
Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatyme nustatyta, kad Savigynai B kategorijos ilguosius lygiavamzdžius ginklus, jų šovinius gali įsigyti ir turėti ne jaunesni kaip 21 metų nuolatiniai Lietuvos Respublikos gyventojai, policijos generalinio komisaro nustatyta tvarka išlaikę egzaminą ir gavę leidimą laikyti ginklus. (13 straipsnis, 5 dalis).
11 straipsnis. Asmenų teisė įsigyti ir turėti ginklus, ginklų priedėlius, šaudmenis ir jų dalis
Asmenų teisė įsigyti ir turėti ginklus, ginklų priedėlius, šaudmenis ir jų dalis
1. Nuolatiniai Lietuvos Respublikos gyventojai ir Lietuvos Respublikoje įregistruoti juridiniai asmenys gali įsigyti ir turėti ginklus, ginklų priedėlius, šaudmenis, jų dalis šiems tikslams:
1) medžioklei;
2) sportui;
3) savigynai;
4) profesinei veiklai;
5) kolekcijoms sudaryti;
6) mokymui;
7) moksliniam tyrimui;
8) šaulio tarnybai ar profesinės karo tarnybos kario, kario savanorio ir kito savanoriškos nenuolatinės karo tarnybos kario individualiems praktiniams įgūdžiams tobulinti;
34 straipsnis. Ginklų ir šaudmenų naudojimas
1. Asmuo turi teisę ginklą ir šaudmenis naudoti šio įstatymo 11 straipsnyje nustatytiems tikslams.
2. Ginklo panaudojimas nelaikomas prieštaraujančiu žmogaus teisėms, jeigu tai įvyko, kai tai buvo neišvengiamai būtina. Bet kurį ginklą asmuo gali panaudoti gindamasis ar gindamas kitą asmenį, nuosavybę, būsto neliečiamybę, kitas teises, visuomenės ar valstybės interesus nuo pradėto ar tiesiogiai gresiančio pavojingo kėsinimosi, nepaisydamas to, ar galėjo išvengti kėsinimosi arba kreiptis pagalbos į kitus asmenis ar valstybės ar savivaldybių institucijas ir įstaigas, taip pat siekdamas pašalinti jam pačiam, kitiems asmenims ar jų teisėms, visuomenės ar valstybės interesams gresiantį pavojų, jeigu šis pavojus negalėjo būti pašalintas kitomis priemonėmis ir padaryta žala yra mažesnė už tą, kurios siekta išvengti.
3. Prieš panaudojant ginklą, būtina įspėti asmenį, prieš kurį jis bus panaudotas. Ši nuostata netaikoma, kai įspėti dėl susidariusios situacijos neįmanoma arba kai delsimas kelia tiesioginį pavojų ginklo naudotojui ar kito asmens gyvybei ar sveikatai. Ginklo panaudojimo pasekmės neturi padaryti žalos trečiųjų asmenų gyvybei ar sveikatai.
4. Ginklą asmuo gali panaudoti ir prieš gyvūną, keliantį pavojų jo paties ar kito asmens gyvybei ar sveikatai, taip pat norėdamas pasikviesti pagalbą ar perspėti.
5. Draudžiama panaudoti ginklą žmonių susibūrimo vietose, jeigu nuo to gali nukentėti pašaliniai asmenys, prieš moteris, jeigu akivaizdu, kad jos nėščios, taip pat prieš asmenis, jeigu akivaizdu, kad jie neįgalūs, prieš nepilnamečius, jeigu jų amžius žinomas arba išvaizda atitinka amžių, išskyrus atvejus, kai jie priešinasi pavojingu žmogaus gyvybei ar sveikatai būdu arba kai užpuola ir šis užpuolimas kelia grėsmę žmogaus gyvybei ar sveikatai.
6. Apie kiekvieną ginklo panaudojimo atvejį, kai žuvo žmogus, jam padaryti kūno sužalojimai ar turtinė žala, ginklo savininkas ar naudotojas turi pranešti policijos įstaigai ar prokuratūrai.
“Žmonės gali gintis, nes žmogaus gyvybė mūsų visuomenėje yra didžiausia vertybė. Tik kyla klausimas, ar šiuo konkrečiu atveju tikrai reikėjo panaudoti šaunamąjį ginklą, ar atsakas atitiko užpuoliko veiksmus ir južpuolimo metu panaudotus ginklus? Pavyzdžiui, jei jis prie manęs prieina su medine lazda, ar galiu panaudoti šaunamąjį ginklą? Ne!” – pabrėžė Lietuvos ginklų savininkų asociacijos (LiGSA) valdybos pirmininkas Arūnas Marcinkevičius.
Pasak jo, teisėtai įsigytą medžioklinį ginklą galima panaudoti savigynai, jei nėra kitos išeities. “Jei užpuoliko veiksmai rodo, kad ant kortos pastatyta ne tik žmogaus sveikata, bet net ir gyvybė, tikriausiai nieko kito nelieka”, – sakė LiGSA vadovas.

Savigynai naudojami ginklai negali būti pavojingesni už užpuoliko naudojamus ginklus.
Savigyna tarptautinėje teisėje – valstybės teisėtas jėgos naudojimas ar grasinimas ja siekiant atremti pradėtą ginkluotą užpuolimą (agresija). Jungtinių Tautų Chartijoje (1945, Lietuvoje įsigaliojo 1991) įtvirtinta neatimama valstybės teisė, jei įvykdomas Jungtinių Tautų narės ginkluotas užpuolimas, imtis individualios (užpultoji valstybė ginasi pati) ar kolektyvinės (nukentėjusios nuo ginkluoto užpuolimo valstybės prašymu kitos valstybės jai teikia ginkluotą pagalbą) savigynos ir kol Saugumo Taryba nesiima būtinų priemonių tarptautinei taikai ir saugumui palaikyti. Savigynos priemonių teisėtumo kriterijai: būtinumas (jėgos naudojimas yra vienintelė priemonė ir taikoma nedelsiant), proporcingumas (savigyna turi būti proporcinga užpuolimo mastui), procedūriniai reikalavimai (valstybė turi pati suprasti, kad yra užpulta ir pranešti apie jos užpuolimą, nedelsiant informuoti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą apie savigyną, kreiptis į valstybes dėl kolektyvinės savigynos). Prevencinė savigyna (įgyvendinama nesant realaus užpuolimo ar neišvengiamos jo grėsmės) draudžiama (visuotinė lietuvių enciklopedija).
Kriminalistinio tyrimo metodai brakonieriavimo bylų aplinkybėms išaiškinti! Ką rodo AAD statistika?
___________________
Patogu ir greita! Prenumeruokite arba pirkite žurnalą internetu!

___________________