Medžioklės reikmenys

Keičiami lygiavamzdžio skleistuvai (čokai)0

Nuotrauka: iš archyvo

Autorius: Andrejis Belickis

Dabartiniai ginklų gamintojai medžiotojams ir šauliams siūlo įvairiausių galimybių, kaip pagerinti varžybų ir medžioklės rezultatus. Yra lygiavamzdžių su fiksuotais čokas, bet galima įsigyti šautuvą su keičiamais, į vamzdį įsukamais skleistuvais. Bandysime išsiaiškinti, kas yra keičiami skleistuvai ir kaip jie veikia šaudymo rezultatus.

Kas yra skleistuvai (čokai)?

Nuotrauka: Wikipedia

Nuotrauka: 1source.basspro.com

Skleistuvu vadinamas įtaisas vamzdžiui susiaurinti, kad lygiavamzdžio šautuvo žiotys būtų siauresnės nei vamzdžio kanalas. Sunku pasakyti, kuris pirmasis išrado šį vamzdžio siauriklį, bet manoma, kad tai apie 1866 metus padarė ančių medžiotojas Fredas Kimble’as iš Ilinojaus valstijos (JAV).

Ilgus dešimtmečius dauguma lygiavamzdžių ginklų turėjo fiksuotus skleistuvu, bet įvairios siaurinimo priemonės tapo itin populiarios XX amžiaus 6-ajame dešimtmetyje, kai apvaliojo stendo šauliai ir kai kurie medžiotojai pradėjo naudoti keičiamus čokus.

Tobulinant šaunamuosius ginklus svarbu ne tik tai, kad vietoj senųjų skiltuvinių šautuvų dabar naudojame modernius ir saugius ginklus. Ne mažiau reikšmingas išradimas buvo bedūmis parakas. Vis dėlto kai kurie ekspertai sako, kad jeigu čokas nebūtų išrastas, šiuolaikiniai lygiavamzdžiai šaudytų taip pat, kaip jų pirmtakai iki 1800 metų.

Dar vienas svarbus žingsnis vamzdžių siaurinimo istorijoje buvo 1959 metais Winchester sukurtas lygiavamzdis Model 59 su skirtingų čoku sistema, bet turėjo praeiti dar keli dešimtmečiai, kol tokius čokus pradėjo plačiai naudoti medžiotojai. Keičiami čokai, kaip pasakytų jų šalininkai, medžiotojui sutaupo daug pinigų, juolab kad nereikia pirkti skirtingų vamzdžių, norint šauti su skirtingais skleistuvais. Mūsų dienomis galima įsigyti ginklą su skirtingais keičiamais skleistuvais ir lengvai, greitai bei patogiai juos keisti.

Šratų tankis

Mažas ir apvalus šratas, išlekiantis iš vamzdžio, balistine prasme iš esmės yra neefektyvus. Šratų spiečius, skriejantis iš vamzdžio, pradeda plėstis, sudarydamas tam tikrą raštą ir sklaidą. Idealiu atveju šratų spiečius būtų visiškai apvalus, o šratai pasklistų vienodai. Paprastai centre šratai yra arčiau vienas kito, o spiečiaus kraštuose išretėja. Įprastai šratų tankis matuojamas šaunant į 76 cm dydžio taikinį ant didelio popieriaus lapo.

Suskaičiavus pataikymus centre ir palyginus su šratų skaičiumi, nustatomas jų tankis taikinyje. Idealiu atveju į taikinį turėtų pataikyti visi šratai, nepalikdami tuščių vietų. Skleistuvai naudojami tam, kad pagal savo nuožiūrą ir poreikį būtų galima sutankinti šratų srautą.

Vamzdžio skleistuva reikėtų rinktis pagal atstumą, kuriuo yra taikinys, ir jo dydį. Pavyzdžiui, apvaliojo stendo šaulys naudos 127 mikrometrų skleistuva, kad suformuotų šratų spiečių, kuris 19 m atstumu yra 76 cm dydžio skersmens. Trapo šaulys, šaunantis į tolesnius taikinius, naudos 762 mikrometrų skleistuva, kad 37 m atstumu gautų šratų spiečių, kurio skersmuo – 76 cm.

