Patirtis

Sumalti mėsą – greitai ir patogiai0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Tekstas Linda Dombrovska ir Kataryna Šterna

Iki šiol kažkaip sugebėjau apsieiti be mėsmalės – tiesiog neruošdavau nieko, kam reikėtų maltos mėsos. Bet štai vieną dieną užsimaniau naminių dešrelių. Na, o kai labai norisi, darai viską, kad savo norą įgyvendintum. Mėsos namuose netrūko, reikėjo tik viso kito – mėsmalės, žarnų, lašinių.

Pradėjau nuo mėsmalės. Iš vaikystės atsimenu, kaip mama kankindavosi su rankine mėsmale ir nuolat mane gąsdindavo istorija, kaip kažkokia teta susimalė pirštus. Man tik atrodė keista, kaip įmanoma savo paties rankomis sukama mėsmale susimalti pirštus…

Dėl šios istorijos į mėsmales visada žiūrėjau įtartinai, tad pirkdama savąją nutariau paisyti saugumo. Taigi ėjau į parduotuvę pasižvalgyti.

Šiame straipsnyje su kolege Kataryna dalijamės patirtimi apie dvi mėsmales, kurias pačios išbandėme namuose.

Tikras monstras Stollar BMG800

Įėjus į parduotuvę galima apstulbti, nes visko ten tiek daug! Ačiū Dievui, man pasisekė greitai rasti kelias lentynas su mėsmalėmis. Neturėjau nei lūkesčių, nei ypatingų norų, tik konkretų tikslą. Pasakiau pardavėjai, kad ieškau mėsmalės žvėrienai ir kad ja būtų galima ir dešreles gaminti. Ilgai nedelsdama pardavėja parodė į Stollar BMG800.

Beje, šią mėsmalę vis dar galima rasti svetainėje stollar.eu, tik dabar Stollar persivadino į Sage. Šios mėsmalės kaina buvo apie 190 eurų, bet tą dieną parduotuvė siūlė nuolaidas, ir galų gale šį monstrą pavyko gauti už 130 eurų. Be to, už dar 25 eurus nusipirkau atskirą tarkų komplektą, pavyzdžiui, tinkamą bulvėms.

Stollar BMG800
Nuotrauka: iš archyvo

Aprašas

Galinga 2000 W mėsmalė, saugus metalinis korpusas su variklio apsaugos sistema nuo perkaitimo ir perkrovos.
– Maksimali 2000 W galia
– Lieto aliuminio korpusas
– Tvirtas metalinis sraigtas
– Variklio apsaugos sistema nuo perkaitimo ir perkrovos
– Atbulinės eigos funkcija
– 3 malimo sieteliai
– 3 metų garantija

Nuo faršo iki naminių dešrelių

Įsigijus mėsmalę reikėjo galvoti apie žarnas. Jų pavyko rasti didesnėje maisto prekių parduotuvėje. Taigi, su šypsena, mėsmale ir žarnomis ėjau eksperimentuoti.

Prietaisą sudaro gana daug dalių, bet visa konstrukcija lengvai sudedama. Nutariau pradėti nuo elnienos dešrelių. Paprastai nesivadovauju receptais, o bandau gaminti pagal savo skonį, bet šįkart daug patarė Kataryna.

Supjausčiau mėsą gabalėliais, pasiruošiau svogūnus, česnakus ir surinkau mėsmalę. Malėsi greitai ir lengvai, gyslos ant peiliuko nekibo, viskas tiesiog žliugsėjo. Tik supratau, kad padėta ant stalo mėsmalė išeina gana aukšta, tad nelabai patogu ją naudoti, bet kito pasirinkimo šįkart neturėjau.

Prietaisas pradėjo šiek tiek strigti, kai maliau mėsą antrą kartą jau smulkesniu sieteliu, nes nemėgstu dešrelėse rasti neaiškių kietų gabalėlių. Kai dedi pjaustytą mėsą, prietaisas mala gerai ir greitai, bet jeigu reikia į jį įspausti jau sumaltą masę, viskas vyksta lėčiau, nes ta masė tiesiog nepaslanki. Apskritai su šia užduotimi mėsmalė susitvarkė puikiai.

Kitas žingsnis – paruošti dešreles. Tam skirtas specialus antgalis. Sumoviau ant jo žarnas ir prasidėjo sudėtingiausia proceso dalis. Aišku, nėra labai patogu sumaltą masę vėl grūsti į prietaisą, be to, taip, kad nepatektų oro, antraip dešreles pripildai ne mėsos, o tuščių tarpų – jos išsipučia ir lieka ertmių. Svarbu, kad visą laiką mėsmalėje būtų mėsos. Gerai tai, kad lėtai galima pagaminti įvairaus dydžio dešrelių – ir didesnių, ir mažesnių, priklauso nuo norų.

