Medžioklės reikmenys

Kaip terminis prietaisas gali praversti medžioklėje? Pulsar Telos LRF XP50 bandymas0

Nuotrauka: Emilija Marišva

Šiluminių monoklių rinka dabar išaugo iki tokio lygio, kad net nebežinai, iš ko čia rinktis: tiek elementarių naudojimo ypatybių – dydžio, formos, vaizdo kokybės, – tiek kainos ir gamintojų požiūriu. Prieš pat aktyvaus medžioklės sezono pabaigą išbandyti gavau Pulsar Telos LRF XP50 monoklį. Ne, Pulsar tikrai ne iš pigiųjų šiluminių prietaisų galo, tačiau kalbant apie šio konkretaus gamintojo kokybės santykį su palyginti gera kaina, Telos yra geras pavyzdys pažvelgti įdėmiau. Bandymas buvo atliktas pas kaimynus, Latvijoje.

Visus Telos modelius galite peržiūrėti čia

Pirmieji įspūdžiai

Prietaisas pas mane atkeliavo jau supakuotas transportavimo rankinėje. Galima pamanyti, kad rankinė – tik smulkmena, kuri tiesiog yra komplekte su pačiu prietaisu, bet reikia nepamiršti, kad ji ne tik apsaugo nuo mechaninių pažeidimų, bet ir lemia, kaip patogiai prietaisas bus pasiekiamas skubiais momentais. Patikėkite, kai tamsoje ar sušalusiais pirštais reikia greitai traukti iš rankinės monoklį, o jos dizainas neapgalvotas ir atidaryti, ištraukti – tikra kančia, tai baisiai erzina. Pavarčius rankinę rankose nenorom atminty iškyla nuotykis, kai Pulsar Axion nukrito nuo bokštelio. Dėl paties prietaiso patvarumo viskas baigėsi gerai, tačiau šiek tiek patogesnis rankinės dizainas galbūt būtų padėjęs padėti išvengti kritimo. Būtent todėl iškart įvertinau Telos sprendimą – rankinė ne šiaip kabo ant kaklo, o trimis dirželiais kaip juosmens rankinė tvirtinama ant kūno. Einant ji netabaluoja, prietaisas visada priekyje, lengvai pasiekiamas. Rankinės užsegimas taip pat tvirtas, atlenkiamas.

Pulsaro naujienos ir Pulsar Telos tobulinimo galimybės

Imamės paties prietaiso! Ne, matytu išoriniu dizainu jis nenustebina, bet kam išradinėti dviratį iš naujo, tiesa? Monoklis gana didelis, jis nebus skirtas įsidėti į bet kokią kišenę. Korpusas atrodo patvarus, nebijos kritulių, kurie medžioklėje nėra retenybė. Pats gamintojas žada IPX7 standartą, o tai reiškia, kad prietaisas gali atlaikyti pusvalandį vandenyje metro gylyje. Belieka tikėtis, kad neteks patikrinti… Delne galima justi, kad korpusas apdorotas gumuota medžiaga, gerinančia sukibimą. Prietaiso šonuose pritvirtintas sutraukiamas dirželis, fiksuojantis jį prie delno.

Prietaiso viršuje yra keturi mygtukai, tad jį galima lengvai valdyti net ir tamsoje. Kaip įprasta, du reguliavimo žiedai: vienas vaizdui fokusuoti, kitas – dioptrijoms. Šiek tiek patyrinėjusi pamačiau ir trečią žiedą prietaiso priekyje – jis keičia vaizdo didinimą. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo patogi funkcija, nes pagaliau galima keisti didinimą ir nespaudant mygtukų, tačiau panaudojusi prietaisą medžioklėje darau išvadą, kad iš tikrųjų šia funkcija visai nesinaudoju. Labiausiai dėl to, kad ji neatrodo reikalinga, nes šiltą objektą galima atpažinti net ir minimaliai padidinus, taip pat dėl to, kad žiedas sukasi sunkiau, nei norėtųsi. Geriausia žinia ta, kad šis žiedas suteikia dar neregėtą galimybę pačiam susirasti norimą didinimą, keisti jį mažomis pakopomis, o ne pasikliauti gamintojo nustatytu žingsniu, kuris dažniausiai būna per staigus (pavyzdžiui, du su puse karto, tada iškart penki, tada dešimt kartų ir panašiai).

Džiugina kietas atlenkiamas priekinio lęšio dangtelis. Daugelio šiluminių taikiklių jis pagamintas iš minkštos guminės medžiagos ir nuėmus laisvai kabo po lęšiu. Paprastai viskas baigiasi tuo, kad dangtelis arba netinkamu momentu uždengia lęšį, arba – kitas kraštutinumas – jį labai nepatogu uždėti. Telos variante jis tvirtai atsilenkia, užsifiksuoja prietaiso šonuose ir nė akimirkos netrukdo.

