Patirtis

FOTO+VIDEO! Skleistuvai. VG Šaudymo Akademija #30

Virgilijus Grybė, VG Shotining Academy

Daugelis mokinių kurie ateina pasimokyti šaudyti į skriejančius taikinius dažnai paklausia, kokį čioką (liet.skleistuvą) man naudoti? Skleistuvai tai viena iš šautuvo pridėtinių dalių kuri suteikia daugiau galimybių ir pasitikėjimo šauliui šaudant į skriejantį taikinį.

Šiai dienai yra gaminama labai daug įvairių skleistuvų skirtų sportui ir medžioklei. Juos daro ne tik ginklus gaminančios įmonės , bet ir tik šį produktą leidžiančios firmos Gamint, Muller, Briley, Trulock, Carlsons, Benelli, Beretta, Perazzi ir daugelis kitų. Jie yra gaminami iš įvairių medžiagų: titano, plieno, keramikos, bismuto, karbono.

Teisingai parinkus skleistuvus tinkamu momentu jis gali duoti jums pranašumo. Vieni juos ignoruoja, o kiti jais domisi. Galiu pasakyti, kad ir vieni ir kiti yra teisūs. Vieni juos laiku pasikeis, o kiti apie juos negalvos.

Šiandien noriu pateikti jums vieną įdomią lentelę, kurią suradau Daniel L. Shindler knygoje To The Target. Čia yra parodytas skleistuvų žymėjimas ir rekomendacijos kada juos reikia naudoti ir kokiems taikiniams. Čia yra parodyti pagrindiniai skleistuvai kurie dažniausiai naudojami ir su kokiais šratais. Tačiau atsižvelgiant į šių dienų šaudymo įpatumus pridėjau ir savo rekomendacijas. Pagrindiniai yra šie 6 skleistuvų žymejimai.

C.=Cylinder choke
S.= Skeet
I.C.=Improved Cylinder
M.=Modified
I.M.=Improved Modified
F= Full

Yra ir kiti žymėjimo būdai. Pavyzdžiui Italijoje skleistuvai gali būti žymimi žvaigždutėmis ar skaičiais, taip pat ir įpjovomis ant skleistuvo viršutinės dalies.

Skliestuvai arba čokai

Standartiniai taikiniai –110mm

Šoniniai taikiniai (taikinys plokščias):

10-20 metrai – naudojami C . skleistuvas ir 9* ar 8 ½* numerio šratai.
20-30 metrai – naudojami I.C. skleistuvas ir 8 ½ * ar 8* numerio šratai.
30- 40 metrai – naudojami I.C. ar Mod. skleistuvai ir 8* numerio šratai.
40+ metrų – naudojami I.M ar F. skleistuvai ir 7 ½ numerio šratai.

Jei taikinys gerai atsidaręs apačia, tamsiu dugnu ir yra iki 40 metrų atstumu nuo šaulio rekomenduojama naudoti I.C. ar M. skleistuvus su 8 ar 7 ½ numerio šratais.
Jei taikinys gerai atsidaręs viršutine dalimi ir yra nuo šaulio 30 iki 40 metrų rekomenduojama naudoti I.M. ar F skleistuvus su 7 ½ numerio šratais.

Midi taikiniai-90mm

Šoniniai taikiniai:
10-20 metrai- naudojami C. skleistuvai ir 9 ar 8 ½ numerio šratais.
20-30 metrai- naudojami I.C. ar M. skleistuvai ir 8 numerio šratais.
35+ metrai – naudojami M. ar I.M. skleistuvai su 8 ar 7 ½ šratais.

Jei taikinys gerai atsidaręs apačia, tamsiu dugnu ir yra 35+ metrų atstumu nuo šaulio rekomenduojama naudoti I.C. ar M. skleistuvus su 8 ar 7 ½ numerio šratais.
Jei taikinys gerai atsidaręs viršutine dalimi ir yra nuo šaulio 30+ metrų rekomenduojama naudoti I.M. ar F skleistuvus su 8 ar 7 ½ numerio šratais.

Mini taikiniai 60mm ar 70mm

Jiems rekomenduojama naudoti I.C. ar M. skleistuvus su smulkesniais šratais 8 ½ ar 9 numerio.

Battue taikiniai

10-30 metrai – naudojami C. ar I.C. skleistuvai su 9 numerio šratais.
30-40 metrai – naudojami I.C. ar M. skleistuvai su 8 numerio šratais.
45+metrų – naudojami M. ar I.M. skleistuvai su 8 ar 7 ½ numerio šratais.

Rabbit taikiniai

5-20 metrų- naudojami C.ar I.C. skleistuvai su 8 ar 7 ½ numerio šratais.
20- 40 metrų- naudojami I.M ar F. skleistuvai su 7 ½ numerio šratais.

Double Colored taikiniai

Šie taikiniai būna dažyti iš abiejų pusių ir yra gana atsparūs dūžiams. Jiems rekomenduoju naudoti M.-I.M. ar F. Skleistuvus su 7 ½ numerio šratais.

Ši lentelė yra gana tiksli ir paremta moksliniais tyrimais. Sačiau sunku įsivaizduoti šaulį bėgijanti po aikšteles su krūva skleistuvu ir kiekvienoje kišenėje skirtingais šoviniais, tačiau jei skleistuvai ir šoviniai suteikia jums pasitikėjimo būtinai keiskite skleistuvus. Reikia apsiriboti jums tinkamiausiu deriniu ir mažiau apie tai galvoti.

Skleistuvų pasirinkimas turi būti tvirtas ir nekeičiamas sprendimas, žinoma jei jis yra priimtas. Šioje lentelėje parodyta šratų pataikymas į apskritimą iš 37 metrų atstumo į 76 cm. apskritimą iš įvairių 12 ir 20 kalibro skleistuvų.

Susiję straipsniai

Tačiau aš visgi pasiūlyčiau dažniau apsilankyti šaudyklose ir pasitreniruoti šaudant į skriejančius taikinius. Kuo daugiau mes treniruosimės, tuo daugiau pasitikėsite savimi ir mažiau galvosite apie ne laiku pakeistą skleistuvą ar ne iš tos kišenės paimtą šovinį. Linkiu gero šaudymo ir nepamirškite treniruotis. Iki sekančio karto.

Kas yra čokai ir ką jie daro? VG Šaudymo akademija #3

Išleistas naujas žurnalo numeris!

LA.lv