Patirtis

Tai svarbu ir medžiotojams! Aplinkosaugininkų tikrinimai turgavietėse: dėmesys laukiniams gyvūnams ir augalams0

Nuotrauka: iš archyvo

Pavasarį Aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos departamento pareigūnai tikrina prekiaujančius laukiniais gyvūnais, jų dalimis, gaminiais iš jų, invazinių ar saugomų rūšių augalais.

„Gauname pranešimų dėl pažeidimų susijusių su laukiniais gyvūnais ir augalais, todėl organizuosime reidus įvairiose prekybos vietose, pvz., tikrinsime ne tik turgavietes, bet ir interneto skelbimus socialiniuose tinkluose ir skelbimų svetainėse“, – sako Gyvosios gamtos aplinkos apsaugos departamento direktorė Mantė Ramanauskienė.

Aplinkosaugininkė pastebi, kad neteisėta prekyba laukiniais gyvūnais ir augalais svarbi saugant gyvūnų gerovę ir vietines augalų rūšis.

Aplinkosaugininkų rekomendacijos norintiems pirkti ir įsigyti laukinius gyvūnus ar augalus

Nusprendus įsigyti egzotinį gyvūną, pirmiausia svarbu pasitikrinti, ar gyvūnas saugomas, ar jis nėra invazinis. Siūlome prieš įsigyjant gyvūną pasiskaityti Laukinių gyvūnų naudojimo taisykles bei Prekybos laukiniais gyvūnais, augalais ir grybais taisykles.

Jei gyvūnas – saugomos rūšies, prekiautojas turi turėti Aplinkos apsaugos agentūros išduodamą leidimą prekybai, gyvūno teisėtą įgijimą bei kilmę pagrindžiančius dokumentus (gyvūnai turi būti paženklinti) ir kitus reikiamus dokumentus.

Aplinkosaugininkai įspėja, kad prekeiviai, norėdami pasipelnyti iš parduodamų saugomų rūšių laukinių gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų, neretai teigia, kad jokių specialių dokumentų ar leidimų tam nereikia.

Pardavėjui atsisakius pateikti minėtus dokumentus, kyla pagrįstų įtarimų, kad prekyba vykdoma nelegaliai, o pirkėjas, įsigijęs tokį pirkinį tampa atsakingas už jo laikymą.

Prekybai saugomų laukinių gyvūnų dalimis (pvz., iškamšoms, ragams) ar gaminiams, kurių sudėtyje yra saugomų gyvūnų (pvz., kosmetikos gaminiams, kailiams, batams ir pan.) taip pat reikalingas leidimas.

Išimtys

Išimtys taikomos teisėtai sumedžiotiems ar teisėtai įgytiems medžioklės trofėjams, jei tai saugomoms rūšims nepriskiriamų medžiojamųjų gyvūnų medžioklės trofėjai, taip pat numestais (be kaukolės ar jos dalies) briedžių, danielių, tauriųjų ir dėmėtųjų elnių, stirnų ragais.

Augalai

Prieš įsigyjant augalus, svarbu pasitikrinti ar tai nėra invazinė ar saugoma augalų rūšis. Sužinoti, ar augalas yra invazinis galima mūsų atmintinėje arba Invazinių Lietuvoje rūšių sąraše, jei tai saugoma rūšis – šiame reglamente.

Jei kyla klausimų, visada galite pasikonsultuoti su Aplinkos apsaugos departamento darbuotojais telefonu +370 700 02022 arba el. paštu konsultacijos@aad.am.lt. Susidūrus su nelegalia prekyba gyventojai turėtų informuoti Aplinkos apsaugos departamentą, užfiksuodami neteisėtos prekybos aplinkybes ir skambindami telefonu 112. Nuotraukas ar vaizdo įrašą atsiųsti el. paštu info@aad.am.lt.

Ką svarbu žinoti prekiautojams

Jei prekiaujama laukiniais gyvūnais ar jų dalimis ir gaminiais iš jų reikia turėti:

teisėto įsigijimo ir kilmę pagrindžiančius dokumentus;

Aplinkos apsaugos agentūros išduodamą prekybos laukiniais gyvūnais leidimą (vykdant prekybą gyvūnais);

į Reglamento (EB) Nr. 338/97 priedus įtrauktų rūšių Reglamente (EB) 865/2006 nurodytus sertifikatus ar importo leidimus.

Be to, prekiaujant laukiniais gyvūnais svarbu pasitiktinti ar gyvūnas nėra invazinės rūšies, nes invazines laukinių gyvūnų rūšis Lietuvoje draudžiama tiek laikyti, tiek jomis prekiauti.

Jei prekiaujama augalais, reikia pasitikrinti ar augalas nėra invazinis, nes kaip ir invaziniais laukiniais gyvūnais, taip ir invazinėmis augalų rūšimis prekiauti draudžiama.

Prekiaujant augalų saugomoms rūšims reikia turėti:

teisėto įsigijimo ir kilmę pagrindžiančius dokumentus;

į Reglamento (EB) Nr. 338/97 priedus įtrauktų rūšių Reglamente (EB) 865/2006 nurodytus sertifikatus ar importo leidimus.

Atsakomybė

Prekybos metu neturint minėtų dokumentų iš prekiautojo paimami laukiniai gyvūnai, jų dalys, gaminiai iš jų ir pradedama administracinė teisena. Pagal Administracinių nusižengimų kodekso 303 straipsnio 4 dalį gresia bauda nuo 30 iki 300 eurų su laukinių gyvūnų, jų dalių ar gaminių iš jų konfiskavimu.

Invazinių rūšių patiekimas rinkai, tyčinis paleidimas į aplinką ar perkėlimas (introdukcija) pažeidžiant nustatytą tvarką pagal Administracinių nusižengimų kodekso 3042 straipsnio 3 dalį užtraukia baudą asmenims 300 iki 500 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 800 iki 1500 eurų ir invazinių rūšių konfiskavimą.

Prekyba laukiniais augalais (ar jų dalimis) pažeidžiant nustatytą tvarką užtraukia baudą asmenims nuo 10 iki 30 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 70 iki vieno 140 eurų.

Įsigykite naujausią žurnalo numerį internetu!

Susiję straipsniai

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

LA.lv