
Parastasis šakalas – mūsų regionui nauja rūšis, kuri kai kuriose vietose sparčiai plinta.
Latvijos mieste Liepojoje, visai netoli Lietuvos sienos, Populiarioje poilsio vietoje Beberliņi vėl nufilmuota šakalų pora. Gyvūnai kirto gatvės važiuojamąją dalį tiesiai priešais važiuojantį automobilį. Vairuotojas užfiksavo gyvūnus, kurie atrodė tik šiek tiek sunerimę. Kaip žinoma, automobiliai ir mechanizmai ypatingai negąsdina nei plėšrūnų, nei kanopinių.
Latvijoje šakalų stebėjimų vis daugėja. Aiškių duomenų apie populiacijos dydį kol kas nėra, tačiau šiemet bus gauti tikslūs duomenys apie sumedžiotus šiuos gyvūnus. Nuo praėjusių metų kaimyninėje šalyje veikia medžioklės programėlė, kurioje privaloma registruoti visus sumedžiotus gyvūnus ir paukščius. Visus.
Šakalų medžioklės sezonas Latvijoje sutampa su vilkų medžioklės sezonu, o balandį laukiama informacijos, kiek šakalų sumedžiota 2024/2025 m. medžioklės sezone.
Lietuvoje duomenų apie šių gyvūnų sumedžiojimą šiuo metu nėra. Įdomu tai, kad Aplinkos ministerijos (AM) interneto svetainėje anksčiau buvo nurodyta, jog 2023/2024 m. buvo sumedžiota 120 šakalų, tačiau po mūsų publikacijos kažkodėl šis skaičius buvo ištrintas. Kyla klausimas – ar šakalų sumedžiojimo ir jų buvimo pripažinimas yra politiškai nepriimtinas, nekorektiškas ir draudžiamas, ar tiesiog buvo padaryta žmogiška klaida, kurią AM skubiai ištaisė?
Tai, kad šakalų Lietuvoje yra, nekelia abejonių, tačiau niekam neįdomu išsiaiškinti, kiek jų yra ir kaip vystosi populiacija.
Jei turite informacijos apie šakalų buvimą, nuotraukų ar vaizdo įrašų, prašome siųsti el. paštu.
Šakalas
Paprastasis šakalas – nauja plėšrūnų rūšis, kuri aktyviai plinta Baltijos šalyse. Marčiau, Lietuvoje šakalus stebi tiek medžiotojai, tiek gyventojai, tačiau informacijos apie jų populiacijos dydį kol kas nėra.
Šakalas – nedidelis plėšrūnas, kuris yra maždaug dvigubai didesnis už lapę. Jie gyvena šeimyninėse grupėse – tėvai, kurie didžiąją gyvenimo dalį praleidžia kartu, augina savo jauniklius vienerius metus. Kitais metais jauni šakalai palieka tėvus ir ieško savo teritorijos. Esant būtinybei, jie gali formuoti didesnius būrius, ypač tose vietovėse, kur trūksta įprasto grobio. Norėdami sumedžioti didesnį gyvūną, pavyzdžiui, elnio jauniklį, šakalai gali medžioti grupėmis.
Šakalai – labai plastiška rūšis, galinti prisitaikyti prie bet kokių gyvenimo sąlygų. Kaip ir lapės, jie gali gyventi urbanizuotoje aplinkoje. Maži ir vidutinio dydžio plėšrūnai, tokie kaip lapės ir šakalai, lengvai prisitaiko prie gyvenimo šalia žmonių. Todėl jų stebėjimai gyvenviečių apylinkėse yra visiškai normalus reiškinys, ypač ten, kur šakalai veisiasi.
Naujausias žurnalo numeris jau čia!

!PRENUMERUOKITE žurnalą!
