Patirtis

Ar meška – vegetarė? Ne! Joms patinka mėsa!0


Staicelėje (Latvija) miško kamera užfiksavo gyvūnų viliojimo vietą, kurioje meška ir šernai dažnai lankydavosi. Rugpjūtį meška sutiko šerną, kuriam šis susitikimas baigėsi liūdnai
Staicelėje (Latvija) miško kamera užfiksavo gyvūnų viliojimo vietą, kurioje meška ir šernai dažnai lankydavosi. Rugpjūtį meška sutiko šerną, kuriam šis susitikimas baigėsi liūdnai
Nuotrauka: iš archyvo

Latvijoje kalbant apie meškas dažnai pabrėžiama, kad jos greičiau yra vegetarės, o ne mėsėdės, ir retai žudo. Vis dėlto meškos užsimano ir mėsos! Miško kameros gana dažnai viename kadre užfiksuoja mešką su šernais. Apie vieną tokį atvejį portale www.medzioklezurnalas.lt pranešėme gegužę, kai Staicelės apylinkėje (Latvija) šernai ir meška svečiavosi prie vienų ėdžių.

Medžiotojas Martinis Struokšas rašė, kad toks atvejis, kai meška ėda su šernais kone vienu metu, jau pastebėtas pernai. Rugpjūtį miško kamera atskleidė naują įvykių posūkį. Medžiotojas pasakoja: „Šernas buvo, ir šerno nebėra.

Meška vis dėlto suprato, kad šerniena – skanu. Ant žemės teliko įspaudas.“
Na, o rugpjūčio pabaigoje Latvijos miškų tarnyba pranešė, kad Karsavos krašte pareigūnai rado meškos patiekalą, kurį ji rūpestingai paslėpė nuo aplinkinių akių – ten ji papjovė briedį, kurį uoliai užmaskavo nendrėmis bei šakomis. Taip meškos savo patiekalą brandina. A

nksčiau kolegos yra pastebėję ir kitą tokiu pačiu būdu „paruoštą“ meškos grobį – stirną su jaunikliais, tik tąkart gyvūnai buvo apkrauti šakomis ir žeme. Ir lūšys mėgsta taip paslėpti savo laimikį.

Dėmesio!

Primename, kad meškos yra visaėdės, ir jos ieškos paprasčiausio būdo pramisti, neaplenkdamos ir šiukšlių konteinerių. Daugybėje šalių, kur meškos gyvena netoli gyvenviečių, konteineriai tvirtai uždaromi, kad jos nepasiektų atliekų. Taip pat kviečiama netoli namų nepalikti nieko ėdamo, kas galėtų žvėrį privilioti.

Pavojingiausia meška būna nustebinta prie savo grobio – saugodama maistą ji gali pulti. Pastebėję mešką, būkite atsargūs. Nereikėtų prie jos artintis, jokiu būdu negalima žvėrims siūlyti maisto. Geriausia lėtai ir atsargiai atsitraukti. Nei Lietuvoje, nei Latvijoje meškos nemedžiojamos!

Lokio pietų liekanos.
Nuotrauka: iš archyvo

Mityba

Rudosios meškos, kaip dauguma meškų, yra visaėdės. Jos ėda įvairius augalus, uogas, daigus, grybus, vaisius, taip pat mėsą, žuvį, kiaušinius, vabzdžius ir graužikus. Rudosios meškos nėra itin plėšrios, maždaug 90 proc. jų maisto būna vegetariškas. Jų mitybos įpročiai labai priklauso nuo gyvenamosios teritorijos galimybių.

Štai Rusijoje ir Aliaskoje meškos daugiausia ėda lašišas, nes tai baltymų šaltinis, dėl to šios meškos tokios didelės. Na, o Jeloustouno kalnuose vasarą rudosios meškos daugiausia ėda drugius – per dieną gali suėsti net 40 tūkst. ir daugiau vabzdžių.

Kartais rudoji meška sumedžioja stambųjį žolėdį: taurųjį elnią, briedį, šiaurinį elnią ar bizoną. Paprastai meškos medžioja mažylius ir jauniklius, vengdamos susidūrimo su suaugusiais individais. Meška žudo ilgomis iltimis perkąsdama aukai gerklę, o stambų žvėrį, pvz., bizoną, meška pribaigia letenomis perlauždama stuburą ar kaklo slankstelius. Meškos neatsisako ir dvėselienos arba gali atimti grobį iš mažesnių plėšrūnų: vilkų, pumų, tigrų ir juodųjų meškų.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv