Medžioklės reikmenys

Evoliucija. Termovizoriaus Pulsar Accolade 2 LRF XP50 PRO apžvalga0

Nuotrauka: iš archyvo

Pulsar Accolade 2 LRF XP50 PRO su lazeriniu tolimačiu – dar vienas naujas termovizorius, kurį buvo numatyta pristatyti taip ir neįvykusioje parodoje IWA 2021. Šiuose žiūronuose yra naujas rekordinio jautrumo 640 × 480 pikselių šiluminis jutiklis, galintis atskirti temperatūros skirtumus, mažesnius nei 25 tūkstantosios laipsnio dalys. To užtenka, kad elnio ragus už 40–50 m aplinkiniame fone būtų galima ir įžiūrėti, ir net šiek tiek įvertinti. Termovizorių galima įsigyti įmonės Omicron internetinėje parduotuvėje Ieskaties.lv, kaina – 4700 eurų.

Nuotrauka: iš archyvo

PRO

Kadangi į termovizorių žiūrima abiem akimis, jos taip nepavargsta, o smegenims vaizdas atrodo didesnis, aiškesnis ir natūralesnis nei žiūrint per monoklį. Tai pagrindinis Accolade 2 PRO privalumas, dėl kurio galima pakęsti tokį netobulumą kaip šiek tiek nepatogūs gabaritai – mase termovizorius praktiškai nesiskiria nuo praeitame numeryje apžvelgto monoklio Pulsar Helion 2 XP50 PRO. Abu įrenginius išbandėme vasario pabaigoje, vienu metu, todėl galime palyginti.

Accolade 2 PRO irgi pasiekė naujas rekordiškai jautrus šiluminis jutiklis, kuris aplinkiniame fone gali atskirti temperatūros skirtumus, mažesnius nei 25 milikelvinai (tūkstantosios laipsnio dalys). Šis parametras, vadinamasis NETD, prieš metus išbandyto Accolade 2 buvo mažesnis nei 40 milikelvinų. Taigi, jutiklio jautrumas praktiškai padvigubėjo, o gamintojas tvirtina, kad elnio dydžio gyvūną juo galima įžiūrėti už 1,8 km.

Neskaitant naujojo šiluminio jutiklio ir magnio lydinio korpuso (anksčiau jis buvo iš polimerų), niekas pernelyg nepasikeitė. Jutiklio raiška liko tokia pati kaip Accolade 2 – 640 × 480 pikselių, kiekvienas – 17 mikronų dydžio, nors ne kiekvienas konkurentas gali tokiu pasigirti. Nepakitęs liko ir AMOLED ekranas, kurio raiška – taip pat 640 × 480 pikselių. Tokia pati vidinė atmintis (16 GB) ir IPS7 akumuliatorius (6400 mAh). Vizualiai žiūronai PRO skiriasi tik tamsiai mėlynais valdymo mygtukais viršuje.

Laikome rankose

Iš išvaizdos – įprasta kvadratinė „plyta“ užapvalintomis briaunomis. Žiūronai primena nedidelę, bet storą knygą kietais viršeliais, kurią lengva įsimesti į medžioklinės striukės kišenę. Solidus magnio korpusas – neperšlampamas pagal IPX7 standartą. Vis dėlto masyvi išvaizda apgaulinga – Accolade 2 PRO sveria maždaug tiek pat, kiek monoklis Helion 2 PRO, tad juos galima laisvai valdyti viena ranka.

Viršutinėje korpuso dalyje yra penki įrengti valdymo mygtukai, išdėstyti pliuso forma, juos labai patogu pasiekti pirštais. Viduryje – meniu mygtukas, kairėje – įjungimo, o dešinėje – nuotraukų ir filmavimo mygtukas. Kiti du mygtukai skirti naviguoti, jais valdomas lazerinis tolimatis, perjungiamas didinimas, keičiamas ekrano spalvų režimas ir vaikštoma meniu. Kairiajame šone po guminiu dangteliu yra USB jungtis, tad žiūronus galima prijungti prie kompiuterio ar išorinio maitinimo bloko.