Einame į medžioklę

Vienas pagrindinių termomonoklio privalumų yra tai, kad prietaisas nepraranda savo aktualumo jokiu metų ar paros laiku. Net ir pasibaigus aktyviam medžioklės sezonui monokliu galima toliau stebėti, kas vyksta medžioklės plotuose. Vieną sausio savaitgalį išėjau į medžioklę į svečius pas pažįstamus. Pirmą dieną – medžioklė su varovais, o antrą – kiškių ir lapių medžioklė krūmynuose. Klausite, kaip medžioklėje su varovais gali praversti šiluminis prietaisas? Ne visai stovint bare, bet ryte, važiuojant į mišką, įdomumo dėlei galima apžiūrėti kirtimus ir pieveles. Pažiūri per monoklį ir staiga, rodos, tuščiame kirtime už nulenktų šakų tupi lapė. Tai nereiškia, kad iš karto reikia šokti iš mašinos ir griebti šautuvą, tačiau galima apsidairyti ir susidaryti įspūdį, kokie gyvūnai gyvena šiuose plotuose ir kiek jų yra.

Vakarop po medžioklės su varovais važiuodama atgal į viešbutį atidariau mašinos langą ir apžiūrėjau įdirbtus laukus su krūmų kupstais viduryje, kur kitą dieną planuojama medžioti kiškius. Vienas… Du… Trys… Keturi… Skenuoju lauką ir garsiai skaičiuoju mažus baltus taškelius tolumoje, kurie dienos šviesoje atrodytų kaip ilgaausiai. „Ir taip visada! Vakare visi laukai pilni, bet atvažiavus medžioti visi staiga sulipo į medžius ir dingo“, – šalia manęs atsiduso medžioklės vadovas.

Žiūrint pro monoklį į vaizdą dėtus lūkesčius pateisina 640 × 480 pikselių jutiklis kartu su 50 mm priekiniu lęšiu. Vaizdas ryškus, kontrastingas. Pastebėjau, kad zuikio snukis daug šiltesnis už ausis, bet jas vis tiek galima aiškiai matyti. Kaip nurodo gamintojas, prietaisas geba atpažinti temperatūrų skirtumus, mažesnius nei 18 mK. Po kurio laiko pradeda kristi šlapias sniegas, todėl matomas vaizdas tampa šiek tiek mažiau kontrastingas, tačiau šiltus objektus vis tiek galima atpažinti. Prietaisas turi aštuonis skirtingus spalvų režimus, kuriuos galima keisti. Vis dėlto dažniausiai renkuosi White Hot, kur šilti objektai yra baltos spalvos.

Kitą dieną prie medžioklės namelio laukia apie trečdalį medžioklės su varovais dalyvių ir vienas šuo. Matyt, sėkminga praėjusios nakties medžioklės pabaiga padarė savo ir daugelis paskutinę laisvą savaitgalio dieną išnaudoja ramiam poilsiui. Netrukus iš visų pusių jau apsuptas pirmasis krūmynas, iš kurio girdisi varovų ūbavimas. Staiga pastebiu, kaip dešinėje nuo manęs kažkas tolumoje suboluoja. Vos ne Formulės 1 vertu tempu iš krūmų iššoka kiškis. Koks greitis! Vieną akimirką atrodo, kad letenos net nesiliečia su žeme, o mažas kūnelis skrenda per lauką tik inercijos nešamas. Artimiausias medžiotojas, atrodo, nustebintas netikėto įvykių posūkio, šauna, tačiau šratų spiečius kliudo žemę toli ilgaausiui už nugaros. Nieko nepadarysi, visa diena dar priešakyje!

Kitas baras jau teikia daug daugiau vilčių, nors situacija beveik identiška. Vėl nedidelis krūmynas, rodos, kiaurai permatomas – kas ten galėtų slėptis? „Zuikis!“ – pasigirsta varovo šūksnis, o po sekundės įvardytasis šuoliuoja per lauką. Nuaidi du šūviai, po antro gyvūnėlis pristabdo, dar šiek tiek pabėga ir atsisėda. Atlekia dar vienas šūvis, bet jis tik išgąsdina kiškį, ir šis nubėga kito krūmo kryptimi. Kai baras baigiasi, medžiotojai ir varovai susirenka į vieną vietą. Daugiau nei aišku, kad antras šūvis kiškį sužalojo, kitaip jis nebūtų pusiaukelėje staiga sustojęs. Į galvą šauna mintis, kad reikėtų pasižiūrėti per monoklį. Šiaip ar taip aplinkiniai laukai platūs, tokio mažo objekto tolumoje akis galėtų ir nepastebėti.

