Patirtis

Estijoje didėja lūšių populiacija. Ar jie nebesibijo žmogaus? Užfiksuoti įspūdingi kadrai!0

Ekrano nuotrauka iš vaizdo įrašo

Martin Piispea yra gamtos gidas ir fotografas iš Estijos, kuris specializuojasi Eurazijos lūšių stebėjime ir fotografavime. Jis vadovauja įmonėms „Gran Treks“ ir „Lynx Tours“, organizuodamas ekskursijas į Lahemos nacionalinį parką, kur dalyviai gali stebėti lūšį jos natūralioje aplinkoje.

Savo Facebook ir Instagram paskyrose jis dalijasi lūšių nuotraukomis ir vaizdo įrašais iš Lahemos nacionalinio parko, įskaitant neseniai paskelbtą įrašą, kuriame matomi du Eurazijos lūšiai.

Vaizdo įraše matomos dvi drąsios lūšys, kurios akivaizdžiai nebijo žmonių.

Jis taip pat aktyviai veikia X platformoje (anksčiau žinomoje kaip Twitter), kur skelbia informaciją apie savo gamtos stebėjimus bei miško kamerų naudojimą sekant įvairių paukščių lizdus.

Be to, jo Flickr paskyroje galima rasti daugiau nei 100 nuotraukų, kurios atspindi jo gamtos stebėjimo patirtį ir fotografavimo įgūdžius.

Apskritai Martinas Piispea yra puikus gamtos gidas ir fotografas, kuris prisideda prie žinių apie Estijos laukinę gamtą, ypač lūšis, skleidimo ir suteikia unikalią galimybę jas stebėti natūralioje aplinkoje.

Lūšių situacija Estijoje – apsauga ir tvarus valdymas

Estija yra viena iš nedaugelio Europos šalių, kur vis dar išlikusi stabili, bet gana nedidelė Eurazijos lūšių (Lynx lynx) populiacija – apie 500–600 individų. Šie plėšrūnai dažniausiai aptinkami Lahemos, Soomaa ir Alutaguzės nacionaliniuose parkuose, kuriuose jie turi pakankamai erdvės ir ramybės.

Nors Estijoje lūšys yra saugoma rūšis, jų populiacijai grėsmę kelia buveinių nykimas, intensyvus miškų kirtimas ir kelių plėtra, dėl kurios didėja susidūrimų su transporto priemonėmis rizika. Todėl medžioklė tampa svarbia populiacijos valdymo priemone, padedančia išlaikyti ekosistemų pusiausvyrą ir užtikrinti sveiką lūšių skaičių.

Gamtos tyrinėtojai ir fotografai, tokie kaip Martinas Piispea, skatina visuomenės susidomėjimą lūšių apsauga, padėdami geriau suprasti šių paslaptingų plėšrūnų gyvenimą ir jų svarbą gamtai.

Lūšių situacija Lietuvoje – apsauga ir populiacijos atkūrimas

Lietuva yra viena iš šalių, kur Eurazijos lūšių (Lynx lynx) populiacija per pastaruosius dešimtmečius patyrė didelius pokyčius. Nors XX a. viduryje lūšis buvo beveik išnykusi, kryptingos apsaugos priemonės ir medžioklės apribojimai lėmė jos palaipsnį sugrįžimą. Šiuo metu Lietuvoje gyvena apie 200–300 individų, daugiausia Aukštaitijos, Dzūkijos ir Žemaitijos regionuose, kur išlikę didžiausi miškų plotai.

Pagrindinės grėsmės lūšims – miškų kirtimas, žemės ūkio plėtra ir kelių infrastruktūros plėtimas, kurie riboja jų gyvenamąją erdvę ir didina susidūrimo su transporto priemonėmis riziką.

Norint išlaikyti sveiką populiaciją, svarbios ne tik apsaugos priemonės, bet ir tvarus populiacijos valdymas, kur kontroliuojama medžioklė gali tapti veiksminga priemone pusiausvyrai palaikyti. Ji padeda išvengti per didelio populiacijos augimo ir sukuria geresnes sąlygas stipriausioms individėms.

Dėl gamtos tyrinėtojų ir entuziastų vis aktyviau vykdomų stebėjimų, lūšių tyrimai Lietuvoje tampa vis reikšmingesni. Visuomenės susidomėjimas šiomis paslaptingomis plėšrūnėmis didėja, skatinant supratimą apie jų vaidmenį ekosistemoje ir būtinybę užtikrinti ilgalaikį žmonių ir gamtos sambūvį.

Lūšių armija Zarasų regione? Miško kamera užfiksavo neįprastus kadrus

Naujausias žurnalo numeris jau čia!

Susiję straipsniai

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv