Patirtis

70% „už“, tačiau naktinių taikiklių klausimas vėl atidėtas. Kokių jėgų interesai čia ginami?0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Naktinio matymo taikiklių klausimas vėl atidėtas. Nepaisant to, kad Medžioklės taisiklių pataisų projektui pritarė 70 proc. Seimo narių, galutinis sprendimas vėl nepriimamas. Kodėl?

Ūkininkai, Maisto ir veterinarijos tarnyba, medžiotojai – daug dešimtys tūkstančių savo sričių specialistų balsuoja už naktinio matymo taikiklių įteisinimą šernų, meškėnų ir lapių medžioklei, tačiau Seimas į šiuos raginimus nepaiso ir pasiduoda “žaliujų teroristų” spaudimui. Kyla klausimas, kokie interesai ginami dar kartą atidedant sprendimą, kuriam pritaria didžioji dauguma???

Šaltinis ukininkopatarejas.lt ir BNS naujienu agentura

Iki projektui pateiktų pasiūlymų, tarp kurių ir Ingridos Šimonytės pasiūlymas, svarstymo vakar Seimo komitete net ir neprieita.

Susitelkta ties siūlymu atidėti projekto svarstymą remiantis Seimo kanceliarijos teisininkų pastaba, kad yra reikalingi lydintieji teisės aktai. Pasak pirmadienį pateiktos Teisės departamento išvados, atsižvelgiant į teisėkūros principus ir tai, kad draudžiami medžioklėje naudoti įrankiai ir priemonės bei leidžiami medžioklėje naudoti įrankiai ir priemonės būtų reglamentuojami projektu keičiamame įstatyme, o ne Medžioklės taisyklėse, atitinkamai turėtų būti keičiamas Laukinės gyvūnijos įstatymo ir Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų įstatymo atitinkamos dalys.

Naktinio matymo prietaisų medžioklėje ribotam naudojimui pritariantys AAK nariai, tarp jų ir pats šios iniciatyvos autorius Justinas Urbanavičius, svarstė, kad reikalingus lydinčiuosius teisės aktus būtų spėta parengti bei priimti vėliau, iki įstatymo įsigaliojimo.

Žodžio paprašiusi premjerė I. Šimonytė savo ruožtu atkreipė dėmesį į esminę aplinkybę – kad šiuo projektu iš esmės keičiamas pirminis Medžioklės įstatymo pataisos projektas, kurį buvo pateikęs Linas Jonauskas. Pirminiam projektui būtų nereikėję lydinčiųjų teisės aktų.

Tuo, kad pirminis pasiūlymas apverstas aukštyn kojom, pataisos iniciatoriams AAK ne kartą buvo prieštarauta tiek anksčiau, tiek ir dabar.

Taigi šiandienos balsavimo rezultatai AAK nulėmė, kad Medžioklės įstatymo pataisos, kuria siūloma leisti medžioklėje ribotai naudoti naktinio matymo taikiklius, svarstymas yra stabdomas iki to laiko, kol bus parengti lydimieji projektai.

Medžioklės įstatymo pataisą kiek anksčiau šiandien BNS komentavo ir krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

„Kariams reikia naktinio matymo taikiklių, kad gintų kraštą, medžiotojams – kad medžiotų. Tą noriu pabrėžti“, – BNS sakė Arvydas Anušauskas, komentuodamas Medžioklės įstatymo pataisų argumentus, jog medžiotojai, įsigiję naktinių taikiklių, galės prisidėti prie krašto apginamumo.

Ministras akcentavo, kad už krašto gynybą yra atsakinga kariuomenė, ir tam nepakanka turėti ginklo bei optikos, būtina užsitikrinti ir šaudmenų tiekimą.

„Karo metu esmė yra ne tai, kad turi ginklą, o tai, kaip tu aprūpintas esi. Ginklai yra skirtingų sistemų, jeigu tu nesi aprūpinamas, tiesiog tuomet tai gražus žaislas, kuris, deja, tik labai trumpą laiką kam nors pasitarnautų. Karinėse struktūrose viskas kitaip“, – tvirtino jis.

A. Anušauskas priminė patarlę, kad vienas lauke – ne karys.

„Suprantu medžiotojų interesą, tačiau mojuoti krašto apsaugos vėliava čia ne visai ta vieta“, – teigė jis.

Pasak ministro, dalis medžiotojų yra Šaulių sąjungos nariai, jie gali įsigyti ir jau yra įsigiję naktinių taikiklių, tik šiuo metu jų negali naudoti medžioklėje.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė taip pat pabrėžė, kad įstatymas civiliams asmenims jau leidžia įsigyti naktinių taikiklių, tik jie draudžiami medžioklėje.

„Pernai gegužės mėnesį priėmėme Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymą, kur būtent naktiniai taikikliai buvo perkelti iš A kategorijos į C kategoriją, kas leidžia juos naudoti civilinėje apyvartoje“, – BNS sakė parlamentarė.

Anot jos, šių priedėlių priskyrimas A kategorijai ir buvo savotiškas saugiklis, kad aplinkos ministras vienašališkai nepakeis savo įsakymo ir neleis naktinių taikiklių naudoti medžioklėje.

„Man atrodo, jeigu kalbame apie krašto gynybą, medžiotojai tiesiog turėtų stoti į šaulius, ten gauti konkrečią savo rolę gynyboje, o medžioklei naktiniai taikikliai neturėtų būti naudojami, nes vis dėlto turime atskirti gamtą nuo krašto gynybos“, – tvirtino A. Gedvilienė.

Pernai gegužę Seimas pakeitė Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymą ir naktinius taikiklius išbraukė iš A kategorijos ginklų, kurie civilinėje apyvartoje yra draudžiami. Tuomet ši pataisa motyvuota pasirengimu ginti kraštą, netikėtai užpuolus priešui.

Susiję straipsniai

Dabar Seimas svarsto naktinius taikiklius įteisinti ir medžioklėje. Ši pataisa taip pat argumentuojama pasirengimu ginti valstybę. Vienas siūlymo iniciatorių konservatorius Arvydas Pocius teigė, kad šiuos taikiklius įsigiję medžiotojai esant reikalui galėtų prisidėti prie šalies gynybos užtikrinimo, taip pat padėtų suvaldyti afrikinį kiaulių marą.

Išleistas naujas žurnalo numeris!

LA.lv