Medžioklės reikmenys

Terminis matymo laukas. Pulsar Merger LRF XP50 termovizoriaus apžvalga0


Pulsar Merger LRF XP50
Pulsar Merger LRF XP50
Gamintojo nuotrauka

Tekstas: Ilgvaras Zihmanis

Termovizorius Pulsar Merger LRF XP50 su lazeriniu tolimačiu yra naujasis Pulsar produkcijos flagmanas, pirmą kartą pristatytas pavasarį vykusioje parodoje IWA 2022. Jis yra įprastos žiūronų formos, patogaus matymo lauko ir 640 x 480 pikselių šiluminio jautrumo, galinčio nustatyti mažesnius nei 25 tūkstantosios laipsnio dalys temperatūros skirtumus. Trumpai atsakant į klasikinį klausimą: taip, elnio ragus įžiūrėti galima, tačiau ne bet kokiomis sąlygomis. Merger platintojas yra internetinė parduotuvė Ieskaties.lv, o kaina – 4890 eurų.

Gamintojo nuotrauka

Žiūronų privalumai

Termovizoriaus vaizdas stebimas abiem akimis, todėl jos taip nepavargsta ir smegenims toks vaizdas atrodo didesnis, aiškesnis ir natūralesnis nei monoklyje. Be to, ieškomą objektą plačiame matymo lauke galima pagauti daug greičiau. Šis privalumas nemenkai atsveria didesnius įrenginio gabaritus – o jis akivaizdžiai didesnis už monoklius.

Merger šilumos jutikliai yra tokie patys kaip jau kartą išbandyto Pulsar Accolade 2 PRO – 640 x 480 pikselių, kiekvienas – 17 mikronų dydžio, gebantys išskirti iš aplinkos fono mažesnius nei 25 milikelvinų temperatūros skirtumus (vadinamasis NETD jautrumo parametras). Gamintojo teigimu, tauriojo elnio dydžio gyvūną galima įžiūrėti 1,8 km atstumu. Tačiau Merger esantis AMOLED ekranas yra gerokai smulkesnis (1024 x 768 pikseliai), o tai žymiai pagerina matomo vaizdo kokybę.

Paimame į rankas

Nei pridėti, nei atimti – iš išvaizdos, svorio ir korpuso formos Merger primena klasikinius įprastus 12 x 50 optinius žiūronus su vadinamąja stogine prizme (angl. Roof prism). Nė užuominos apie „plytinį“ futurizmą, būdingą pirmtakui Accolade. Solidžiojo magnio lydinio korpuso atsparumas vandeniui atitinka IPX7 klasę, todėl įrenginiui nepakenks nei drėgmė, nei įmerkimas į vandenį.

Tikrąją Merger esmę išduoda tik šeši valdymo mygtukai, dviem eilėmis išdėstyti korpuso viršuje, tiesiai po pirštais. Kairėje pusėje – parinkčių (Meniu) mygtukas ir du naršymo mygtukai. Dešinėje pusėje išdėstyti praktiškesnių funkcijų mygtukai: įjungimo, nuotraukų ir vaizdo įrašymo perjungimo bei tolimačio funkcijos. Įrenginio apačioje po guminiu dangteliu yra C tipo USB jungtis, kuria žiūronus galima prijungti prie kompiuterio ar išorinio maitinimo šaltinio.

Visais kitais atžvilgiais termovizorius valdomas lygiai taip pat, kaip įprasta dieninė optika. Ryškumas reguliuojamas sukiojant okuliarus, kaip ir įprastuose žiūronuose. Jei okuliarai stovi per plačiai ar per siaurai, pakanka stipriai suėmus pirštais pastumti. Labai patiko šilumos jutiklio ryškumo reguliavimas: lengvai ir be pastangų sukiojant žiedą už termovizoriaus objektyvo (juolab todėl, kad naudojant termovizorių jutiklio ryškumą reguliuoti reikia dažnai).

Gamintojo nuotrauka

Reikia pagirti apgalvotą termovizoriaus maitinimo sprendimą. Merger turi net dvi baterijas: vieną integruotą, o antrą – keičiamą, iš išvaizdos visai panašią į lygiavamzdžio šovinį. Pirmiausia žiūronai vartoja keičiamos baterijos energiją (šiltu oru jos užtenka maždaug trims valandoms), o integruoto rezervo griebiasi tik vėliau. Be to, bateriją galima pakeisti net neišjungus įrenginio: užtenka nuspausti priekinėje įrenginio pusėje tarp objektyvų esantį mygtuką ir baterija išstumiama visai kaip šovinys iš lizdo.

