Šunys

Siekiant, kad medžioklinio šuns akys būtų sveikos0


Jagdterjeras
Jagdterjeras
Nuotrauka: Linda Dombrovska

Šuniui uoslė yra labai svarbi – tai žino kiekvienas, tačiau jeigu kyla rimtų regos problemų, vargu ar šį padėjėją toliau bus galima naudoti darbui.

Veterinarai gana dažnai gydo akių traumas, kurių šunys patiria medžiodami. Daugiausia būna atvejų, kai traumuojami šuns akių vokai – juos perplėšia šakos, susižeidžiama kovojant su kitais šunimis ar medžiojamu gyvūnu. Atvedama šunų, kurių traumuota pati akis. Šiuo atveju traumų būna dvejopų.

Pirma, į akį įdurtas koks aštrus daiktas – šaka, spygliai, taip pat sužeidimas nagu (tai dažniau nutinka, jeigu šuo susipjauna su kate). Antro tipo traumos patiriamos, pavyzdžiui, dėl stipraus smūgio. Tokiais atvejais prognozė bus blogesnė, nes smūgis sugadina visą akies obuolį ir tikėtina, kad gyvūnas praras regą.

Šunims, bėgantiems mišku arba žole, ypač vasarą ir rudenį, į akis gali įbirti augalų sėklų luobelių. Ne visada tai lengva pastebėti, tačiau tokios sėklų luobelės prilimpa prie akies obuolio ir jį pažeidžia. Dažnai nepakanka išimti svetimkūnius iš akies – taip pat reikia gydyti jų padarytus pažeidimus. Jeigu to nedaroma, šuns rega gali negrįžtamai sugesti.

Ką daryti?

Einant medžioti, kiekvieno šuns šeimininko vaistinėlėje turi būti švarių medicininių servetėlių, taip pat švaraus negazuoto geriamojo vandens. Jis pravers, jeigu šuniui kas nors įkris į akį ir reikės svetimkūnį iš jos pašalinti. Tada reikia pakelti akies voką ir dideliu vandens kiekiu akį išplauti. Įsidėmėtina, kad vanduo negali būti pernelyg šaltas, taip pat nereikia daryti nieko, kas keltų gyvūnui diskomfortą.

Ekstremaliomis sąlygomis, jeigu smūgiu akis išmušta į išorę, servetėlę reikia pamirkyti vandenyje ir padengti sužeistą vietą. Tada šunį reikia nedelsiant nugabenti į veterinarijos kliniką. Jeigu pažeidimai ne per dideli, akį galima išsaugoti.

Jeigu šuniui į akį įdurtas koks svetimkūnis, jokiu būdu negalima jo ištraukti. Šunį reikia nedelsiant nugabenti į kliniką, bet svarbiausia pasirūpinti, kad gyvūnas pats sau nepadarytų dar didesnės žalos stengdamasis svetimkūnio atsikratyti. Net kai svetimkūnis iškrinta, šunį reikėtų nugabenti pas veterinarą, kad jis įsitikintų, jog akies audiniuose neliko jokios svetimkūnio dalies.

Šeimininkas turi atkreipti dėmesį, kai šuns akis stipriai ašaroja – susidaręs ašarų takelis nuo akies kampučio į apačią. Jeigu šuo primerkęs akį, tai rodo, kad gyvūnas jaučia didelį diskomfortą, jam skauda arba akys dirginamos. Šuo vežtinas pas specialistą net tada, kai akis paraudusi ar apdrumsta – tai irgi rodo kažkokią akių problemą.

Jeigu šeimininkas pastebėjo, kad šuo turi problemų su akimis po medžioklės, pravers bet kurioje vaistinėje randami dirbtinių ašarų lašai, kurie akį išvalys, atnaujins ragenos paviršių ir sumažins dirginimą.

Geriau nelaukti ir problemas šalinti laiku. Tada ir šuo jausis gerai, ir šeimininkui bus mažiau išlaidų.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.