Kitais atžvilgiais – žiūronai kaip žiūronai. Okuliarų ryškumas reguliuojamas juos sukant – kaip ir įprastų žiūronų, o didelis dantytas ratukas tarp okuliarų reguliuoja jutiklį. Jeigu okuliarai atrodo per platūs ar per siauri, užteka tvirtai suimti juos pirštais ir pastumti į šoną.

Nuotrauka: iš archyvo

Įjungiame

Paspaudus kairįjį mygtuką po 3–4 sekundžių ekrane pasirodo užrašas Pulsar. Kaip įprasta Pulsar gaminiams, yra mažasis ir didysis meniu. Mažajame reguliuojamas didinimas, ryškumas ir kontrastas, didžiajame – visa kita, įskaitant vaizdo spalvų režimą, pačių žiūronų nustatymus ir belaidį ryšį.

Po meniu vaikštoma mygtukais, juos trumpiau ar ilgiau spustelint. Mygtukais galima įjungti daug funkcijų, net ir neinant į meniu. Paprastai tariant, trumpu spustelėjimu kas nors pasirenkama, o ilgu – įjungiama, išjungiama ar perjungiama.

Kairysis mygtukas, įjungimas / išjungimas. Trumpu spustelėjimu įjungiamas įrenginys (arba ekranas, jeigu šis buvo išjungtas) ir kalibruojamas šiluminis jutiklis, ilgu – įrenginys išjungiamas.

Dešinysis mygtukas, įrašymas. Trumpu spustelėjimu fotografuojama arba pradedamas (pristabdomas) filmavimas. Ilgai paspaudus perjungiama tarp fotografavimo ir filmavimo režimų.

Viršutinis mygtukas. Trumpu spustelėjimu įjungiamas lazerinis tolimatis ir matuojamas atstumas. Ilgai paspaudus: 1) kai tolimatis įjungtas – perjungiama į skenavimo režimą; 2) kai tolimatis neįjungtas – perjungiama ekrano spalvų paletė tarp pagrindinės White Hot ir tuo metu parinktos.

Apatinis mygtukas. Trumpu spustelėjimu įjungiamas didinimas, trimis žingsniais pasiekiame 20 kartų, tada grįžtame į 2,5 karto. Ilgai paspaudus perjungiami jutiklio režimai pagal stebėjimo sąlygas („Miškas“, „Uolos“, „Identifikacija“).

Centrinis mygtukas, meniu. Trumpais spustelėjimais galima vaikščioti mažajame meniu, kuriame nustatomas vaizdo ryškumas, kontrastas ir galima pasirinkti didinimą keisti nuosekliai. Ilgu paspaudimu įeinama į didįjį meniu.

Žiūronus naudojantis Wi-Fi ryšiu ir nemokama programa StreamVision bei 8 skaitmenų slaptažodžiu galima susieti su telefonu, kuris svečio režimu tampa papildomu žiūronų ekranu, o šeimininko režimu – nuotolinio valdymo pulteliu. Maloni smulkmena – prijungus Accolade 2 PRO prie kompiuterio USB laidu, kraunama ir baterija.

Pirmieji įspūdžiai

Žiūrėti per žiūronus abiem akimis daug patogiau nei viena akimi per monoklį, nes vaizdas atrodo gerokai didesnis ir geriau suvokiamas. Be to, naudojant ilgesnį laiką akys mažiau pavargsta. Vaizdo kokybę galima apibūdinti kaip kartu išbandyto Helion 2 PRO – ji labai maloni ir pakankamai subtili, kad už 50–60 m įžiūrėtum stovinčio Audi emblemą. Padeda ir įjungiama Image Detail Boost, kuri paryškina matomus objekto kontūrus. Kaip ir Helion, nereikia pamiršti reguliuoti jutiklio aštrumo dantytu ratuku tarp okuliarų.

Nuotrauka: iš archyvo

Būnant miške geriau pasirinkti jutiklio režimą „Miškas“ (su eglutės simboliu), kuris praverčia, kai temperatūros skirtumai tarp lapų ar žolės fono ir objektų nėra dideli. Karštu oru ar mieste geriau rinktis režimą „Uolos“, o sniege ar rūke – „Identifikacija“ (akies simbolis).

Pagrindinis spalvų režimas – White Hot, kuriame šiltesnės vietos atrodo baltos, Hot Black atvirkščiai – šiltesnės sritys juodos. Kaip visada, patiko Hot Red, kuris pilkame fone šiltesnes vietas perteikia geltona ar oranžine spalva, arba Rainbow, kuris daro tą patį žydrame fone. Įrenginys kartkartėmis trekšteli ir vaizdas akimirką pakimba – taip automatiškai kalibruojasi šiluminis jutiklis, kad išlygintų vaizdo fono temperatūrą ir pašalintų smulkius vaizdo trūkumus.

Su Accolade 2 PRO galima fotografuoti ir filmuoti trumpus vaizdo įrašus, kurie saugomi vidinėje 16 GB atmintyje ir gali būti perkelti į kompiuterį USB laidu. Vidinėje žiūronų atmintyje telpa daugiau kaip 8 valandos vaizdo įrašų arba per 100 tūkst. nuotraukų, bet jos – tik keliasdešimties kilobaitų dydžio. Norint kokybiškesnio vaizdo, geriau įrenginį montuoti ant stabilaus stovo ar tvirtai statyti ant nejudančio pagrindo. Yra ir garso įrašymo funkcija, tik ji įjungiama meniu. Vaizdas žiūronų ekrane atrodo daug geriau nei kameros darytos žemos raiškos nuotraukos.

Padidinus daugiau kartų, vaizdas tampa akivaizdžiai miglotesnis, nors šiek tiek padeda ryškumo mygtukas – savo darbą daro subtilusis jutiklis. Patraukus žiūronus nuo akių, tamsoje kelias sekundes po to visiškai nieko nematyti, o nuo okuliarų atsispindinti ekrano šviesa gali išgąsdinti atsargesnį gyvūną.

Vis dėlto greta padėjus Helion 2 PRO ir Accolade 2 PRO, žiūronų vaizdas atrodo kiek miglotesnis – justi, kad Helion turi geresnį 1024 × 768 pikselių ekraną. Tačiau dėl didelio, plataus vaizdo žiūrėti per Accolade vis tiek yra patogiau. Smagu buvo klausytis, kaip abu kompanionai šalia ginčijosi, kuris kurią kamerą mieliau imtų.

Nuotrauka: iš archyvo

Lauke

Bandymo sąlygos tokios pačios kaip praeitame numeryje su Helion 2 PRO: vasario pabaiga, maždaug 12–14 °C šalčio ir tauriųjų elnių šėrykla aptvertoje teritorijoje už 42 m. Tokiu atstumu gerai matyti smulkios krūmų ir eglių šakelės. Nereikėjo ilgai laukti, kol pasirodė elniai su visais ragais.

Klasikinis klausimas, užduodamas daugumos potencialių termovizoriaus pirkėjų, – ar su juo galima įžiūrėti ir elnio ragus? Trumpai tariant – taip, net iš 40–50 m galima šį tą įvertinti. Prieš metus, bandydami Accolade 2 su 40 milikelvinų jutikliu, tauriojo elnio trofėjaus kontūrus galėjome įžiūrėti iki 100 m atstumu, bet kuo toliau, tuo labiau jie liejosi su krūmų fonu. Tačiau su naujuoju 25 milikelvinų jutikliu galima atskirti pateles nuo jaunų iešmaragių plonais rageliais, taip pat įvertinti vyresnių elnių ragų kontūrus. Deja, didesniu atstumu ragų apžvelgti neišeina.

