Patirtis

Daugiau nei 300 gyvūnų mėginių cheminio užterštumo tyrimui0

Nuotrauka: Kataryna Štetrna

Šį pavasarį Lietuvoje pirmą kartą vyko bebraviečių tvarkymo renginys Šilalės Bebras 2022, kurioje dalyvavo 21 medžiotojų komanda. Jos metu mokslinio tyrimo projektui buvo paimti visų 143 sumedžiotų bebrų audinių mėginiai.

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Medžioklėtyros laboratorijos vadovas Artūras Kibiša pasakojo, kad priemonėje dalyvavo didelė specialistų komanda. „Labai džiaugiamės, kad turėjome galimybę vienu metu gauti tokį didelį kiekį mėginių. Esame dėkingi medžiotojams! Šiais metais bebrų kepenų ir audinių mėginius ėmėme ir kitur.

Iš viso apdorota daugiau nei 300 gyvūnų mėginių iš septynių–aštuonių rajonų“, – sakė mokslininkas ir paaiškino, kad šie mėginiai bus tiriami įgyvendinant bendrą Varšuvos gamtos mokslų universiteto (Lenkija) ir Lietuvos mokslininkų projektą.

Dr. biol. A. Kibiša sakė, kad mokslininkai norėtų išsiaiškinti, koks yra gyvūnų audinių cheminis užterštumas vietovėse, kuriose vykdoma intensyvi žemės ūkio veikla, naudojant šiuolaikines trąšas. „Teršalai kaupiasi gyvūnų organizmuose. Yra keletas elementų, kurie savaime nėra pavojingi, tačiau sudaro gana nuodingus junginius. Kokių rezultatų sulauksime, kol kas nežinoma, tačiau norime suprasti mineralinių trąšų ir pesticidų poveikį gyvūnams įvairiose Lietuvos vietose“, – teigė mokslininkas.

Susiję straipsniai

Paklaustas, ar šį kartą buvo paimti ir raumenų audinių mėginiai, siekiant nustatyti bebrų trichineliozę, A. Kibiša pripažino, kad šį klausimą užduoda daugelis, tačiau šio projekto tikslai yra kiti: „Kitą kartą atliksime ir šį tyrimą, nes šis klausimas medžiotojams ir visuomenei tikrai atrodo svarbus!“

Naujasis žurnalo priedas jau prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.