gale.

Pasirinkę kirvį mediniu kotu, atkreipkite dėmesį į medienos rūšį. Geriausi kotai gaminami iš klevo, beržo arba uosio. Tokia mediena slopina smūgio vibraciją, o ąžuoliniai ar iš akacijos pagaminti kotai vibraciją perduoda į ranką. Anksčiau medinį kotą dažydavo arba dengdavo laku, o šiais laikais įtrina vašku – taip apdorotas kotas sugriebiamas tvirčiau.

40 laipsnių ašmenų kampas

Labai svarbi kirvio geležtės forma. Malkų skaldymo kirvis būna trikampės prizmės formos, užaštrintas nuo 40 iki 60 laipsnių kampu. Tokia ašmenų forma, smarkiau užsimojus, leidžia lengviau suskaldyti net stambias ir šakotas trinkas. Dažniausiai kirviai galandami būtent 40 laipsnių kampu. Atminkite, kad pernelyg aštrūs ašmenys greičiau atšoka. Iki dešimties centimetrų storio malkoms kapoti ašmenų galite negaląsti.

Malkų skaldymo kirvių ašmenų briauna būna tiesi arba išlenkta. Lenkti ašmenys yra ilgesni ir geriau skelia šlapią ar dervingą medieną.
Šiuolaikinių kirvių ašmenys dažnai padengiami neslidžia danga, mažinančia trintį. Toks kirvis geriau sminga į medieną.

Būna kirvių su pleištais šonuose. Svarbu, kad šių kirvių apatinė ašmenų dalis nebūtų pernelyg siaura ir aštri. Kitaip kirvis, įsmigęs į medieną, praras energiją, iki suveiks pleištai. Taip jis įstrigs kaladėje, o ištraukti bus sunku.

Įvertinkite svorį

Kirvio svoris taip pat yra vienas esminių dalykų. Kuo kirvis sunkesnis, tuo lengviau jis skels medieną. Rąsteliams iki 10 cm skersmens kapoti pakaks kilogramą sveriančio kirvio. Kaposite sklandžiai ir neišeikvosite pernelyg daug jėgų. Tokiems rąsteliams skelti rekomenduojama įsigyti ir specialius plieninius pleištus. Į medieną juos kalkite ne kirviu, o tam tinkamu kūju.

Būtent jums tinkamą kirvio svorį pasirinkite suėmę jį už koto galo ir bandydami pakelti, lenkdami tik ties alkūne. Jei kelti sunkoka, toks kirvis jums bus per sunkus ir darbui reikėtų lengvesnio įrankio.

Išlaidos?

Nėra ypač svarbu – rinksitės Fiskars, Gardena, Husqvarna ar kito gamintojo prekę. Rinkoje nemažai ir populiarių ženklų kopijų, tačiau kokybiškas vidutinio dydžio kirvis kainuos apie 30–60 eurų. Svarbu, kad kirvio ašmenys būtų pagaminti iš atsparaus plieno, o kotas – lengvas ir neslystantis, slopinantis vibraciją ir saugantis rankas.

Galima rasti ir pigesnių kirvių, tačiau jų forma ne visuomet užtikrina gerą rezultatą. O seniai praėjusių laikų gerbėjai kirvio teieško sendaikčių turgeliuose.

Atminkite: malkų skaldymas yra gana sunkus darbas. Tam reikalingas tvirtas ir tinkamos formos kirvis. Geriau išleisti daugiau darbo įrankiui ir sutaupyti savo paties pastangų.

Turistinis kirvis (darbams miške)

Kitaip nei malkų skaldymo kirviai, šie bus lengvesni, skirti nešiotis miške, jų kotas bus trumpesnis. Šie kirviai turi būti labai aštrūs, todėl ypač svarbus ašmenų metalas.

Gamintojo reklaminė nuotraukos

Skaidrus garsas

Apie metalo kokybę lengva spręsti paėmus kirvį už koto, neliečiant ašmenų, ir kita ranka nagu ar kokiu kietu daiktu sudavus per ašmenis. Turi pasigirsti skaidrus, ilgas ir sultingas garsas. Tai reikš, kad kirvio gamybai panaudotas metalas yra pakankamai tankus. Jei garsas bukas ir trumpas, kirvis greitai atšips, reikės dažnai jį galąsti, kertant net nedideles šakas ašmenyse atsiras įrantų.
Geram turistiniam kirviui pakaks 600–800 g svorio.

Ašmenys su įranta

Prekiaujama ir kirviais, kurių geležtė palengvinama greta ašmenų suformavus įrantą. Medžiotojams ypač svarbu, kad įrankiai, kuriuos reikia nešiotis, būtų kuo lengvesni, ir ne kokybės sąskaita. Už tokios įrantos kirvį galima ir pakabinti ant šakos, kol jo prireiks.

Palyginti su malkų skaldymo kirviu, ašmenys bus platesni. Ašmenų briaunos forma gali būti ir tiesi, ir išlenkta. Lenktų ašmenų kirvis geriau pjauna.