Kaip ir su Helion 2 PRO, ragams įžiūrėti daug geresni klasikiniai nespalvoti režimai – arba Hot Black (juodi), arba White Hot (balsvi) ragų kontūrai. Be to, atstumas vis dėlto nėra labai didelis, o ragai geriau įžiūrimi tada, kai yra koks nors fonas, – ar kitų elnių kūnai, ar vėsesni krūmai. Šia kamera darytos nuotraukos dėl 640 × 480 ekrano atrodo grūdėtesnės negu Helion.

Pavadinimas – LRF. Lazerinis tolimatis

Nepaneigiamas įrenginio pranašumas – integruotas lazerinis tolimatis, kuris teoriškai gali išmatuoti 1 km atstumą. Vis dėlto jo efektyvumas priklauso ir nuo oro sąlygų, ir nuo taikinio gebėjimo atspindėti, pavyzdžiui, lyjant, sningant ar per rūką tolimatis veikia prasčiau, o maksimalų atstumą turbūt galima išmatuoti tik iki didelio nejudančio objekto.

Maždaug taip buvo ir per bandymą: nustatytas atstumas nuo molo iki švyturio yra 910 m, iki metalinio plūduro – 527 m, o iki plaukiančio vandens paukščio – 62 m. Po poros vakarų rūke tolimatis niekaip nenorėjo nustatyti atstumo iki stirnos, nors anksčiau jas gaudė net iš 300–400 m. Tolumoje tamsiu lauko pakraščiu lėtai ėjo du briedžiai. Tiek toli tolimatis netraukia – ir nenuostabu, nes jie buvo toliau kaip už kilometro. Bet pamatyti briedžius galėjome!

Nuotrauka: iš archyvo

Išvados

Naujasis 25 milikelvinų šiluminis jutiklis su integruotu lazeriniu tolimačiu, perteikiantis platų, lengvai įžiūrimą binokuliarų vaizdą, yra labai patogi kombinacija, kuriai galima atleisti nerangokus korpuso kontūrus. Iš išvaizdos Accolade 2 PRO yra apgaulingas, nes svoriu nesiskiria nuo monoklio ir prireikus gali būti patogiai valdomas viena ranka. Norėtųsi tik didesnės raiškos ekrano kaip „pusbrolio“ monoklio Helion 2 PRO, tačiau žiūrėti per šiuos žiūronus vis tiek patogu.

Specifikacija

Objektyvo skersmuo, šviesingumas 50 mm, F/1,2
Skaitmeninis didinimas 2,5–20 k.
Jutiklio raiška 640 × 480
Jutiklio pikselio dydis 17 μm
Jutiklio šiluminis jautrumas (NETD) <25 mK Ekrano raiška AMOLED, 640 × 768 Maksimalus stebėjimo atstumas (elnio dydžio gyvūnui) 1800 m Matymo laukas 21,8 m Akumuliatorius IPS7, ličio jonų, 6400 mAh Veikimo temperatūra nuo −25 iki +50 °C Veikimo trukmė, kai temp. 22 °C 9 h Vaizdo raiška, formatas 640 × 480, .jpg, .avi Vidinė atmintis 16 GB, >8 h įrašo / 100 000 nuotr.
Matmenys 164 × 130 × 64 mm
Svoris su akumuliatoriumi 0,7 kg

Pliusai ir minusai

Susiję straipsniai

+ 25 milikelvinų jutiklis ir didelis, aiškus binokuliarų vaizdas – labai patogi kombinacija
+ Tauriojo elnio ragus galima atpažinti ir įvertinti 40–50 m atstumu
+ Pliuso forma išdėstytus valdymo mygtukus patogu apčiuopti tamsoje
+ Patogesnis nei atrodo, nes masyvi išvaizda apgaulinga
+ Integruotas lazerinis tolimatis
− Korpuso kontūrai kiek stambesni nei monokuliarinės kameros
− Ne itin aukštos raiškos ekranas
− Padidintas vaizdas susilieja į „pikselių rūką“
− Tamsoje nuo okuliarų atsispindi šviesa

Nepavyko prenumeruoti metams? Prenumeruokite nuo vasario 2 d. iki metų pabaigos!

LA.lv