Patirtis

Suomijos medžiotojų asociacija: Stambiųjų plėšrūnų darbo grupės pasiūlymas yra netinkamas0

Nuotrauka: Pikist.com

Šaltinis: Suomijos medžiotojų asociacija (Suomen Metsjäliitto)

Stambiųjų plėšrūnų darbo grupės pranešimas yra netinkamas. Suomijos teisės aktai ir stambiųjų plėšrūnų valdymas turi būti kuriami pagal Švedijos pavyzdį. Švedijos teisės aktai ir taisyklės dėl stambiųjų plėšrūnų turėtų būti patobulinti, o Suomijos medžioklės pramonė turėtų būti skatinama imtis veiksmų.

Suomijos medžiotojų sąjungos nuomone, lapkričio 28 d., ministrui Essayahi pateikta darbo grupės dėl stambiųjų plėšrūnų ataskaita yra žingsnis teisinga linkme, tačiau nepakankamas. Suomijos vyriausiasis administracinis teismas (KHO) ne kartą panaikino visas išimtis dėl stambiųjų plėšrūnų medžioklės. Švedijoje sprendimas po apeliacijų paliko galioti. Todėl Suomijos teisės aktai dėl stambiųjų plėšrūnų turėtų būti parengti pagal Švedijos pavyzdį.

Švedijos teisės aktuose dėl stambiųjų plėšrūnų atsižvelgiama į žmones ir vietos sąlygas

Darbo grupės pasiūlytos priemonės dėl stambiųjų plėšrūnų yra žingsnis teisinga linkme, tačiau jos nesudaro tinkamos teisinės ir administracinės visumos. Medžiotojų federacija norėtų matyti konkrečius pasiūlymus dėl stambiųjų medžiojamųjų gyvūnų valdymo plėtojimo ir pasiūlymus dėl išteklių.

Remiantis Švedijos pavyzdžiu, Suomijos teisės aktuose turėtų būti įtvirtintas pagrindinis planingo, kontroliuojamo ir priimtino stambiųjų plėšrūnų populiacijų išsaugojimo ir reguliavimo principas. Medžioklės įstatyme turėtų būti nurodyta, kad stambiųjų plėšrūnų sistemos tikslas – apsaugoti rūšis atsižvelgiant į ekonominius, socialinius ir kultūrinius reikalavimus bei regioninius ir vietinius ypatumus.

Gerai, kad ataskaitoje pažymima, jog priimtinas nukrypti leidžiančių nuostatų, skirtų stambiųjų plėšrūnų populiacijų kontrolei, tikslas yra apibrėžtas teisės aktuose.

Didžiųjų plėšrūnų populiacijoms reikalingi teisiškai privalomi minimalūs apsaugos lygiai, t. y. apsaugos lygiai, kuriuos viršijus plėšrūnų skaičiui būtų taikoma populiacijos valdymo medžioklė. Švedijoje palankus vilkų apsaugos lygis yra 300 vilkų. Jis apskaičiuojamas nuo vilkų populiacijos rudenį, t. y. po jauniklių gimimo. Suomijoje atitinkamas vilkų skaičius šiuo metu yra apie 500.

Nacionalinis stambiųjų plėšrūnų apsaugos lygis turėtų būti suskirstytas į atskirai apibrėžtas populiacijų valdymo teritorijas. Kiekvienoje iš jų turėtų būti nustatyti minimalūs apsaugos lygiai kiekvienam stambiam plėšrūnui, kuriuos viršijus plėšrūnus galima medžioti. Šioms teritorijoms būtų parengti regioniniai populiacijų valdymo planai. Planų teisinė galia turėtų būti nustatyta įstatymu.

Suomijos KHO nustatė, kad suteiktos leidžiančios nukrypti nuostatos buvo nepakankamai pagrįstos vietos lygmeniu. Todėl reikia plėtoti stambiųjų medžiojamųjų gyvūnų valdymą ir stiprinti suinteresuotųjų šalių dalyvavimą nukrypti leidžiančių nuostatų taikymo procese regioniniu lygmeniu. Tai galima padaryti regioniniuose medžioklės centruose įsteigiant didelių medžiojamųjų gyvūnų valdymo padalinį, kuriam būtų skirta pakankamai išteklių. Administracija turi sukurti konsultacijų su suinteresuotosiomis šalimis sistemas ir plėtoti regioninių medžioklės tarybų veiklą, kad nukrypti leidžiančių nuostatų pagrindimas būtų teisiškai tinkamas vietos lygmeniu.

Reikia reformuoti paraiškų dėl nukrypti leidžiančių nuostatų, skirtų stambiųjų medžiojamųjų gyvūnų populiacijoms reguliuoti, teikimo procesą, kad paraiškas ir nukrypti leidžiančių nuostatų pagrindimą rengtų ne medžiotojai, o regioninių medžiojamųjų gyvūnų tarybų institucijos, kaip Švedijoje.

Darbo grupė pamiršo parengti išteklių vertinimą

Darbo grupė nepateikė jokių pasiūlymų, kaip patobulinti stambiųjų plėšrūnų išteklių vertinimą, nors tai buvo vienas iš grupės įgaliojimų. Stambiųjų plėšrūnų populiacijos vertinimai turėtų būti kuo išsamesni. Tai galima pasiekti, kai stambiųjų plėšrūnų stebėjimų rengėjai, daugiausia medžiotojai, bus motyvuoti dirbti. Taip atsitinka, kai populiacijų įverčiai yra skaidrūs ir jais pasitikima.

Medžiotojų sąjunga 2024 m. lapkričio 21 d. rudeniniame posėdyje padarytame pareiškime pasiūlė, kad siekiant pagerinti stambiųjų plėšrūnų populiacijos įverčius, reikėtų atlikti lūšių ir vilkų apskaitas sniege. Suomijos gamtos išteklių institutui turi būti skirtas pakankamas finansavimas, kad jis galėtų parengti patikimus stambiųjų plėšrūnų populiacijos įverčius, pavyzdžiui, apdoroti išsamų vilkų DNR mėginį. Surinkti didžiųjų plėšrūnų duomenys turi būti atvirai prieinami plačiajai visuomenei ir mokslininkams. Už stambiųjų plėšrūnų sekimą ir DNR mėginių paėmimą turėtų būti imamas mokestis.

!PRENUMERUOKITE žurnalą Medžioklė 2025 metams!

Susiję straipsniai

Naujausias žurnalo numeris jau čia!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.