Patirtis

Sugrįžimas po septynerių metų tylos: meška užfiksuota medžiotojų kamera0

Kaišiadorių rajone meškos pasirodymas jau nebėra sensacija. Nors daugiausia rudųjų lokių pastebima šiaurės rytų Lietuvoje, šis įspūdingas plėšrūnas vis dažniau pasirodo ir kituose regionuose, tarp jų – ir Kaišiadoryse. Pastarąją naktį, gegužės 20 dieną apie 23 valandą, Darsūniškio miške esančioje gyvūnų šėrimo vietoje vaizdo kamera užfiksavo mešką. Šį įrašą pateikė medžiotojas Vytas, kviesdamas visus pasigrožėti šiuo netikėtu svečiu.

Ministerija prisipažįsta, lūšis miršta pas veterinarą, o briedžiai pasienyje. Miško naujienos #3

Tačiau tai – ne pirmas kartas, kai šiame regione pastebimas lokys. Jau 2017 metų gegužę medžiotojų kamera netoli Žiežmarių įamžino rudąjį lokį, kuris atkeliavo tiesiai prie laukiniams gyvūnams skirtos šėryklos. Tų pačių metų gegužės 15-ąją Trakų rajone, paukščių stebėsenos metu, rudąjį lokį matė Lietuvos edukologijos universiteto lektorė Renata Mackevičienė ir Lietuvos ornitologų draugijos narys Marijonas Mackevičius – tuomet gyvūnas nuo jų buvo nutolęs vos per 130 metrų.

Vėliau, 2020 metų liepos mėnesį, meška buvo pastebėta Tarbiškių kaime, Elektrėnų rajone, besiribojančiame su Kaišiadorimis. Tuomet medžiotojai, sėdėdami bokštelyje, tolumoje išvydo iš miško išeinantį didelį gyvūną. Iš pradžių manė, kad tai didžiulis šernas, tačiau pažvelgus per optiką paaiškėjo – tai rudasis lokys.

Tų pačių metų liepos 29 dieną meška buvo vėl užfiksuota Palomenės girininkijos miškuose – vaizdo kamera ją įamžino 22 miško kvartale apie 21 valandą. O spalio 16-osios vakarą tame pačiame regione, netoli Palomenės kaimo, medžiotojas Dalius Katinas mešką sutiko tiesiai po bokšteliu – tai nebuvo pirmas kartas, kai ją matė.

Akivaizdu, kad meškos vis dažniau užklysta į Lietuvos centrinius ir pietinius regionus. Nors jos mūsų miškuose vis dar laikomos retu svečiu, tokie pasikartojantys pastebėjimai leidžia manyti, kad lokiai ieško naujų teritorijų, maisto ar tiesiog keliauja dideliais atstumais.

Tikėtina, kad ateityje meškų apsilankymai Kaišiadorių ir aplinkiniuose rajonuose taps dar dažnesni. Tai kelia ne tik susižavėjimą šių gyvūnų stebėtojams, bet ir reikalauja budrumo – gyventojai ir medžiotojai turi būti pasirengę netikėtoms susitikimams su laukiniais plėšrūnais.

Ka daryti sutikus lokį

Lokiai yra pavojingiausi iš visų miško gyventojų. Jis gali laipioti medžiais, plaukti ir bėgti tris kartus greičiau už žmogų.

Jei įmanoma, venkite susidūrimų su meškomis.

Net jei tai suaugęs patinas be jauniklių, nesiartinkite prie jo norėdami jį apžiūrėti ar padaryti nuotrauką.

Lokiai gali būti užpulti: gindami savo teritoriją; gindami savo grobį; jei lokys yra sujaudintas ar kitaip užpultas; jei jį supykdo būriui priklausantis šuo; lokio patelė labai agresyviai saugo savo jauniklius;

Niekada nesiartinkite prie meškų jauniklių!

Jei lokys jus pastebėjo, bet nerodo agresijos, ištiesinkite laikyseną ir pakelkite pečius. Susikūprinusi laikysena yra baimės, kurią gyvūnai gali labai stipriai jausti, ženklas. Pakelkite rankas į viršų, kad atrodytumėte aukštesni.

Pradėkite kalbėtis su lokiu. Jūsų balsas turi būti ramus, be agresijos ar baimės. Lėtai atsitraukite nuo lokio įstrižai.

Nesistenkite lokio išgąsdinti, nemėtykite jokių daiktų, nemajokite rankomis, nebėkite. Medyje ar vandenyje nuo lokio nepabėgsite.

Jei jūsų vietovėje yra manitų meškų, į gamtą eikite tik dviese ar su daugiau žmonių. Nešiokitės specialų meškas atbaidantį purškalą. Jei į mišką einate vieni, pasiimkite radijo imtuvą, kuriame nuolat groja muzika ir pokalbių laidos. Tai įspės lokį, kad miške yra žmonių, ir jis vengs su jais susitikti. Jei pamatysite lokį, o jis jūsų nemato, geriausia tyliai ir greitai pasišalinti!

Naujausias žurnalo numeris jau čia!

Susiję straipsniai

!PRENUMERUOKITE žurnalą!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.