Naudojant didelį skleistuva ir gaunant siauresnį šratų spiečių, sumažėja galimybė gerai pataikyti, o mažesnis čokas paplatina šratų spiečių, todėl rezultatai būna geresni. Žinoma, jeigu reikia šauti į mažą taikinį iš didelio atstumo, galima naudoti specialiai šiam tikslui sukurtus skleistuvus. Nesusiaurinti vamzdžiai vadinami cilindrais.

12 kalibro lygiavamzdžio skleistuvų rodikliai, šaunant švininiais šratais

* Skirtingų gamintojų gali būti kitoks

Skleistuvų pasirinkimas

Pasirinkti tinkamą čoka medžioklėje labai svarbu. Medžiojant paukščius iš arti, pavyzdžiui, iš 20 m, patariama pasirinkti pagerintą cilindrą arba ketvirtį skleistuvo. Renkantis medžioklei tinkamus šovinius, abu šie čokai suformuos gerą šratų spiečių, kad pataikytumėte į taikinį, kylantį prieš nosį arba skrendantį maždaug už 20 metrų. Jeigu planuojate šaudyti iš toliau, pasirinkite ½ arba ¾ skleistuvo.

Klasikinių lygiavamzdžių šautuvų vamzdžiai gaminami su fiksuotaisais– vienas vamzdis su pusiniu, kitas – su pilnu skleistuvų. Pirmasis užtikrina pakankamą šratų tankį iš vidutinio nuotolio, o pilnas čokas – iš daug didesnių nuotolių.

Svarbu prisiminti, kad šaunant plieniniais šratais negalima naudoti ¾ ar pilno čoko, ypač su senesnės gamybos lygiavamzdžiais. Ant modernių lygiavamzdžių keičiamo čoko paprastai užrašoma, kad jis skirtas šaudyti plieniniais šratais. Jeigu ant skleistuvo parašyta NO STEEL SHOT, plieniniais šratais šauti negalima!

Pažiūrėkime, ką apie kasdienį skleistuvų naudojimą sako patyrę šauliai.

Rolandas Melnacis, šaulys sportininkas:

Su skleistuvai daugiau ar mažiau galima žaisti, kai šaudoma šratais (grankulkių apskritai rimta amunicija nelaikau), bet su kulkomis yra taip: kiekviena turi sau labiau tinkantį skleistuva. Yra įvairių nuomonių apie šaudymo įgūdžių gerinimą šaudant pilnais skleistuvais ir didesnėmis siaurinimo priemonėmis, bet, mano subjektyvia nuomone, tai yra kvailystės! Jeigu iššausiu didesnį šratų spiečių, man reikės mažiau šūvių, kad rasčiau optimalų aplenkimą – vis tiek matau, kad pataikyta spiečiaus centru ar kuriuo nors kraštu. Ir dar vienas klausimas – kodėl daugelis sportininkų (ne pradedančiųjų) savo ginklui pasirenka vamzdžius be keičiamų čokų?

Einaras Lapinis, šaudymo instruktorius ir sportininkas:
Pats medžioklėje naudoju pilną čoka, nes artimose distancijose pasikliaunu savo meistriškumu, kad pataikysiu ir su tankiu šratų spiečiumi, be to, iš tolo šaudyti bus saugiau.
Bet kalbant bendrai, štai keli mano pastebėjimai.

Čokai

Cilindras: tinka šaudant ir kulkomis, ir šratais iš arti, pavyzdžiui, per vakarinį skrydį ančių medžioklėje.

Pusė skleistuvo: universalu daugeliu medžioklės atvejų; galima naudoti ir plieninius šratus.

Pilnas čokas: tinka šaudant šratais iš tolimų nuotolių; mažesnę šaudymo patirtį turinčiam medžiotojui pataikyti į taikinį iš trumpo nuotolio bus daug sunkiau.

Susiję straipsniai

Esu daręs bandymus: šaunant su cilindru iš 15 m, šratų spiečius buvo tokio paties dydžio kaip su pilnu čoku iš 30 m. Taigi pirma reikia įvertinti, į ką ir iš kaip toli bus šaunama, ir tada pasirinkti atitinkamą siaurinimo priemonę.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv