Žiūronus galima įsigyti Purnavu dvaro medžioklės centre!
Žiūronai yra skirti ne vien žvilgčioti į kaimynų langus. Medžiodama kalnuose turėjau galimybę įsitikinti, kad čia žiūronai nepakeičiami, nes jais gyvūną galima įžiūrėti dideliu atstumu, o paskui sugalvoti planą, kaip prie jo priartėti.
Mūsų lygumų kraštuose žiūronai gali būti naudojami ne tik sėdint bokštelyje, bet ir medžioklėje sėlinant, ypač kai reikia įvertinti trofėjų. Perfrazuojant Julijų Cezarį, apie sėkmingą medžioklę galima pasakyti: aptikau, įvertinau trofėjų ir savo galimybes, sumedžiojau. Būtent tam, kad aptiktum ir įvertintum trofėjų, būtini žiūronai. Savo galimybes įvertinti padės tolimatis.
Neabejotini geriausius medžioklinius žiūronus gaminančių kompanijų lyderiai yra tokie Europos gamintojai kaip Swarovski Optik, Leica, Zeiss ir kiti.
Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!
Tai ne tik geriausi, bet ir brangiausi optiniai prietaisai. El Range – ne tik iš brangaus asortimento lentynos, bet pačioje aukščiausios klasės viršūnėje. Šiuos žiūronus su integruotu lazeriniu tolimačiu parduotuvėje galima įsigyti už 3000–3100 eurų.
Ne kiekvienam ši lentyna yra pasiekiama, bet kaip sakoma – už malonumą reikia mokėti. Panašios kainų amplitudės yra ir tiesioginių Swarovski konkurentų Leica ar Zeiss žiūronai. Natūralu, kad didelės meilės tarp konkuruojančių kompanijų nėra. Pavyzdžiui, Swarovski Optik mano, kad Leica, kurdama savo Magnus serijos optinius taikiklius, nukopijavo kai kuriuos patentuotus sprendimus nuo tuometinio Swarovski Optik flagmano – optinio taikiklio Z6i. Netgi vyko teismo procesas, bet dabar, atrodo, kompanijos pasiekė susitarimą.
Iš esmės žiūronus ar optinį taikiklį renkamės pagal individualų skonį ir piniginės storį. Net jeigu BMW ar Audi arba bet kurio kito gamintojo automobiliai atitiktų vienodus kokybės reikalavimus, vis tiek vienas rinksis BMW, kitas – Audi… Tiesiog todėl, kad dažnai esame lojalūs vienam ar kitam prekės ženklui. Tas pats tinka ir aukščiausios klasės optinių prietaisų gamintojams. Vis dėlto yra rodiklių, į kuriuos verta atkreipti dėmesį. Ir tai tėra tik keletas kriterijų, pagal kuriuos nustatoma optinių prietaisų kokybė, o pagal ją – ir kaina.
Kriterijai
Preciziškai apskaičiuotoje optinėje sistemoje, naudojant aukštos kokybės lęšius, perduodamas geriausias vaizdas ir ne tik okuliaro centre, bet ir per visą okuliaro perimetrą. Žiūronai turi garantuoti aukštą šviesos ir spalvų perteikimo koeficientą.
– Naudojant tinkamus lęšių padengimus, užtikrinamas didelis šviesos pralaidumas – apie 90–91 proc.
– Užtikrinamas vaizdo spalvų natūralumas, t. y. kad žiūrint per žiūronus vaizdas neatrodytų šiek tiek pageltęs ar pamėlęs.
– Platus matymo laukas, leidžiantis stebėti efektyviai. Palyginkite – Swarovski EL Range žiūrėjimo kampas yra 61°. Svarbu, kad platus matymo laukas išliktų ir nešiojant akinius.
– Ne mažiau svarbu, kad optinis prietaisas būtų ne tik techniškai tobulas, bet ir patogus bei malonus eksploatuoti.
Kriterijų yra daug, ir negalima išskirti vieno ar kito kaip pagrindinio. Svarbi visuma – optimaliai subalansuotas geriausių savybių derinys lemia kokybišką optinį prietaisą.