Įjungiame

Nuspaudžiame mygtuką ir už poros sekundžių Merger ima veikti. Kaip Pulsar gaminiams jau įprasta, parinktys turi mažąjį ir didįjį meniu. Mažajame, greitajame meniu yra vaizdo šviesumo, kontrasto ir skaitmeninio didinimo reguliavimas. Didžiajame meniu yra visos kitos parinktys, įskaitant vaizdo spalvų režimus, paties termovizoriaus nustatymus ir WiFi jungtį. Parinktys valdomos trumpais ir ilgais mygtukų nuspaudimais. Trumpai tariant, spustelėjus galima ką nors pasirinkti, o ilgiau paspaudus – ką nors įjungti, išjungti ar perjungti. Maloni smulkmena – prijungus Merger prie kompiuterio USB laidu įkraunama ir įmontuota baterija (bet ne keičiamoji).

Kas pagirtina, tai pagirtina – ergonomiškumo ir kokybės atžvilgiu didelių žiūronų vaizdo ir mažo monoklio paveiksliuko nė negalima lyginti. Merger vaizdas nepriekaištingas ir geriausias iš visų termovizorių, kokius yra tekę iki šiol matyti. Padidinus 2,5 karto jis pakankamai smulkus, kad būtų galima įžiūrėti atskiras smilgas. Naudojantis termovizoriumi akis dažnai pavargsta nuo pernelyg aštrių ir nenatūralių objektų kontūrų, o čia dėl vaizdo glodinimo (angl. Smoothing) funkcijos vaizdas natūralesnis. Žvalgantis arčiau ar toliau reikia neužmiršti apie šilumos jutiklio aštrumą: sukiojamu objektyvo žiedu jį galima reguliuoti greitai ir patogiai.

Taip pat su Merger galima fotografuoti ir filmuoti trumpus, iki penkių minučių trukmės vaizdelius, saugomus vidinėje 16 GB atmintyje, kuriuos vėliau galima perkelti į kompiuterį USB laidu. Reikia tik pasakyti, kad gyvas vaizdas termovizoriaus ekrane atrodo žymiai geriau nei nuotraukoje, nes jų raiška visai maža – vos poros šimtų kilobaitų. Jei norisi geresnio vaizdo, nesugadinto drebančios kameros, geriau pritvirtinti įrenginį ant stovo ar tvirtai atremti į stabilų pagrindą. Taip pat yra garso įrašymo funkcija, tereikia įjungti per parinktis.

Pulsar Merger LRF XP50
Gamintojo nuotrauka

Merger turi dar vieną labai malonią ypatybę, kuria niekaip negaliu atsidžiaugti. Tai vadinamasis arčio jutiklis (angl. Proximity sensor), kuris automatiškai įjungia termovizoriaus ekraną, pridėjus prie akies, ir išjungia patraukus jį į šalį. Tai gerokai sumažina problemą dėl šviesos, tamsoje sklindančios iš įrenginio okuliarų ir demaskuojančios jų naudotoją. Jau nė nekalbant apie sutaupomą energiją. Tikėkimės, kad tokį jutiklį ateityje turės ir kiti Pulsar gaminiai.

Lauke

Merger bandymai vyko rugsėjo viduryje, kai vis labiau rudenėja ir darosi vėsu, kartkartėmis pievas užkloja nedidelė migla. Greit paaiškėja, kad realiai šį binoklį naudoti patogiausia su 2,5 ar 5 kartų skaitmeniniu didinimu – arba abiem iškart, naudojant režimą vaizdas vaizde. Padidinus daugiau, vaizdas greitai pasidaro grūdėtas, o tai niekaip nepadeda atpažinti objekto. Fizikos dėsnių neapgausi – termovizorius, veikiantis ilgosiomis šviesos bangomis, labiausiai tinka greitai aptikti šiltą objektą, tačiau preciziškas jo atpažinimas nėra stiprioji termovizoriaus pusė. Nors jutiklio ryškumo reguliavimo žiedas ir gali padėti, bet ne per daugiausia.

Vis dėlto Merger vaizdo kokybe skųstis visiškai negalima. Net toliausios gamtovaizdžio detalės aiškiai išsiskiria ir kartais net užsimiršta, kad žvalgaisi su termovizoriumi, o ne naktinio matymo įrenginiu. Nė karto nepasitaikė supainioti gyvūno su kokiu sušilusiu akmeniu ar kelmu. Žinoma, jei gyvūnas guli žolėje ir nerodo noro judėti, tai suprasti, ar tai stirna, ar vis dėlto tauriojo elnio jauniklis, yra kiek sudėtingiau. Tauriuosius elnius 400 m atstumu neabejotinai galima stebėti be problemų. O tie maži šviesūs taškeliai ant kalvelės nukirstame javų lauke maždaug kilometru toliau – visiškai užtikrintai yra šernai.

