
Tekstas: Darija Moskaliova
Sarkocistozė – kas tai? Tai liga, kurią sukelia Sarcocystis genties vienaląsčiai parazitai. Sarcocystis parazitai yra plačiai paplitę visame pasaulyje, randami ropliuose, paukščiuose, žinduoliuose. Taip pat šiais patogenais gali užsikrėsti ir žmogus, valgydamas žalią ar termiškai nepakankamai apdorotą jautieną ar kiaulieną, šernieną. Manoma, kad žmogus dėl intensyvios Sarcocystis parazitų infekcijos gali patirti negalavimų ir valgydamas žalią stirnieną, elnieną ir arklieną.
Užsikrėtus šiais parazitais žmonėms pasireiškia įvairūs virškinimo sistemos negalavimai, tokie kaip pykinimas, vėmimas, skrandžio skausmai, pilvo pūtimas. Simptomai panašūs į įvairių kitų patogenų sukeliamus sveikatos sutrikimus, todėl sarkocistozė dažnai lieka nepastebėta.
Sarcocystis parazitai būna įvairaus dydžio, retai matomi plika akimi, o dažniausia būna tokie maži, kad įžiūrėti juos galima tik per mikroskopą. Tam, kad Sarcocystis parazitai galėtų gyvuoti, reikalingas dviejų šeimininkų ciklas. Tarpinis šeimininkas dažniausiai būna žolėdis gyvūnas, kuris užsikrečia per vandenį ar žolę, pavyzdžiui, elnias, stirna, didžioji antis ar ožka. O galutinis šeimininkas – plėšrūnas, pavyzdžiui, vilkas, lapė, mangutas ar vanagas. Minėtais parazitais plėšrūnas užsikrečia suvartojęs kito gyvūno mėsos su sarkocistomis.

Galutiniais Sarcocystis parazitų šeimininkais gali būti ir kiauninių šeimos plėšrūnai, pavyzdžiui, akmeninė kiaunė, barsukas, kanadinė audinė, miškinė kiaunė ar tamsusis šeškas. Šie plėšrūnai užsikrečia ne tik medžiodami savo grobį, bet ir suradę dvėselienos. Sarcocystis parazitai nėra pavojingi kiauninių šeimos atstovams, tačiau iki šiol nebuvo žinoma, koks šių žvėrelių vaidmuo platinant įvairias Sarcocystis rūšis.
Kiauninių šeimos atstovai plačiai paplitę visame pasaulyje ir gyvena įvairiose buveinėse. Šie gyvūnai gyvena tiek miškuose, tiek netoli žmogaus, priemiesčiuose, sodybose. Gamtos tyrimų centro Molekulinės ekologijos laboratorijoje išanalizuoti 93 kiauninių plėšrūnų žarnynai. Atliekant tyrimus buvo naudojami tradiciniai parazitologiniai ir modernūs molekulinės biologijos metodai. Tyrimų rezultatai atskleidė, kad kiauniniai plėšrūnai gausiai platina įvairiausias Sarcocystis parazitų rūšis. Tai gali būti pavojinga ne tik laukiniams, bet ir naminiams gyvūnams ar netgi žmogui.
Kiauninių plėšrūnų žarnynuose tyrimo metu nustatyti Sarcocystis parazitai, kurie sudaro cistas didžiųjų ančių, vištų, avių, ožkų, arklių, stirnų, tauriųjų elnių, briedžių, danielių, dėmėtųjų elnių raumenyse (1 lentelė).
Taigi kyla klausimas, kaip apsisaugoti nuo Sarcocystis parazitų plitimo? Apriboti kiauniniams ir kitiems plėšrūnams laisvą prieigą prie sumedžiotų ar netinkamai paliktų gyvūnų. Vartoti tik gerai termiškai apdorotą mėsą.
Prasideda elektroninio medžioklės lapo era!
Patogu ir greita! Prenumeruokite arba pirkite žurnalą internetu!
