Šiais metais rugsėjo 26-28 dienomis Prahoje vyksta Europos medžioklės ir gamtosaugos federacijos (FACE) Generalinė asamblėja. Narių susirinkimo metu buvo apžvelgti pagrindiniai šiuo metu visoje Europoje medžiotojams aktualūs klausimai.
Viena iš problemų – migruojančių paukščių populiacijų mažėjimas. Daug kur sklando mitas, kad medžioklė yra pagrindinė paukščių populiacijos mažėjimo priežastis. Tačiau duomenys rodo, kad problema paliečia ne tik medžiojamųjų paukščių rūšis, bet ir ne medžiojamąsias rūšis. Viena iš rūšių, kurių populiacija mažėja, yra paprastoji tuopa (Streptopelia turtur). Kaip atkreipia dėmesį Ispanijos atstovė, naudojant tinkamus valdymo būdus, įskaitant medžioklę, purplelių populiaciją pavyko net padidinti. Migruojantiems paukščiams didžiausią grėsmę kelia ne medžioklė, o tinkamų buveinių mažinimas.
Ką eiliniams Lietuvos medžiotojams duoda darbas Europos medžioklės organizacijose?
Stambiųjų mėsėdžių valdymo klausimas vis dar aktualus. Europos Komisija planuoja peržiūrėti iki šiol galiojusias griežtas vilkų apsaugos sąlygas.
Taip pat jau galiojantis švino šratinių šovinių draudimas. Akivaizdu, kad ateityje tai virs visišku švino šovinių uždraudimu – sustabdyti šio pokyčio bus neįmanoma. Tiesa, aptarti pereinamuosius laikotarpius svarbu, nes šis sprendimas sukels problemų ne tik medžiotojams ir sportiniams šauliams, bet ir amunicijos gamintojams.
Europos Sąjungos šaunamųjų ginklų reglamentas peržiūrimas siekiant pagerinti ginklų gabenimo ir prekybos tarp Europos šalių procesą.
Taip pat nereikėtų pamiršti ligų – afrikinio kiaulių maro ir paukščių gripo. Kaip žinia, neseniai Švedijoje užfiksuotas pirmasis afrikinio kiaulių maro atvejis. Nuo pirmojo stebėjimo liga dėl žmogaus sukeltų sąlygų išplito į kelias šalies vietas. Taip pat reikalaujama, kad Europos šalys pateiktų individualius AKM kovos planus.
Vyksta diskusijos dėl Gamtos atkūrimo įstatymo įvedimo. Tyrimai rodo, kad didžiausią grėsmę smulkiųjų medžiojamųjų gyvūnų ateičiai kelia tinkamų buveinių nykimas. Į šį procesą svarbu įsitraukti ir medžiotojams, nes tuo atveju, jei šis įstatymas bus įgyvendintas nepakankamai efektyviai, Europos Komisija norės pažangią nepagrįstai suaktyvintą gamtos apsaugos politiką. Tai savo ruožtu greičiausiai sukels daugiau medžioklės draudimų ateityje. Norint pasiekti visapusiškesnį rezultatą, į darbo procesą būtina įtraukti ne tik medžioklės, bet ir žemės ūkio, žuvininkystės, energijos gamybos industrijas.
Šiais metais prie FACE prisijungė nauja valstybė narė – Ukraina. Dėl Rusijos pradėto plataus masto karo medžioklė šioje šalyje sustabdyta antrus metus. Dėl to Ukraina tapo įvairių ligų, tokių kaip afrikinis kiaulių maras, pasiutligė, plitimo epicentru. Dėl karo buvo sunaikinti miško plotai, nukentėjo saugomos rūšys, buvo sužaloti ir žuvo gyvūnai. Nuo karo pradžios medžiotojai aktyviai dalyvavo krašto gynyboje. Šiuo metu Ukrainos gynybos pajėgos taip pat yra sukūrusios kelis medžioklės dalinius. Ukrainos medžiotojų asociacija ragina toliau remti ukrainiečius kovoje su okupantais.
ℹ️Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija yra FACE narė nuo 2004 metų, todėl LMŽD atstovai aktyviai dalyvauja asamblėjos diskusijose bei sprendinų priėmime. 🌿