Žurnalo skaitytojas atsiuntė nuotraukų, kuriose matyti neteisėtų veiksmų padariniai – nupjauti ir sulaužyti keli medžioklės bokšteliai.
Nuotraukas atsiuntęs medžiotojas papasakojo, kad išpuolis įvykdytas Jonavos r., Bukonių medžiotojų būrelio medžioklės plotuose. „Toje vietoje miško kamerų nėra, tačiau šį įvykį matė gretimo būrelio medžiotojai. Yra liudininkų, yra įtariamųjų. Policijai jau pranešta, vyksta tyrimas“, – sakė medžiotojas.
Anot jo, nuotraukose matyti tik dalis sulaužytų medžioklės bokštelių. Iš viso nuversta, sulaužyta ir išmėtyta dešimt bokštelių.
Baltijos šalyse trukdymas medžioklei ir medžioklės infrastruktūros gadinimas yra nauja problema. Tokie medžioklės priešininkų veiksmai fiksuojami labai retai, tačiau vis pasigirsta raginimų naikinti medžiotojų namelius, bokštelius, sabotuoti medžioklę.
Dažniausiai tokie kvietimai skelbiami įvairiose prieš medžioklę nusiteikusių žmonių grupėse socialiniuose tinkluose. Kol kas susidūrėme tik su agresyviais straipsniais žiniasklaidoje, kur labai nedidelė dalis turinio paremta tikra informacija, o visa kita – medžioklės priešininkų postringavimai ir asmeninių pasirinkimų deklaravimas. Tokiose publikacijose paprastai būna menkai informuotų asmenų komentarų, kurie leidžia suprasti tik viena – šie žmonės nieko nežino apie medžioklę, bet nekenčia medžiotojų ir nenori nieko suprasti.
Svarbiausia, ką medžiotojai turėtų prisiminti, – jie turi teisę medžioti, nes ją nustato valstybės įstatymai ir toks yra medžiotojo vaidmuo valstybės ūkyje. Medžiotojai investuoja į infrastruktūrą ir tai yra jų privati arba būrelio nuosavybė, o nuosavybės naikinimas yra įstatymo pažeidimas.
Klausimas – ar iš tiesų medžioklės oponentai taip suaktyvėjo, kad pradėjo gadinti medžioklės infrastruktūrą? Gal priežasčių reikėtų ieškoti kur kitur?
Advokato ir medžiotojo dr. Algimanto Šindeikio komentaras
„Man iš tiesų gana dažnai tenka susidurti su bylomis, susijusiomis su medžioklės infrastruktūros gadinimu, bet vandalizmas nėra pagrindinė problema, – aiškina advokatas. – Teko girdėti kalbų apie medžioklės priešininkų veiklą ir, aišku, pats skaičiau ir iš kitų medžiotojų girdėjau apie kvietimus griauti medžiotojų namelius ir bokštelius, sabotuoti medžioklę ir kaip nors kitaip kenkti medžiotojams. Visa tai matoma internete, tačiau praktikoje neteko susidurti su tokiais dalykais.“
A. Šindeikis nurodo, kad medžioklės infrastruktūros gadinimas neretai yra netinkamų pačių medžiotojų veiksmų pasekmės: „Labai didelė dalis medžiotojų ir klubų vis dar gyvena pagal tarybinių laikų medžioklės ūkio principus ir mano, kad jiems viskas leidžiama, tačiau šiais laikais nebegalima elgtis, kaip šauna į galvą. Kalbu apie medžioklinių bokštelių statymą privačioje ar valstybinėje žemėje.
Dauguma medžioklės infrastruktūros gadinimo bylų susijusios su privačių savininkų skundais apie jų valdoje nelegaliai pastatytą bokštelį ar šėryklą, – atskleidžia advokatas. – Į mane gana dažnai kreipiasi žemės ar miško savininkai, kurie su medžiokle apskritai nesusiję ir nežino, kaip tokiu atveju elgtis. Jiems patariu rašyti skundą Aplinkos ministerijai, kuri nustato, kuris klubas medžioja šioje teritorijoje, o toliau viskas vyks pagal įstatymuose numatytą tvarką.“
Kad pastatytų medžioklės bokštelį, įrengtų šėryklą ar kaip kitaip papildomai eksploatuotų medžioklės apylinkėje esančią žemės nuosavybę, kolektyvas tai turi įtraukti į sutartį ar sudaryti atskirą susitarimą. Jeigu to nepadaro, savininkai turi visas teises iš karto kreiptis į instancijas, nes, anot A. Šindeikio, ne žemės savininkas turi ieškoti, kas nori naudotis jo žeme, o medžiotojai turi prašyti leidimo.
Į klausimą, kaip medžiotojų būreliams ar atskiriems asmenims reikėtų elgtis vandalizmo atveju, advokatas atsako: „Iš pradžių reikia patikrinti, ar tai nėra tik žemės savininko nepasitenkinimas. Jeigu su juo nebuvo susitarta, jis gali būti nepatenkintas, kad jo žemėje kažkas pastatė bokštelį ar įrengė šėryklą. Nebe tarybiniai laikai, kai viskas priklausė visiems ir niekam. Dabar 100 proc. žemės ūkio sklypų ir apie pusė miško plotų priklauso privatiems savininkams. Jeigu medžiotojai nesusitarė dėl bokštelio statymo, žemės savininkas turi teisę imtis veiksmų!“
Jeigu santykiai su žemės savininkais sutvarkyti įstatymuose numatyta tvarka, tada kyla įtarimų dėl vandalizmo ar sąskaitų suvedinėjimo su konkrečiu medžiotojų klubu ar asmeniu ir reikia rašyti pareiškimą policijai.
Remiantis Latvijos kolegų patirtimi panašioje situacijoje, rekomenduojama pasirūpinti dokumentais, įrodančiais konkretaus medžioklės infrastruktūros objekto priklausymą medžiotojų organizacijai ar asmeniškai kokiam medžiotojui, taip pat statybos išlaidas (čekiai, sutartys ir sąskaitos).
Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.