
Ukrainos medžiotojų organizacijų duomenys rodo, kad per daugiau nei dvejus karo padėties metus kai kurių rūšių gyvūnų skaičius išaugo iki kritinio lygio. Visų pirma paprastųjų lapių populiacija padidėjo 416 %, vilkų – 50 %, o šakalų – 439 %. Ekologiškai leistinas lapių tankumas dabar 6-8 kartus viršija nustatytas normas.
Ypač didelį susirūpinimą kelia pavojingų ligų plitimas. Remiantis diagnostiniais tyrimais centriniuose Ukrainos regionuose, kas penkta lapė jau yra užsikrėtusi pasiutligės virusu.
Lietuvos valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) situacija Ukrainoje nėra žinoma: “Lietuva oficialiai nėra gavusi tokių pranešimų. Taip pat Ukraina nėra pateikusi Pasaulinei gyvūnų sveikatos organizacija (WOAH) pranešimų apie gyvūnų susirgimus pasiutlige.”
Atskirai dėl medžioklės ir laukinių gyvūnų valdymo klausimais su Ukrainos kompetentinga institucija nebuvo susitikimų. Tačiau VMVT palaiko puikius santykius su Ukrainos valstybinės maisto saugos ir vartotojų apsaugos tarnyba, mes aktyviai dalinamės patirtimi su specialistais iš Ukrainos.
Kaip jau pranešta, karo metu medžioklė uždrausta beveik visoje Ukrainos teritorijoje. Sprendžiant iš WOAH duomenų, per pastaruosius dvejus metus gerokai sumažėjo ištirtų gyvūnų audinių mėginių skaičius. Tiriami tik negyvi gyvūnai, pavyzdžiui, partrenkti kelyje. Sumedžiotų gyvūnų tyrimai neatliekami, nes medžioklė nevyksta. Todėl oficialių duomenų apie pasiutligės paplitimą WOAH nėra.

Šiais metais Ukrainoje užfiksuotas staigus pasiutligės atvejų padidėjimas: per pirmuosius keturius 2024 m. mėnesius užregistruoti 369 atvejai, palyginti su 190 per visus praėjusius metus. Apie tai pranešė Ukrainos valstybinės maisto saugos ir vartotojų apsaugos tarnybos vadovas Serhijus Tkačiukas. Jo teigimu, šio šuolio priežastis – 2022 m. kovos su epizootija priemonių trūkumas, ypač dėl medžioklės draudimo. Tai lėmė 4-5 kartus padidėjusį lapių skaičių šalyje.
Sveikatos apsaugos viceministras ir vyriausiasis sanitarijos gydytojas Igoris Kuzinas patvirtino, kad pernai ir šiemet Ukrainoje buvo mirčių nuo pasiutligės. Ypač sudėtinga padėtis Charkovo, Černigovo ir Zaporožės srityse, kur dėl karo padaugėjo šeimininkų paliktų benamių gyvūnų, o tai didina išpuolių prieš žmones riziką.
Siekdama sustabdyti pasiutligę, Ukrainos valstybinė maisto saugos ir vartotojų apsaugos tarnyba 14-oje sričių ir Kijeve pradėjo plataus masto oralinės laukinių mėsėdžių imunizacijos kampaniją. Miškuose ir laukuose barstomi vakcinų jaukai lapėms ir kitiems plėšrūnams. Šiais metais SES planuoja padidinti tokių skiepų apimtis iki 9-10 mln. dozių.
Tuo pačiu metu informacijos apie padėtį Baltarusijoje WOAH nėra. Bet kuriuo atveju jos nėra organizacijos interneto svetainė.
Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertų duomenimis, nuo pasiutligės kasmet miršta daugiau kaip 50 tūkst. žmonių. Baltarusijoje kasmet į sveikatos priežiūros organizacijas kreipiasi apie 20 tūkst. žmonių, tarp jų tie, kurie kreipiasi dėl medicininės pagalbos susidūrus su gyvūnais sergančiųais pasiutlige. Apie 30 proc. besikreipusiųjų yra vaikai iki 18 metų. Vien per pirmąjį 2023 m. pusmetį daugiau kaip 9,2 tūkst. šalies gyventojų gavo gydymą nuo pasiutligės. Baltarusijoje profilaktinė imunizacija nuo pasiutligės skiriama miškininkams, girininkams, medžiotojams, medžiotojams, veterinarijos darbuotojams ir asmenims, gaudantiems benamius gyvūnus.
Praėjusiais metais Baltarusijoje užregistruota daugiau kaip 200 naminių ir laukinių gyvūnų pasiutligės atvejų. Apie tai praneša Baltarusijos žiniasklaida.
Lietuvos VMVT kasmet pavasarį ir rudenį pasienio zonoje atlieka vakcinaciją nuo pasiutligės. Kartu institucija ragina medžiotojus ir vietos gyventojus stebėti situaciją: “Pasienio medžioklės plotų naudotojams ir gyventojams rekomenduojame, apie visus neaiškius laukinių gyvūnų elgsenos pokyčius taip pat apie kritusius laukinius gyvūnus, informuoti VMVT.”
Patogu ir greita! Prenumeruokite arba pirkite žurnalą internetu!

Medžiotojas akcentuoja problemą: Kaune veisiasi lapės!
Patogu ir greita! Prenumeruokite arba pirkite žurnalą internetu!