Svarbus šio kirvio galandymo kampas. Turistinį kirvį rekomenduojama galąsti 30–40 laipsnių kampu. Suomiško stiliaus galandymas taip pat praktiškas – ašmenų apačia aštrinama siauresniu kampu (30–35 laipsnių), o tolimesnis briaunos galas – platesniu (35–40 laipsnių). Žinoma, taip pagaląstu kirviu reikia mokėti tinkamai naudotis.

Medinis ar plastikinis?

Kirvių gamintojai siūlo ir medinius, ir plastikinius kirvių kotus. Plastikiniai bus lengvesni, tačiau atsižvelgiant į tai, kad tokie kotai būna trumpesni nei malkų skaldymo kirvių, tai greičiau stiliaus klausimas. Nedidelis kirvukas su įranta geležtėje, elegantiškame odiniame dėkle ant diržo atrodys geriau nei stambus kirvis su ryškaus plastiko kotu. Nepamirškite, kad didesniame šaltyje plastikas tampa trapesnis.

Mėsos dalijimo kirvis – mėsininko įrankis

Pagrindiniai šio kirvio skirtumai: platūs ašmenys ir didelis svoris – trys ir daugiau kilogramų. Jo reikia, kad mėsininko kirvis kirstų ne tik mėsą ir minkštuosius audinius, bet ir kaulus. Kirvio ašmenys turi būti pagaminti iš aukštos kokybės tankaus metalo, grūdinti ir pagaląsti gana siauru kampu. Vidurinė geležtės dalis – apie 10 mm storio, o pjaunanti geležtės dalis – kuo ilgesnė ir su didesniu nuolydžiu. Dėl tokios kirvio formos kaulai ne trupės, o bus tiesiog perpjaunami. Žinoma, vien kirvio dalijant laimikį nepakaks, tačiau dirbti su juo taip pat teks pasimokyti.

Nuotrauka: aaknives.eu

Kapojimo peilis – puiki alternatyva

Smulkiems darbams puikus pasirinkimas – kapojimo peilis. Tai tarsi tarpinis instrumentas tarp kirvio ir mačetės. Jis pravers ir nedideliems medeliams nugenėti, ir palapinės kuolams paruošti, ir skiedroms ugniakurui priskaldyti. Šiuo peiliu patogu padalyti ir nedidelį laimikį.

Mačetė – patogus darbo įrankis ir Lietuvoje

Tarp Lietuvos medžiotojų populiari tapo ir mačetė. Sunku įsivaizduoti geresnį įrankį smulkiems krūmokšniams nukirsti, šėryklai paruošti, stebėjimo slėptuvei įrengti. Mačetę nesunku nešiotis, dažnai ji patogesnė nei įprastas kirvis.

Mačetės būna įvairių formų ir dydžio, pagal įvairiausius poreikius. Pavyzdžiui, kukri stiliaus mačetė dėl lenkto, plataus ir sunkaus galo puikiai tinka nedideliems krūmams kirsti. Siauresnę dalį arčiau rankenos galima naudoti kam nors pjauti.

Ir bolo stiliaus mačetė skirta sunkesniems darbams, kai reikia prasivalyti kelią tankesnėje augmenijoje, nukirsti storesnį medį. Skirtingai nei kukri mačetės, jos ašmenys tiesūs, galas platesnis ir sunkus, ieties formos, užaštrintas iš abiejų pusių.

Panga stiliaus mačetė kilusi iš Afrikos. Tai taip pat sunki mačetė, kurią galima panaudoti medžiams kirsti. Nuo bolo mačetės ji skiriasi vien ašmenų forma.

Gamintojo reklaminė nuotraukos

Latino stiliaus mačetės yra smulkesnės ir neskirtos rimtiems kirtimams. Jos labiau tinka nesumedėjusiems, minkštiems ūgliams kapoti. Šių mačečių ašmenys, palyginti su kitų, yra labiau subalansuoti.

Tai tik keli galimi mačečių stiliai, skirstomi pagal ašmenų formą ir svorio balansą. Renkantis konkretų įrankį, reikia įvertinti medžiagą, iš kurios mačetė pagaminta, jos ilgį ir svorį. Rinkitės mačetę pagal savo fizinius duomenis.

Kuo mačetė sunkesnė, tuo lengviau ja kirsti šakas. Tačiau išeikvosite daugiau energijos kirsdami ir ją nešiodamiesi. Svoris didele dalimi priklauso ir nuo ilgio, o per ilgas įrankis nebus ir labai patogus.

Svarbu, kad mačetė būtų pagaminta iš kokybiško, tvirto ir elastingo metalo. Kirčio metu metalui tenka didelė apkrova, jis neturėtų būti per minkštas, turi išlaikyti aštrumą ir nelinkti. Mačetei būtinas ir tinkamas dėklas, kad nešiodamiesi ją netyčia nesusižeistumėte.

Naujasis žurnalo priedas jau prekyboje!

LA.lv