Visas procesas iš viso truko beveik tris valandas. Kol supratau, kaip viskas veikia, mėsos prisitaškė ne tik ant grindų, bet ir ant spintelių.

Kitas žingsnis – išplauti prietaisą. Metalinių mėsmalės detalių negalima dėti į indaplovę, nes taip jas galima negrįžtamai sugadinti. Kadangi visos detalės gana didelės, nuplauti jas rankomis gana lengva. Paskui mėsmalę dar naudojau porą kartų: vieną kartą sumaliau mėsą porcijomis šaldiklyje laikyti, o kitą vėl dariau namines dešreles.

Trečią kartą jaučiau, kad peiliukas jau pradeda šipti, nes aplink jį ėmė pintis gyslos. Tai turbūt vienintelis sunkumas – peiliuką reikia galąsti, kad prietaisas visada puikiai veiktų.

Apskritai mėsmalė tikrai galinga, ją gana lengva naudoti, viskas suprantama. Yra keli saugumo sistemos laipsniai: galima ne tik įjungti ir išjungti, yra ir mygtukas, atjungiantis prietaisą nuo elektros. Taip pat yra mygtukas, kurį paspaudus nuimamos visos detalės, o tai reiškia, kad pats mechanizmas išsiardyti negali. Be to, yra atbulinė eiga, jeigu kas nors įstringa.
Jeigu ieškote mėsmalės, tai tikrai geras ir patikimas pasirinkimas.

Zelmer MM1200.84

Mėsmalė, arba, kaip sako vokiečiai, fleishwolf, yra visiškai privaloma kiekvieno medžiotojo namuose. Kotletukai, balandėliai, frikadelės ir maltos mėsos padažas – ko tik nesugalvosi su malta mėsa! Vis dėlto pagrindinis tikslas įsigyjant mėsmalę buvo dešrelės.

Kai nusprendžiau pirkti dabartinį aparatą, turėjau atsižvelgti į kelis niuansus – galia ir patvarumas, kainos ir kokybės santykis, patogumas ir galimybė pakeisti detales.

Zelmer pasirinkau parduotuvėje, apžiūrinėdama ten esančias mėsmales. Pardavėjas pasakojo, kad šio gamintojo produkcijos parduotuvės lentynose yra jau ketverius metus ir per šį laiką negauta jokių nusiskundimų. Taip, bus galima pakeisti detales, jeigu kas nors sulūš, bet nė vienam pirkėjui to dar neprireikė.

Zelmer MM1200.84

Iš tiesų per šiuos ketverius metus, kai naudoju Zelmer mėsmalę, niekas nelūžo. Peiliukas, aišku, su laiku atšimpa, bet pirmų problemų malant gyslotesnę mėsą atsirado tik trečiais metais. Gamintojas nenurodo plieno kiečio, tačiau jis turėtų būti gana aukštas. Kartą pagalandus užtenka ilgam, juolab kad peiliukas dvipusis. Iš pradžių galima naudoti vieną plokštumą, paskui kitą, ir tik tada galąsti.

Baziniame komplekte – trys sieteliai su 2,7 mm, 4 mm ir 8 mm akimis bei visos kitos tipiškos mėsmalių detalės. Taip pat yra tarkos, dešrelių gaminimo antgalis ir piltuvo formos vamzdelis dešrelių faršui į žarnas leisti. Laisvo galo skersmuo – 2 cm, ir tai idealiai tinka naudojant kiaulės žarnas klasikinėms naminėms dešrelėms gaminti.

Didžiausia galia 1900 W, nominali – 650 W, pajėgumas 2,3 kg/min (aišku, čia kalbama apie mėsos malimą, o dešreles gaminti trunka ilgiau).

Minusas tas, kad mėsos padėklas yra nedidelis ir plokščias. Jeigu tai būtų didelis, platus piltuvas, malant mėsą ir pildant žarnas reikėtų mažiau fizinių pastangų. Naudojant Zelmer MM1200 tenka nuolat grūsti mėsą, be to, taip, kad viduje nesusidarytų oro tarpų, kurie paskui dešreles nereikalingai išpučia. 10 kg dešrų galima pagaminti maždaug per dvi valandas – nuo mėsos malimo iki dešrelių žarnų užpildymo.

Apskritai Zelmer mėsmalė yra labai kokybiška, galinga ir – svarbiausia – patvari. Per ketverius metus nekilo jokių problemų, o ir peiliuką reikėjo galąsti tik kartą.

Informacija

Zelmer yra vokiečių kompanija, priklausanti BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH. Centrinis biuras yra Miunchene, o gamyklos – Lenkijos Žešuvo mieste. Kompanija gamina Zelmer prekės ženklo namų ir virtuvės buitinę techniką bei elektrinius variklius pagal kitų didžiųjų Europos gamintojų užsakymą.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

Receptas. Ką daryti su bebro uodega?

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.