Tolimatis
Medžioklėje tolimatis gali turėti lemiamą reikšmę. Greitai besikeičiančiose medžioklės situacijose labai svarbu kontroliuoti visus veiksnius, lemiančius medžioklės sėkmę. Todėl didžiausi optikos gamintojai tolimačius integravo į žiūronus – vienas prietaisas atlieka net keletą funkcijų. Galbūt mūsų sąlygomis tolimatis nėra pirmo būtinumo prekė, užtat kalnuotose apylinkėse arba lygumose jis labai svarbus. Aišku, ir mūsų platumose medžiojant naudinga ir pravartu tiksliai nustatyti, kaip toli yra gyvūnas, ypač jeigu medžiojate nežinomuose plotuose. Pavyzdžiui, iš akies ne visada tiksliai pasakysite, kaip toli yra objektas.
Kai kurie medžiotojai dalijasi patirtimi, kad iš tiesų nedideli tolimačiai (pvz., Leica monokuliaras, didinantis šešis kartus) veikia panašiai kaip žiūronai, nes nedideliu nuotoliu leidžia gana gerai ištyrinėti objektą. Žinoma, šis metodas veikia, bet ne visuomet toks tolimatis gali pakeisti žiūronus. Žiūronai, smegenims pateikiantys informaciją per abi akis, turi didelį pranašumą.
Man medžiojant kalnuose situacija buvo dar kitokia, šaudoma buvo ne horizontaliai, bet aukštyn. Ir ten šią aktualią problemą išsprendė Swarovski EL Range žiūronai ir jų šūvio kampo programa Swaroaim. Kai šaunama žemyn nuo kalno (arba aukštyn į jį), keičiasi kulkos trajektorija. Iššauti reikia tarsi trumpesniu nuotoliu, nes dėl kampo žemės trauka kiek kitaip veikia kulką nei šaunant horizontalioje plokštumoje. Speciali Swarovski žiūronų programa ne tik apskaičiuoja realų atstumą iki taikinio, bet ir suteikia informacijos, kokiam nuotoliui reikia sureguliuoti optinį taikiklį, kad tiksliai pataikytum į norimą vietą.
Patogus naudoti
Paprastai medžioklėje labiausia erzina tai, kad ant sprando kabantys žiūronai su kiekvienu žingsniu supasi, daužosi ir sukelia nepatogumą bei nereikalingą triukšmą. Ypač jeigu reikia pasilenkti į priekį, žiūronai nukąra ir taip padidėja galimybė juos apdaužyti. Taip, matyta vaizdo klipų, kuriuose Zeiss žiūronai išmetami iš sraigtasparnio ir paskui pervažiuojami automobiliu. Tokių stebuklų su žiūronais geriau nedaryti, nes gali ir nepasisekti! Žinoma, žiūronai turi būti patvarūs, nes tai yra nešiojamas įrenginys, galintis nukristi ar į ką nors atsimušti. Nuo netyčinių atvejų žiūronai apsaugoti, bet kaip nors tyčia juos laužyti ar išbandyti tanku tikrai nereikėtų.
Swarovski pagalvojo apie specialią FieldPro sistemą aktyviam medžiotojui, leidžiančią reguliuoti žiūronų diržo ilgį jį patrumpinant ar pailginant. Žiūronus galima nešioti trumpu diržu, nuleisti juos žemiau ir užsidėti ant peties kaip rankinę – ant diržo tereikia pasukti ir užfiksuoti specialias svirteles.
Kalbant apie papildomus aksesuarus, specialia jungiamąja detale prie žiūronų galima pritvirtinti išmanųjį telefoną ir fotografuoti kaip su fotoaparatu ir galingu objektyvu. Taip vienu šūviu nušaunami du zuikiai. Gerų nuotraukų galima padaryti be specialios sudėtingos įrangos.
Specifikacijos
Lęšiai
– Įrodyta lęšių dangos kokybė
– 91 proc. šviesos pralaidumas per kiekvieną okuliarą
– Plačiausias matymo laukas savo klasėje – nuo 137 iki 1000 metrų (8 × 42)
Ergonomika
– Gerai „limpa“ prie rankos
– EL Range žiūronai itin patogūs paimti
– Subalansuotas svoris, leidžiantis žiūronus naudoti patogiai
– Savo klasėje lengviausi – 880 g
– Patogiai reguliuojamas ryškumas
Tolimatis
– Puikus matavimo tikslumas: ±1 m bet kokiu nuotoliu
– Unikali kampo matavimo programa, kad būtų galima iššauti tiksliai
FieldPro sistema
– Patogus tolimačio mygtukas
– Reguliuojamos diržo tvirtinimo detalės
– Specialūs lęšių dangteliai
– Itin greitai reguliuojamas diržo ilgis