Patirtis

Invazinės rūšys. Estijoje užfiksuotas meškėnas0

Nuotrauka: Simon Infanger, unsplash.com

Sausio viduryje Tartu rajone moteris, išėjusi pasivaikščioti su šunimis, pastebėjo keistą gyvūną. Nors šis paspruko, moteriai pavyko jį nufotografuoti. Po savaitės šį gyvūną jau pastebėjo kiti žmonės. Iš nuotraukos aišku, kad tai meškėnas – bėgdamas nuo šunų jis įlipo į medį.

Šio iš pažiūros mielo gyvūno patekimas į laisvę yra neatsakingos žmogaus veiklos rezultatas

Tartu medžiotojų klubo vadovas Tõnu Petersonas teigia, kad šio iš pažiūros mielo gyvūno patekimas į laisvę yra neatsakingos žmogaus veiklos rezultatas. Kadangi jų paspruko iš veislynų ar buvo sąmoningai paleista į laisvę, dabar jie plinta visoje Europoje, daug jų pastebima Vokietijoje. Meškėnai greitai dauginasi ir Baltijos šalyse yra laikomi invazine rūšimi. Nuo 2016 metų Europos Sąjungoje draudžiama juos laikyti kaip naminius gyvūnus. Meškėnai platina įvairias pavojingas ligas ir kelia grėsmę vietinei faunai.

Nors Lietuvoje jau kurį laiką užfiksuojama meškėnų, Latvijoje kol kas nepastebėta nė vieno. Vis dėlto ir Latvijoje meškėnai laikomi invazine rūšimi, kurią leidžiama medžioti ištisus metus.

Rūšis

Iš linksmų YouTube vaizdelių meškėnai gali pasirodyti itin mieli ir juokingi. Nepainiokite su mangutu (usūriniu šunimi) – tai dvi skirtingos rūšys, kurios neturi nieko bendra! Didžiausias skirtumas – meškėnai laipioja medžiais ir gyvena uoksuose, o mangutai tik vaikšto žeme ir gyvena urvuose. Abi rūšys yra invazinės.

Neringoje meškėnų vis užfiksuojama nuo 2013 metų, o tai reiškia tik viena – mūsų šalyje jie plinta. Kaip ir mangutai, meškėnai yra visaėdžiai, o kadangi jie laipioja medžiais, tai kelia didelę riziką mūsų faunai.

Rūšies aprašas

Meškėnai yra vidutinio dydžio žinduoliai, jų gimtinė – Šiaurės Amerika. Kūno ilgis – 40–70 cm, svoris – iki 26 kg. Pilkšvo kailio vilna stora, apsauganti nuo šalčio. Trys pagrindiniai meškėno požymiai: labai judrios priekinės letenos, akių kaukė kaip Zoro ir dryžuota uodega, dažnai minima Amerikos indėnų sakmėse. Meškėnai net labai protingi, jie gali įsiminti ir atlikti įvairias trejų metų vaiko lygio užduotis.

Susiję straipsniai

Meškėnai yra naktiniai gyvūnai, 40 proc. jų valgiaraščio sudaro bestuburiai, 33 proc. – augalai, 27 proc. – įvairūs smulkūs gyvūnai ir paukščiai.

Žurnalas „Medžioklė“ dabar „TikTok“!

LA.lv