Patirtis

Verta daryti. Kaip apdoroti sumedžiota lape?0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Greitai, saugiai ir etiškai

Lapė – laimikis fantastiškai gražiu kailiu. Bet yra vienas „bet“: sumedžiotą lapę reikia nudirti, paskui kailį išrauginti ir tik tada galima pasisiūti ką nors gražaus. Visa tai atima laiko ir lėšų, todėl, deja, neretai sumedžiota laputė atsiduria pagriovyje. Tai neteisinga, nes, pirma, neetiška išmesti sumedžiotą gyvūną, antra, lapė platina įvairias ligas, įskaitant trichineliozę, todėl jeigu nėra galimybės kailio perdirbti, lapę reikia bent užkasti ar sudeginti.

Dirdami lapę būtinai mūvėkite vienkartines pirštines, kad apsaugotumėte rankas. Taip pat reikia nedidelio aštraus peiliuko ir druskos.

Eiga

1. Užpakalinės kojos

Dirti letenas – viena sunkiausių šio proceso dalių, ir tikrai būtų gražu nudirti su visais nagais. Jeigu ne, dirti pradėkite nuo užpakalinių kojų – leteną apipjaukite ratu maždaug virš pirmojo sąnario, tada pjaukite iš vidinės pusės per visą kojos ilgį. Iš principo lapinui reikia pjauti nuo letenos sąnario iki pat sėklidžių, o jas tiesiog išpjauti ir išmesti. Taip pat darykite su kita užpakaline letena. Jeigu įsivaizduotume lapės kūną tarsi maišą, tai iš užpakalio jis dabar išeina visiškai išskleistas, atviras. Telieka numauti kūno odą iki galvos, bet atkreipkite dėmesį į keletą niuansų. Pirma apipjauname virš užpakalinės kojos sąnario, o paskui iki išangės palei vidinę kojos pusę.

2. Numauname odą

Lapės oda yra švelni ir minkšta, ją galima lengvai sugadinti vos vienu nedideliu peilio judesiu. Todėl peilį naudokite atsargiai ir kuo mažiau. Nupjovę letenas, odą nuo užpakalinių kojų galite atsargiai tiesiog nuvilkti. Peiliu šiek tiek įpjaukite palei užpakalį. Išangę atsargiai išpjaukite iki uodegos. Pjaukite atsargiai – ten baisiai smirdinčios liaukos, ypač patinų. Jas netyčia įpjovę į veidą galite gauti smardžią čiurkšlę, tad su peiliuku elkitės atsargiai ir protingai. Išpjovus išangę, odą galima patraukti žemyn aplink uodegą.

3. Uodega

Yra metodų, kaip uodegą numauti kaip kojinę, bet problema ta, kad ir uodegą reikia sūdyti, kad nesugestų. Todėl, pradėdami nuo išangės, uodegos odą įpjaukite peiliuku, paskui patraukite ją žemyn, vėl įpjaukite ir vėl patraukite. Išeina taip, kad uodega perpjauta per visą ilgį ir paskui ten galima patogiai berti druskos.

4. Odą – kaip kojinę

Nudyrę užpakalį ir uodegą, numaukite uodegą kaip kojinę. Panašiai kaip užpakalines reikia įpjauti ir priekines kojas. Nuo galvos odos nutraukti neįmanoma, ją reikia atsargiai atpjauti iki pat nosies. Galite galvos ir nedirti, nes šią dalį paskui galima panaudoti gaminant įvairius suvenyrus, o ne siuvant kailinius ar pledus.

5. Tinkamai pasūdome

Nudirtą odą reikia gerai pasūdyti – visus kraštelius, letenas, uodegą, galvą. Druską gerai įtrinkite į odą. Vietos, kur druskos nebus, pradės gesti ir kailis galų gale taps nenaudojamas. Kailius galima laikyti vėsioje vietoje, sudėjus į krūvelę ir tinkamai apibėrus druska. Galima gražiai susukti, sudėti į maišelį ir pasūdytus užšaldyti. Tokiu būdu jie išliks ilgiau.

Verta prisiminti!

– Lapę lengviau dirti, kol ji šilta
– Jeigu neįmanoma lapės iš karto nudirti, pakabinkite ją vėsiai, kad nesušustų
– Peilis turi būti aštrus, bet pjaukite atsargiai – lapena labai minkšta ir švelni
– Naudokite gumines pirštines, kad apsaugotumėte rankas
– Jeigu lapė turi niežų požymių, geriau ją su visu kailiu sunaikinti
– Lapės kaukolė – irgi trofėjus. Didelio individo trofėjų galima paruošti

PRENUMERUOKITE Žurnalą nuo balandžio 1 d. iki 2023 metų pabaigos!

Susiję straipsniai

Naujas žurnalo numeris jau greitai prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.