Yra tokių trofėjų, kurie verčia susimąstyti, ieškoti paaiškinimo ir sukelia įvairių nuomonių. Šį kartą tai du jauni stirninai labai neįprastais ragais. Visi sutinka, kad abiem stirninams tai buvo pirmieji visaverčiai ragai. Skiriasi vertinimas – perspektyvus ar vis dėlto selekcinis?
Pirmasis buvo sumedžiotas 2021 metais. Buvo vėlus vakaras ir prieblandoje atrodė, kad tai selekcinis egzempliorius, tačiau iškart apžiūrėjus kilo įtarimų. Net jei tai tikrai būtų nestandartinis stirninas, vis tiek gaila, nes su branda ragai kasmet būtų vis įdomesni.
Antrasis stirninas buvo rastinukas. Kokia buvo mirties priežastis, sunku pasakyti, bet jo kūnas gulėjo žolėje, miško proskynos pakraštyje. Gyvūnas žuvo greičiausiai prieš dieną. Ragai iškart patraukė mano dėmesį. Jie nebuvo simetriški, bet labai įdomūs. Abu atvejai iškart susisiejo atmintyje ir kilo mintis, kad turi būti kažkokia priežastis, kad pirmieji ragai formuojasi būtent taip.
Tai, kad ragai yra pirmieji, yra mano prielaida ir naujojo Latvijos medžiotojų sąjungos trofėjų eksperto Tomo Poškaus įvertinimas. „Tai neabejotinai buvo labai perspektyvus stirninas. Toks, kuris būtų turėjęs labai didelius ir masyvius ragus. Tai rodo šakų išsidėstymas ir simetrija. Jei jie būtų asimetriški, galima būtų galvoti apie kokią nors ligą ar ragų pagrindo traumą, bet priekinės šakos forma yra beveik vienodos. Užpakalinės šakos taip pat panašios. Nieko tokio, kad viskas gumbuota, svarbiausia simetrija“, – teigė T. Poškus.
Naujasis ekspertas įsitikinęs, kad tai tikrai pirmieji ragai. Šią versiją patvirtina ir apatinio žandikaulio įvertinimas. Vyr. tarptautinis trofėjų ekspertas ir Latvijos medžiotojų sąjungos vadovas Jānis Baumanis pridūrė: „Abu stirninai jauni. Konkretus žandikaulis yra 1,5 metų amžiaus stirnino. Negaliu tvirtinti, kad iš šių egzempliorių ateityje būtų susiformavę kas nors puikaus. Jei didesniems tai pirmieji ragai, tai gali būti, kad ateityje užaugtų masyvūs, didelio svorio ir tūrio. Tačiau sunku spręsti, kokia būtų jų forma.“
Ir kiti apklaustieji bei stirnų medžioklės ekspertai nurodė, kad abu šie stirninai yra jauni ir ateityje būtų buvę įdomūs bei dideli trofėjai. Ar jiems išaugtų taisyklingos formos ragai su trimis šakomis abiejose pusėse, pasakyti esą sunku, bet visi sutiko su tuo, kad trofėjai galėtų būti verti dėmesio. Išvadas kiekvienas daro remdamasis savo patirtimi ir populiacijos valdymo strategija konkrečiuose medžioklės plotuose.
Net jei pagal visus kanonus tokius jaunus stirninus reikėtų laikyti selekciniais, patinus tokiais pirmaisiais ragais galima ir pataupyti, pažiūrėti, kas užaugs kitais metais ir dar po metų. Tai neturės didelio poveikio populiacijos kokybei. Teigiamas dalykas yra tai, kad, skirtingai nei tauriųjų elnių atveju, aktyviai medžiojant selekcinius egzempliorius mažais rageliais, stirnų trofėjų kokybę konkrečioje vietoje galima būtų pagerinti per 5–6 metus.
Jei norima pasiekti rezultatų, rekomenduojama stirnoms pasiekiamose vietose pastatyti druskos stulpus. Tai padės išauginti gražesnius, didesnius trofėjus tose vietose, kur dirvožemyje yra ne tiek daug mineralinių medžiagų. Kolega latvis J. Baumanis sakė, kad pagal statistiką geriausi stirnų trofėjai yra Žiemgaloje, kur plyti dideli žemės ūkio plotai, o dirvožemyje daug kalcio. Ši mineralinė medžiaga labai reikalinga gyvūnams, kuriems kiekvienais metais reikia užsiauginti naujus ragus. Iš dirvožemio ji patenka į augalus, o vėliau – į gyvūno organizmą. Vietovėse, kuriose dirvožemis skurdus, druskos papildai reikšmingai pagerintų elnių, briedžių ir stirnų trofėjų kokybę.
Išleistas naujas žurnalo numeris!