Lenkiakalbėje “Facebook” grupėje paskelbto vaizdo įrašo autorius rašė, kad pasivaikščiojimo miške metu rado nugaišusią stirnos patelę ir nusprendė ant medžio netoli jos kūno įrengti miško stebėjimo kamerą.
Tokia praktika dažnai taikoma stebint plėšrūnų veiklą ir kitus gamtinius procesus.
Deja, kamera tiesiogine prasme parodė gyvenimo dramą. Ant žemės guli stirna, o šalia jos stovi naujagimis stirniukas. Jos partneris taip pat prieina ir pradeda ją badyti. Vaizdo įraše matyti, kad stirna prieš kurį laiką nugaišo, nes jos kūnas sustingęs. Jai yra Rigor mortis, arba mirtinas sustingimas, kūno būsena, kai visi raumenys tampa kieti ir sustingę.
Neaišku, kas lemia tokį elgesį. Medžiotojai daro prielaidą, kad tai agresijos forma, nes stirninai laikomi vienais iš agresyviausių gyvūnų. Ypač pirmoje vasaros pusėje, rujos metu. Apie stirnų agresyvumą byloja ir nesėkmingi bandymai juos veisti ar prijaukinti. Stirnų patinai niekada nepriima savo šeimininkų ar kitų šalia esančių gyvūnų, visada puola ir ginasi. Iš dalies todėl stirnos nelaikomos elnynuose.
Paklaustas, ar simpatija ir noras kaip nors pajudinti vaizdo įraše užfiksuotą negyvą stirnos patelę galėjo būti stirnos elgesio priežastis, Latvijos Valstybinio miškų mokslo instituto Silava vadovaujantis mokslininkas, biologiojos daktaras Janis Ozolins atsakė: “Galima taip sakyti. Neseniai mačiau, kaip ant nelabai intensyvaus eismo važiuojamosios kelio dalies, netoli sugriuvusio partnerio, ilgai užsibuvo lakštingala. Tikriausiai toks elgesys labiau išryškėja poravimosi ir perėjimo sezono metu. Apsiribojama prielaida, kad aukštesnės gyvybės formos (žinduoliai ir paukščiai) nežino apie partnerio ar jauniklių netektį. Bent jau laikinai.”
Gamta yra gamta. Kad kas nors kitas gyventų, kažkas kitas turi mirti. Nuo ko mirė ši stirnos patelė, neaišku, tačiau tikrai žinoma, kad jos kūnas dabar maitins didelių ar mažų plėšrūnų jauniklius, taip pat paukščius ir vabzdžius. Toks yra gyvybės ratas, ir mes esame jo dalis.
Originalus video šaltinis: Fotopułapki – Trail Cameras