Patirtis

FOTO+VIDEO. Dirbtinis, bet itin ekologiškas ančių lizdas0


 Dirbtinis ančių lizdas
Dirbtinis ančių lizdas
Nuotrauka: Kataryna Šterna

Dirbtinį ančių lizdą sukonstruoti galima iš įvairių medžiagų. Svarbiausia, kad dydis atitiktų paukščio kūno kontūrus, medžiaga būtų patvari, o konstrukcija, įskaitant stovą ir karkasą, apsaugota nuo plėšrūnų – kad negalėtų užlipti audinė.

Kiekvienas norintis gali pagaminti ir pristatyti dirbtinių lizdų klubo plotuose ar privačioje teritorijoje esančio vandens telkinio – tvenkinio, upės ar ežero – pakrantėje. Būtent tokiose vietose to daryti nedraudžia teisės aktai ir reglamentai.

Reguliariai atnaujinant lizdų medžiagas, juos remontuojant ir metai po metų prižiūrint galima žymiai padidinti vietinių ančių populiaciją. Jei be lizdų įrengimo antis dar ir lesinsite, poveikis padvigubės ir rezultatą pasiekti pavyks daug greičiau.

Dirbtinis ančių lizdas iš gluosnių vytelių

Lesinimas

Antims lesinti reikia rinktis negilų kraštą ar seklumą, kur antys linkusios laikytis. Lesinti galima kviečiais, avižomis ir kitomis grūdinėmis kultūromis, taip pat žirniais ir kukurūzais. Grūdai barstomi pakrantėse ir seklumose, ne gilesnėse nei 15 cm. Pakaks vieno maišo per savaitę. Taip primaitinti patariama jau vasaros pradžioje. Tada sezono pradžioje antys bus jau įpratusios kiekvieną vakarą nusileisti šėrimo vietoje. Jei prie lizdų laiku bus pastatyta slėptuvė, paukščiai prie jos taip pat pripras ir nesibaidys.

Apie dirbtinius ančių lizdus rašyta gana daug. Svetainėje Medzioklezurnalas.lt galima rasti straipsnių su patarimais ir įvairiomis konstrukcijomis, bet šįsyk kai kas visai neįprasto – pintas ančių lizdas.

Žinoma, retas medžiotojas pasiryžęs mokytis iš vytelių pinti tokį įdomų lizdą, bet jų galima ir užsisakyti. Dailiai padirbintas, pagamintas iš natūralių medžiagų, toks lizdas bus ir gana tvirtas. Pinti krepšiai ir baldai taip pat apdorojami impregnuojančiomis medžiagomis, beicu ar linų sėmenų aliejaus pokostu, kurie užtikrina ilgaamžiškumą. Be to, impregnavimą galima kartkartėmis atnaujinti. Taip šitoks lizdas tarnaus ilgai ir neterš aplinkos, net nukritęs nuo karkaso.

Susiję straipsniai

Šios konkrečios konstrukcijos minusas yra tas, kad jI turi tik vieną išėjimą. Jei antį, perinčią kiaušinius, užpuls vanagas ar kranklys, ji gali nesuspėti išsigelbėti. Lizde, kur abu galai yra atviri, ančiai saugiau.

PRENUMERUOKITE Žurnalą nuo balandžio 1 d. iki 2023 metų pabaigos!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.