Patirtis

Ar patobulinta genetika padės kovoti su lėtine išsekimo liga?0


Baltauodegis elnias
Baltauodegis elnias
Nuotrauka: unsplash.com

Oklahomos valstijoje pradėtas naujas projektas, skirtas kovoti su lėtine išsekimo liga. Ši centrinės nervų sistemos liga plinta JAV elninių šeimos populiacijose. Jai būdingas išsekimas, seilėtekis, judėjimo sutrikimai, kurie beveik visada baigiasi kankinama gyvūno mirtimi.

Naujojo projekto metu į laukinių elnių bandas planuojama įvežti nelaisvėje išaugintų elnių, kurie genetiškai atsparesni ligai. Atliekant tyrimus paaiškėjo, kad yra specifinis genų rinkinys, dėl kurio gyvūnas jei ne visiškai, tai bent labiau yra apsaugotas nuo šios ligos.

Selekcijos metu planuojama veisti šį geną turinčius gyvūnus ir leisti juos į laisvę. Panašią strategiją kažkada sėkmingai taikė avių augintojai, kovodami su avių encefalopatija. Yra šį metodą kritikuojančių mokslininkų, jie teigia, kad projektas skubotas, nes šioje srityje trūksta tyrimų. Dar yra nuomonė, kad šio atvejo negalima lyginti su avių augintojų patirtimi, nes sėkmės istorija paremta ne tik genetiniais patobulinimais, bet ir nuolatiniais tyrimais, sergančių gyvulių skerdimu, jų judėjimo apribojimais ir kitomis priemonėmis. Lėtinės išsekimo ligos atveju šios priemonės realiai neįmanomos.

Susiję straipsniai

Laikas parodys, kaip seksis realizuoti projektą, nes vaisių jis gali duoti tik ilgalaikėje perspektyvoje. Dėl šios priežasties vietos medžiotojai raginami kaip iki šiol tęsti ligų kontrolės priemones.

VIDEO! Termo taikiklis su gyvosios šilumos ieškikliu – Pixfra Pegasus

Patogu ir greita! Prenumeruokite arba pirkite žurnalą internetu!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.