
Fazanai (Phasianus colchicus) yra įtraukti į medžiojamųjų paukščių rūšių sąrašą ir juos leidžiama medžioti, tačiau šių nevietinių paukščių neleidžiama paleisti į laisvę, kaip tai buvo daroma visada.
Fazanus augino labai daug šalies ūkių, o pagrindiniai pirkėjai buvo medžioklės organizatoriai. Kelių aktyvistų pastangomis pavyko pasiekti Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklių pakeitimą, kuris neleidžia paleisti fazanų į laisvę.
Visame pasaulyje galima auginti medžioklinius fazanus. Lenkai šią sumaištį pradėjo, kad suvaldytų augančią jų populiaciją. Kai kuriuose regionuose jų buvo tiek daug priveista, kad važiuojant mašina net galėdavai matyti kaip varliukų prie kelio. Tad Lenkijoje uždraudė medžioti metant fazanus iš narvų. Taip pat sugriežtino tvarką, kada galima paukščius išleisti medžioklei į plotus. Ten didieji augintojai per sezoną augina 20–30 tūkst. medžiojamų paukščių. Nei latviai, nei estai auginti fazanus medžioklei nėra uždraudę.
Lenkijos stambieji fazanų augintojai pasakojo, kad, pavyzdžiui, medžioklei kukurūzų lauke sudaroma sutartis, ją tvirtina aplinkosaugininkai, surašoma faktūra, tada augintojas jau gali į laisvę išleisti medžiojamų paukščių, o juos medžioti tuose plotuose leidžiama tik praėjus parai po išleidimo. Čekijoje fazanų augintojus net skatina – jiems valstybė moka priemokas už tai, kad atstatytų nykstančių paukščių kiekius. Fazanus leidžiama veisti ir auginti Anglijoje, Vokietijoje, Slovakijoje, Čekijoje.
Priėmus pakeitimą, šių paukščių veisimas mūsų šalyje nebėra pelningas, todėl ši graži medžioklė nebeorganizuojama.
Be to, į laisvę paleisti ir nemedžiojami fazanai sumažina plėšrūnų daromą spaudimą ir poveikį kitoms, dažniausiai saugomoms rūšims.
Šie dideli paukščiai tampa plėšriųjų paukščių maistu, padedančiu palaikyti ir didinti jų populiacijas. Tai patvirtina naujausi moksliniai tyrimai, kurie bus paskelbti gruodžio mėnesio žurnalo numeryje.
Taigi kokių tikslų siekė tie, kurie pateikė šias Lietuvos teisės aktų pataisas?
Ir ar ne laikas suvienyti jėgas ir atšaukti šį nenaudingą ir net žalingą draudimą?
!PRENUMERUOKITE žurnalą Medžioklė 2025 metams!

Naujausias žurnalo numeris jau čia!
