2024 m. rugpjūčio 24 d. Pärnu (Estija) vyko kasmetinis elnių kvietimo čempionatas, kuriame dalyvavo aštuoni dalyviai iš Baltijos šalių. Į šį įdomų renginį susirinko medžiotojai ir gamtos mylėtojai, kurie su entuziazmu stebėjo dalyvių varžybas, imituojančias tauriųjų elnių rujojimą.
Dalyvių techniniai įgūdžiai
Čempionato tikslas buvo patikrinti dalyvių gebėjimą imituoti tauriųjų elnių šauksmus rujos metu. Konkurso nugalėtoju tapo tas, kuris sugebėjo profesionaliausiai ir techniškiausiai atkartoti visus elnių baubimo niuansus ir įtikinamai papasakoti žiuri apie elnių gyvenimą rujos metu. Kiekvienas dalyvis pasirodė trijose disciplinose, kurios buvo nustatytos prieš pat konkurso pradžią. Šiais metais dalyviai turėjo pademonstruoti savo įgūdžius trijose disciplinose:
1. Naujojo elnio balsas – šioje disciplinoje dalyviai turėjo imituoti jauno elnio jauniklio balsą. Jauni buliukai išsiskiria ypatinga energija ir ne tokiu ryškiu, bet aukštesniu ir aiškesniu balsu, kuris skiriasi nuo vyresnių ir labiau patyrusių gyvūnų skleidžiamų garsų. Šiai disciplinai reikia preciziškai tiksliai moduliuoti garsą, kad būtų perteiktos jauno gyvūno savybės.
2. Suaugęs elnias su haremu – šioje disciplinoje dalyviai turėjo atskirti tris dalis: suaugusio buliaus atėjimą į rujos ganyklą, garsus, kuriais elnias vejasi patelės, jauno buliaus išstūmimą, rujos šauksmą, skirtą haremo apsaugai, jo bendravimą su haremu ir galiausiai suaugusio buliaus šauksmą, kuriuo jis demonstruoja savo dominavimą. Šiam spektakliui reikėjo ne tik techninio tikslumo, bet ir emocinio gilumo, kad žiūrovams būtų perteikta elnio patirtis ir galia.
3. Dviejų suaugusių patinų pokalbis – šioje disciplinoje reikėjo pavaizduoti du skirtingus suaugusius elnius, bendraujančius tarpusavyje. Dalyviai turėjo pademonstruoti gebėjimą tiksliai imituoti dviejų skirtingų gyvūnų balso tembrą ir išraiškas, dažnai atspindinčias dviejų bendraamžių kovą dėl dominavimo. Tai buvo ypač sudėtinga disciplina, reikalaujanti didelio meistriškumo ir supratimo apie tauriųjų elnių elgseną laukinėje gamtoje.
Kiekvienas dalyvis, paeiliui išsitraukęs numerį, išeidavo į sceną, kur turėjo atlikti pasirodymą per griežtai nustatytą laiką: dvi minutės – dviejų jaučių dvikovai ir viena minutė – kitiems balsams. Kaip įprasta tokio pobūdžio konkursuose, vertinimas vyko be žiūrovų plojimų, kad komisija galėtų objektyviai įvertinti kiekvieną pasirodymą. Šiemet žiuri sudarė keturi nariai, vienas iš jų – Raimo Jansons, patyręs tarptautinis teisėjas iš Latvijos.
Nugalėtojai ir pasirodymai
Šių metų Estijos čempionu tapo patyręs Innaras Uusas, pademonstravęs puikią techniką ir įgūdžius. Antroji vieta atiteko Ryčiui Andriuškevičiui iš Lietuvos, o trečiąją vietą užėmė Andresas Maripuu iš Estijos.
Latvijai atstovavo du dalyviai – Emīls Āboliņš ir Kaspars Āboliņš, užėmę atitinkamai 6 ir 8 vietas. Nors šį kartą jiems nepasisekė užimti aukščiausių vietų, jie pasirodė garbingai ir garbingai atstovavo savo šaliai.
Renginio uždarymas ir tradicijų puoselėjimas
Pabaigoje dalyviai ir žiūrovai sėkmingą renginį atšventė tradicine burelio ceremonija, kurios metu visi nugalėtojai susivienija į bendrą burelį, kuris tradiciškai užbaigia burelių čempionatą. Tokie čempionatai ne tik stiprina ryšius su medžiotojų bendruomene, bet ir išsaugo bei propaguoja tradicinius medžioklės įgūdžius ir kultūrą Baltijos regione.
Estijoje, Lietuvoje ir Latvijoje vykstantys elnių kvietimo čempionatai įrodo, kad ši tradicija yra gyva, pritraukdama vis daugiau dalyvių ir žiūrovų iš įvairių šalių. Medžioklės kultūra, glaudžiai susijusi su gamtos ir jos grožio vertinimu, čia puoselėjama aukščiausiu lygiu.
Kaip sumedžioti elnią? Elnių kvieslio PATARIMAI. Pokalbiai apie medžioklę #59
Patogu ir greita! Prenumeruokite arba pirkite žurnalą internetu!