Patirtis

Dabar jau prie Marijampolės pastebėtas lokys! Tai dar vienas įspėjimas apie plintančią lokių populiaciją0

Trečiadienį, birželio 25 dieną, Sūduvos medžiotojų sąjunga pranešė apie naują rudojo lokio pastebėjimą. Šį kartą gyvūnas užfiksuotas Buktos miške, esančiame Marijampolės savivaldybėje, vos už šešių kilometrų nuo Liudvinavo.

Vietos medžiotojai informavo, kad lokys buvo pastebėtas anksti ryte, kai judėjo per tankią miško teritoriją. Kol kas nėra duomenų, kad gyvūnas būtų artėjęs prie gyvenamųjų vietovių. Tačiau gyventojai raginami išlikti budrūs ir imtis atsargumo priemonių, ypač leidžiantis į rytinius ar vakarinius pasivaikščiojimus. Buktos miškas yra mėgstama poilsio vieta, todėl rekomenduojama nepalikti maisto atliekų gamtoje ir nedelsti pranešti apie pastebėtus laukinius gyvūnus.

Lokiai tampa vis dažnesniu iššūkiu visoje Lietuvoje

Naujausias atvejis Marijampolėje tik dar kartą patvirtina, kad lokių judėjimas plečiasi į naujus regionus. Vienas ryškiausių šių metų incidentų įvyko birželio viduryje, kai lokys buvo pastebėtas Vilniuje ir jo apylinkėse. Birželio 14 ir 15 dienomis gyvūnas klaidžiojo tarp gyvenamųjų namų Avižieniuose, o vėliau naktį pasirodė Ukmergės gatvėje. Dar po kelių dienų jis užfiksuotas Riešėje. Po šių įvykių specialistai patvirtino, kad tai buvo jauna maždaug dvejų metų patelė, kuri vėliau pati grįžo į miškingas vietoves.

Tuo metu Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija kreipėsi į Aplinkos apsaugos departamentą ir Laukinių gyvūnų globos centrą su prašymu skubiai reaguoti. Anot medžiotojų, mieste pasiklydęs ir stresą patiriantis lokys gali būti pavojingas tiek sau, tiek aplinkiniams. Kadangi nei medžiotojai, nei gyventojai neturi teisės imtis veiksmų, net kai gyvūnas kenčia, buvo akcentuota būtinybė sukurti aiškią veiksmų schemą tokiems atvejams.

Lokiai pastebimi ir Molėtų rajone

Be sostinės ir Marijampolės, apie lokių buvimą pastaruoju metu taip pat pranešta ir iš Molėtų rajono. Šiame regione užfiksuota keletas atvejų, kai gyventojai ar medžiotojai matė lokių pėdsakus arba tiesiogiai susidūrė su gyvūnu. Nors dažniausiai lokiai vengia žmogaus, šiuo laikotarpiu jų elgsena tampa mažiau prognozuojama.

Kodėl dabar lokiai tokie aktyvūs

Šiuo metu vyksta lokių ruja. Tai metas, kai patinai aktyviai ieško patelių ir dėl to gali įveikti didelius atstumus. Vienos nakties metu jie gali nueiti keliasdešimt kilometrų, kirsti kelius, laukus ir net pasirodyti miestų pakraščiuose. Šiuo laikotarpiu gyvūnų elgsena tampa drąsesnė. Jie stipriau reaguoja į kvapus ir instinktyvius signalus, dėl to labiau rizikuoja pasirodyti netikėtose vietose. Tai nėra neįprasta elgsena laukiniams gyvūnams rujoje. Panašų elgesį galime stebėti elnių ar briedžių migracijos metu. Daugiau čia

Kaip elgtis susidūrus su lokiu

Gyventojams primenama nebandyti artintis prie lokio, jo nufotografuoti ar kitaip trukdyti. Pastebėjus gyvūną ar jo pėdsakus reikia nedelsiant informuoti Aplinkos apsaugos departamentą arba vietinį medžiotojų būrelį. Svarbu išlaikyti atstumą, nekelt triukšmo ir neskatinti gyvūno bėgti ar gintis.

Poilsiautojai turėtų nepalikti maisto ar atliekų miške, ypač stovyklavietėse. Rekomenduojama dėvėti ryškesnius drabužius ir naudoti šviesą atspindinčius elementus, kad gyvūnas galėtų laiku pasitraukti. Nedidelis triukšmas taip pat gali padėti išvengti netikėto susidūrimo.

Susiję straipsniai

Rudųjų lokių populiacija Lietuvoje pamažu didėja, todėl tikėtina, kad tokių susitikimų artimiausiais metais bus dar daugiau. Norint užtikrinti žmonių saugumą ir gyvūnų gerovę, būtina aktyvi institucijų reakcija ir visuomenės sąmoningumas.ų gerovė.

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.