Monokliu lėtai, kruopščiai apžiūriu lauką, tada pasisuku į krūmokšnius, kurių link ilgaausis nubėgo… vaje! Ten, ant žemės, tarp sušalusių žolės kuokštų ir krūmų šakų, tiesiogine to žodžio prasme akimirką žybteli baltas taškelis. Gali būti, kad ten slepiasi dar kažkas, bet ar tai galėtų būti sutapimas? Šaulys kartu su šunimi eina patikrinti krūmynų, ten trumpai dingsta ir labai greitai išlenda į lauką su prieš tai sužeistu kiškiu rankoje ir aplink jį šokinėjančiu šunimi. Apžiūrėjus medžioklės laimikį iš arti paaiškėja, kodėl po šūvio jis sulėtėjo. Dėl greito bėgimo šratai kliudė užpakalinę šlaunį, sužalojimas nemalonus, bet ne iš karto mirtinas. Gerai, kad šį kartą kartu buvo ir šuo, kuris pačioje pabaigoje krūmynuose pagavo sužeistą gyvūną.

Naudojant monoklį su pertraukomis ryte, dieną ir taip pat vakare, vieną kartą įkrautas akumuliatorius atlaikė garbingai. Nors iš įpročio kraunu laidu, gamintojas teigia, kad Telos akumuliatorių galima krauti ir belaidžiu krovikliu.

Monoklis-konstruktorius

Telos seriją sudaro aštuoni skirtingi monoklių modeliai, kurie vienas nuo kito skiriasi lęšio dydžiu ir integruotu arba ne tolimačiu. Gera žinia ta, kad gamintojas siūlo bet kurį iš šių modelių atnaujinti didesnės raiškos jutikliu, tolimačiu, didesniu lęšiu. Tokias tobulinimo sistemas gamintojas aiškina tvarumu, nes rinkoje pasirodžius naujam produktui nereikės pirkti viso naujo prietaiso. Vietoj to turimą bus galima nusiųsti į gamyklą, šiek tiek primokėti ir gauti jau patobulintą versiją. Būtent tolimatis galėtų būti funkcija, kurią galima pridėti prie modelių, kuriems jos trūksta. Jis ypač praverčia tamsoje, kai iš akies atstumą nustatyti daug sunkiau nei dieną.

Išbandomo monoklio lazerio tolimatis jau įtrauktas į bazinę komplektaciją ir matuoja net iki kilometro. Tiesa, kad matavimas būtų tikslus, reikia atsižvelgti į tai, kad prieš gyvūną negali būti krūmų, šakų ar žolės, kurią šiluminiame vaizde kartais sunku pastebėti. Jei lazerio spindulio kelyje pasitaikys kliūtis, matavimas gali pasirodyti klaidingas, todėl kartais verta permatuoti ir įsitikinti.

Užfiksuotos nuotraukos ir vaizdo įrašai

Monokliu taip pat galima filmuoti ir fotografuoti. Gauti failai saugomi vidinėje prietaiso atmintyje, kuri yra gana didelė – 64 GB. Norint fotografuoti, pradėti ir sustabdyti filmavimą, pakanka paspausti vieną mygtuką. Tai labai patogu! Tik pradžioje, žinoma, pravartu įsiminti, kuris yra reikiamas mygtukas, tada jau ir tamsoje jį galima sučiupinėti. Į išmanųjį telefoną reikia atsisiųsti nemokamą programėlę Stream Vision 2 ir ja galima pasiekti padarytų nuotraukų ir vaizdo įrašų failus. Be to, programėlėje yra vadinamasis tiesioginės transliacijos režimas, kuriuo galima telefono ekrane stebėti, kas vyksta monoklyje, ir net keisti vaizdo nustatymus.

Išvados

Bendrai vertinant, gana funkcionalus prietaisas. Vaizdas pateisina į jį dedamus lūkesčius, naudojimas patogus tiek dešiniarankiui, tiek kairiarankiui. Vienintelis dalykas, kurį galbūt norėtųsi keisti, tai monoklio dydis – norėtųsi šiek tiek mažesnio, lengvesnio ir kompaktiškesnio. Tokį būtų patogiau ilgai laikyti rankose, kai reikia daug vaikščioti, ilgai laikyti rankose. Vis dėlto, jei daugiausia medžioji tykodamas, svoris tikrai neturi lemiamos reikšmės.

Specifikacijos

Susiję straipsniai

Jutiklis: 640 × 480 @ 17 µm
Ekrano tipas ir skiriamoji geba: AMOLED HD 1024 × 768
Šilumos jautrumas (NETD): <18 mK Objekto aptikimo atstumas: 1800 m Vaizdo didinimas: 2,5–10 k. Tolimačio ieškiklio atstumas: 1000 m Korpuso medžiaga: guma sustiprintas plastikas

LA.lv