Patirtis

FACE naujienos. Medžiotojai įsitraukia į šlapynių atkūrimą0

Naujoji Europos Sąjungos biologinės įvairovės strategija 2030 metais numato į gamtosaugos priemones labiau įtraukti visuomenę. Medžiotojai visoje Europoje jau dalyvauja įgyvendinant šiuos projektus, įskaitant įvairių rūšių laukinių paukščių dauginimosi galimybių gerinimą.

Šlapynių atkūrimas

Nors kelių rūšių vandens paukščių populiacijos mažėja, vis dėlto gausėja Europoje žiemojančių medžiojamųjų vandens paukščių rūšių. Sumažėjo ir natūralių šlapynių, todėl medžiotojų įsitraukimas į jų atkūrimą yra itin reikšmingas. Europos medžioklės ir laukinės faunos apsaugos asociacijų federacijos (FACE) biologinės įvairovės manifesto duomenų bazė rodo, kad 41 proc. iš visų su buveinių išsaugojimu susijusių projektų skirti šlapynių atkūrimui, nes šios ekosistemos atlieka svarbų vaidmenį ir mažinant klimato kaitos pasekmes. Šie projektai daugiausia apima vandens paukščiams palankių atvirų vandens telkinių kūrimą ir priežiūrą, o tai kartu suformuoja gyvenamąją aplinką ir kitiems gyviesiems organizmams. Didelį krūvį lizdus sukančių paukščių populiacijoms daro ir invaziniai plėšrūnai, pvz., mangutai, kurie labai neigiamai veikia kai kurių rūšių vandens paukščių dauginimąsi, o kontroliuoti šiuos plėšrūnus gali tik medžiotojai.

Lizdų aplinkos gerinimas

Efektyvus būdas palengvinti vandens paukščių dauginimąsi ir apsaugoti juos nuo plėšrūnų – paaukštintų vamzdinių lizdaviečių statymas vandenyje. Labai sėkmingai tokį metodą pavyko įgyvendinti Lenkijos medžiotojų asociacijai (Polski Związek Łowiecki). Su vietos gyventojų parama sėkmingai realizuotas didžiųjų ančių – Europoje gausiausios ančių rūšies – lizdaviečių statymo projektas. Panašių medžiotojų iniciatyvų yra ir kitose šalyse, pvz., Didžiojoje Britanijoje, Airijoje, Danijoje, Prancūzijoje.

Stebėsena

Susiję straipsniai

Itin svarbų vaidmenį saugant vandens paukščių rūšis atlieka jų stebėsena ir duomenų rinkimas žieduojant. Kadangi dauguma vandens paukščių rūšių yra migruojančios, jų lizdų sukimo vietos būna net už tūkstančių kilometrų nuo žiemojimo vietų, tad siekiant geriau suprasti populiacijų dinamiką, Lenkijos medžiotojų asociacija, įtraukdama medžiotojus ir ornitologus, atliko plačią žąsų žiedavimo kampaniją ir per 8 metus sužiedavo daugiau kaip 1300 paukščių. Šis projektas padėjo tirti paukščių migracijos, mirštamumo ir dauginimosi tendencijas, o tai didžiausi veiksniai siekiant sėkmingai tvarkyti rūšių populiacijas.
Tai dar vienas puikus pavyzdys, parodantis, kokį svarbų vaidmenį įgyvendinant vandens paukščių populiacijos priežiūrą ir kitas gamtosaugos priemones atlieka sėkmingas medžiotojų, mokslininkų ir gyventojų bendradarbiavimas.
target=”_blank”>Šaltinis: FACE

VIEO. Conserving the Turtle Dove – Hunters’ management must be maintained

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!


LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.