Taigi grįžtame prie klasikinio klausimo, užduodamo potencialių termovizorių pirkėjų: ar su šiuo įrenginiu galima įžiūrėti elnio ragus? Trumpas atsakymas: taip, galima, bet ne visada. Reikia, kad ragų temperatūra bent šiek tiek skirtųsi nuo oro ir aplinkinio fono (kad ir vėsesnių krūmų) temperatūros. Maždaug 80 m atstumu stirnų kompanijoje stovi jaunas taurusis elnias. Gerai įsižiūrėjus į ekraną galima pastebėti, kad gyvūnui virš galvos matyti dvi balkšvos linijos – vadinasi, ragai, nors pasakyti, kad tikrai taip yra, negalima. Pirmtakas Pulsar Accolade 2 kartą demonstravo, kad tauriojo elnio trofėjaus kontūrus juo galima įžiūrėti iki 100 m atstumu, tačiau toliau jie greitai susilieja su krūmų fonu. Galima tikėtis, kad panašioje situacijoje Merger bent jau nebūtų prastesnis.

Tolimatis

Nenuginčijamas Merger privalumas – lazerinis tolimatis, teoriškai galintis išmatuoti 1 km atstumą. Juolab kad termovizoriaus vaizdas gana apgaulingas ir atstumą iš akies įvertinti visai sunku. Tiesa, tolimačio efektyvumas priklauso tiek nuo oro sąlygų, tiek nuo objekto atspindėjimo galimybių. Pavyzdžiui, lyjant, rūke ar sningant tolimatis veiks prasčiau, be to, lazerio spindulys gali atsimušti į arčiau esančios smilgos stiebelį ar šakelę, kurios ekrane nesimato. Todėl parankesnis skenavimo režimas, kai tolimatis veikia nenutrūkstamai.

Trumpai tariant, Merger tolimatis veikia kaip laikrodukas. Keli išskirtiniai kartai, kai jis atsisakė veikti, susiję su dideliu atstumu ir akivaizdžiu rūku. Bet kuriuo atveju, briedį, neskubiai judantį kitame lauko krašte, tolimatis sugebėjo pagauti 820 m atstumu.

Tamsoje rugienojuose pasigirsta kriuksėjimas ir čepsėjimas. Prisidedu prie akies, nuspaudžiu tolimačio mygtuką – šeši meitėliai, visi maždaug vienodi, atstumas – 132 m. Galiu tik pagirti tolimačio funkciją, nes žiūrint į naktinio matymo įrenginio vaizdą atstumo pojūtis yra visai sąlyginis. Šūvis. Greitai vėl prisidedu Merger prie akies – paršas kaip oranžinė dėmė guli vietoje, rugienoje, o kiti jau nuskrieję beveik iki lauko pakraščio, akivaizdžiai nesupratę, kas čia išvis nutiko. Dar vienas sėkmingas šūvis.

Išvados

Įprasta žiūronų forma, platus matymo laukas, nepriekaištingas vaizdas, kurį galima stebėti abiem akimis, – tai tik keli Merger privalumai. Pridėsime dar patogų šiluminio jautrumo reguliavimo žiedą, arčio jutiklį, kuris automatiškai įjungia ekraną, ir galiausiai tolimatį, veikiantį it laikrodis. Iš trūkumų galima paminėti tik solidžius optinio binoklio matmenis ir didelę kainą.

Parametrai

Pliusai ir minusai

+ Klasikinė binoklio forma su patogiai išdėstytais valdymo mygtukais
+ <25 milikelvinų jautrumo šilumos jutiklis ir 1024 x 768 pikselių ekranas + Termovizoriaus vaizdo detalės aiškios, platus matymo laukas + Arčio jutiklis (angl. Proximity sensor) automatiškai įjungia įrenginį, priglaudus prie akies + Itin patogus šilumos jutiklio ryškumo reguliavimas, sukiojant žiedą prie objektyvo + Apgalvotas maitinimo sprendimas su įmontuota baterija ir lengvai keičiama papildoma baterija, kurios užtenka trims valandoms + Integruotas lazerinis tolimatis, sėkmingai veikiantis net 800 m atstumu - Smarkiai didinamas (daugiau nei 5 k.) vaizdas tampa grūdėtas, trukdo atpažinti objektą - Didoki gabaritai ir kaina

Gruodžio mėnesio numerį galima rasti internete!

LA.lv